Quantcast

Śmiertelna klątwa

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010-10-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7384-318-3
Liczba stron: 112

Ocena: 4.57 (14 głosów)

"Panna Marple potaknęła energicznie. Otworzyła torebkę i wyjęła małe, kartonowe pudełko. W środku leżało małe, kartonowe pudełko. W środku leżało owinięte watą lusterko. -Są na nim odciski palców pokojówki - powiedziała - Powinny być wyraźne. Chwilę wcześniej dotykała czegoś bardzo lepkiego. Inspektor Slack otworzył szeroko oczy. -Podsunęła jej pani to lusterko celowo? -Oczywiście. -Podejrzewała ją pani? -Widzi pan, uderzyło mnie, że wydawała się aż za dobra na to, by była prawdziwa." fragment książki

Kup książkę Śmiertelna klątwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Śmiertelna klątwa

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Jest to zbiór ośmiu opowiadań, które w większości poświęcone są starszej detektyw amator, pannie Marple. Książka została wydana dopiero po śmierci autorki w 1979 roku. To jedna z najkrótszych książek jakie wyszły spod pióra autorki. 


Rozdziały mają nastepujące tytuły: Azyl, Dziwny żart, Narzędzie zbrodni, Śmiertelna klątwa, Idealna służąca, Opowiadanie panny Marple, Lalka krawcowej, Mroczne odbicie. Te krótkie historie tak poruszają wyobraźnię, jakby to były długie opowiadania. Mamy tutaj sprawy zabójstwa, spadku, kłamstwa, samobójstwa. Motywy są przeróżne. 


Książkę czyta się szybko dzięki żartobliwemu i lekkiemu stylowi pisania autorki. Jest to idealna książka dla zapracowanych, którzy nie mają czasu na dłuższe kryminały.

Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-08-16,
Opowiadania wymagające użycia naszych szarych komórek to miła forma spędzania czasu. Przy okazji ukazują one kunszt literacki królowej kryminału. Opowiadania to trudna forma literacka, a zwłaszcza w przypadku cenionych autorów powieści, nie mniej jednak Agata Christie udowadnia, że jest mistrzynią w planowaniu zbrodni oraz dobrze radzi sobie z każdym tekstem. Antologia zawiera opowiadania angażujące czytelnika, przykuwające jego uwagę i budzące zainteresowanie. Nie pozostaje mi nic innego, jak gorąco zachęcić Was do przeczytania tej antologii. Bardzo gorąco zachęcić! Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/08/panny-marple-recepta-na-zy-humor.html#more
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2014-06-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Opowiadania z udziałem panny Marple. Najbardziej podobało mi się tytułowe opowiadanie, Dziwny żart, Idealna służąca. Miła lektura dla fanów Christie, jednak nie angażująca, bo krótka forma nie pozwala na samodzielne rozwiązywanie zagadek.
Link do opinii
Czasami mam wrażenie, że tylko Agatha Christie potrafi tak pisać, iż w króciutkiej formie znajdzie się wszystko, co jest niezbędne w dobrej historii kryminalnej: zabójstwo i znalezienie winnego, charakterystyka wszystkich osób (o których trzeba wiedzieć), opowieści rodzinne oraz ciekawostki ze świata. I do tego wszystko wydaje się mocno zawiłe. Każda z zagadek wydaje się mocno zawiła. I wydaje się, jakby w ogóle nie trzeba było rozwijać tematu. Splot wydarzeń przeprowadza nas od punktu A (odnalezienia zwłok) do punktu B (odkrycia sprawcy przez pannę Marple). I nie można powiedzieć, by w opowiadaniach czegoś brakowało. Nie można też wspomnieć, by historie te były za krótkie. Są w sam raz. Jest zabawnie i jest zawile. Książeczkę przeczytać można dość szybko, bo te opowieści są niezwykle wciągające. Było tutaj dla mnie parę zaskoczeń, choć rozwiązania wydają się oczywiste. Polecam każdemu fanowi twórczości Agathy Christie. Na pewno się nie zawiedzie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - martajaworska
martajaworska
Przeczytane:2019-09-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Pierwsze opowiadania z panna Marple super a dwa ostatnie nie porwały mnie. Wole zagadki niż opowiadania grozy w wykonaniu Christie 

Link do opinii

Za „Śmiertelną klątwę” wzięłam się na otarcie łez po Poldarku. Jest to zbiór 8 niepowiązanych ze sobą opowiadań. Bohaterką większości z nich jest panna Marple, z którą spotkałam się tu po raz pierwszy. Jest to miła staruszka, która lubi rozwiązywać zagadki kryminalne.

W „Azylu” żona pastora znajduje w kościele rannego mężczyznę, który niestety wkrótce umiera nie ujawniając swojej tożsamości. Pani Harmon (zwana przez wszystkich Bunch) jedzie do swojej ciotki, panny Marple, licząc na jej pomoc. Starszej pani rozwiązanie zagadki nie zajmuje zbyt wiele czasu.

„Dziwny żart” nie za bardzo przypadł mi do gustu. Panna Marple pomaga dwojgu młodych ludzi odnaleźć zapisany im w spadku majątek. Okazuje się, że zmarły wujek wykazał się ogromnym poczuciem humoru, które starszej pani przypominało jej własnego członka rodziny.

W „Narzędziu zbrodni” krawcowa idzie do swojej klientki i zastaje ją martwą. Policja ma wielki kłopot z rozwiązaniem zagadki. Czy był to mąż zamordowanej? A może policji ucieka jakiś banalnie prosty trop? Oczywiście wkracza tu niezastąpiona panna Marple, która dość szybko znajduje mordercę.

„Śmiertelna klątwa” była prawdziwą klątwą? A może ktoś uknuł perfidny plan? Doktor Haydock przynosi chorej pannie Marple własnoręcznie spisaną historię, która wydarzyła się jednak naprawdę. Młode małżeństwo wraca do wybudowanej na nowo posiadłości pana młodego. Niestety, była stróżka rzuca na dziewczynę klątwę. Wkrótce później dziewczyna spada z konia i umiera…

„Idealna służąca” i panna Marple pomagająca siostrze swojej służącej. Dziewczyna została zwolniona za kradzież. Na jej miejsce przyszła tytułowa idealna służąca, która… okrada swoją pracodawczynię i jej siostrę. Czy pannie Marple uda się odnaleźć złodziejkę? A może sprawa ma drugie dno?

„Opowiadanie panny Marple” i rozwiązanie zagadki było (dla mnie przynajmniej) dość oczywiste. Starszą panią odwiedza adwokat i jego klient, który jest oskarżony o zabicie żony. Panna Marple oczywiście po niedługim czasie znajduje logiczne (i prawdziwe) wyjaśnienie sprawy, które pozwala oczyścić oskarżonego od zarzutu zabójstwa.

Muszę przyznać, że „Lalka krawcowej” wywołała u mnie pewien niepokój. Może dlatego, że dwa ostatnie opowiadania czytałam już późną nocą, przed samym pójściem spać. Tutaj nie pojawia się postać panny Marple, a opowiadanie ma paranormalny wątek. Tytułowa lalka… zmienia miejsce – początkowo tylko w obrębie jednego pokoju, a po jakimś czasie pojawia się w innym pomieszczeniu.

„Mroczne odbicie” jest ostatnim już opowiadaniem. Tutaj również nie pojawia się panna Marple. Mężczyzna opowiada historię swojej miłości do siostry przyjaciela. W dniu jej zaręczyn (który jest również dniem, w którym się poznają) ma on wizję, w której dziewczyna jest duszona przez pewnego mężczyznę. Kiedy poznaje nowo zaręczonych ludzi, okazuje się, że człowiek z „wizji” miał identyczną bliznę jak przyszły pan młody. Po jakimś czasie młodzi zrywają zaręczyny. Jak skończy się ta historia? Trzeba przeczytać ;)

„Śmiertelna klątwa” to dobry pomysł na lekką lekturę przed snem (no, może poza „Lalką krawcowej”). Opowiadania czytało się bardzo miło i szybko, a ja na pewno zabiorę się za więcej historii z uroczą starszą panią w roli detektywa.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-07, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Zbrodnia na festynie
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Zbrodnia na festynie

"Wszystko zupełnie proste i jednoznaczne. Bez komplikacji. Uduszona sznurem do suszenia bielizny. Żadnych śladów walki. Przypuszczam, że dzieciak...

Rosemary znaczy pamięć
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Rosemary znaczy pamięć

Iris Marle myślała o swojej siostrze Rosemary. Przez niemal rok świadomie próbowała odsunąć od siebie wspomnienia. Nie chciała pamiętać. Było to zbyt bolesne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy