Cisza przed burzą

Tom 1 cyklu Smocze dziecię

Dawno temu... a może nie całkiem dawno, ale zupełnie gdzie indziej... Gdzieś na granicy świata ludzi i Istot Innych. Właśnie tam dwóch braci wędruje przez życie w poszukiwaniu więzów krwi i własnego przeznaczenia.

Przepełniona humorem, fantastyczna opowieść zabierze nas w świat, jakiego jeszcze nie znamy - pełen smoków i wojowników, wartkiej akcji i odpowiedzialnych decyzji. Do krainy, w której Dracko i Piotr muszą stawić czoło niebezpieczeństwom i własnym słabościom. Zajrzyjcie tam z nimi i sprawdźcie, jak sobie radzą.

Informacje dodatkowe o Cisza przed burzą:

Wydawnictwo: Białe Pióro
Data wydania: 2019-03-16
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Cisza przed burzą

Cisza przed burzą - opinie o książce

Avatar użytkownika - Elizabeta52
Elizabeta52
Przeczytane:2019-03-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Recenzja książki "Smocze dziecię"

Właśnie przeczytałam książkę "Smocze dziecię" - debiut pisarski Aleksandry Ostapczuk. Jestem pod ogromnym wrażeniem, zauroczona talentem młodej pisarki. Gratuluję super udanego debiutu!

Powieść napisana jest językiem tak sugestywnym i pełnym emocji, że wprost zasysa czytelnika w głąb Świata Ludzi, Smoków i Istot Innych. Nie mogłam oderwać się od czytania.

Już od pierwszych stron książki jesteśmy w środku niesamowitych wydarzeń. Oczami wyobraźni obserwujemy żywe postacie osadzone w klimatycznym, fantastycznym Świecie Smoków i Istot Innych. Bohaterowie powieści są tak przedstawieni, że czytając książkę mocno odczuwamy ich emocje. To żywe postacie, do których się przywiązujemy i kibicujemy ich poczynaniom.

Wartka akcja, bogata w sceny walki, której stawką jest życie, nie pozwala nikomu się nudzić. Zapewniam, że nikt kto sięgnie po tę książkę nie rzuci jej w kąt, tylko z zapartym tchem przeczyta i będzie czekał na ciąg dalszy. Ta historia to gotowy scenariusz na hit filmowy.

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy: syn smoka Dracko i syn człowieka Piotr. Szybko zyskują sympatię czytelnika. Nie da się ich nie lubić. Czasy, w których się urodzili, są bardzo trudne i niebezpieczne, trwa okrutna i długotrwała wojna miedzy ludźmi i smokami. Nic nie zapowiada, by szybko sie skończyła. Smoki niszczą, palą, mordują. Dracko nieświadomy swego pochodzenia, wychowywany jest przez człowieka, którego uważa za swego tatę, a jego syna za swego brata. Chłopcy są nierozłączni, razem sie bawią, razem się uczą, razem chodzą do szkoły (stosunek ucznia do szkoły niezmienny od wieków). Ćwiczą swoje umiejętności w różnych sztukach walki. Gdy dorosną staną się prawdziwymi wojownikami. Czasy są wojenne, pełne przemocy. Czy więc staną do walki przeciwko sobie? Czy braterska miłość zwycięży? Czy przyjaźń okaże się trwała i pokona wszelkie przeszkody, jakie przyniesie im los? Jakich wyborów dokonają Dracko i Piotr? Chłopcy żyją w świecie, w którym smok jest śmiertelnym wrogiem człowieka, a w każdym z nich płynie inna krew.

Powieść napisana jest "lekkim" językiem, pełnym humoru, bliskim młodym czytelnikom jak i dojrzałym. Każdy lubi się pośmiać. Zabawne dialogi prowadzone w młodzieżowym stylu, łagodzą okrucieństwo wojny.

Historia, którą opowiada nam ze swadą młoda pisarka, pełna jest emocji, głęboko porusza czytelnika, inspiruje do refleksji. Prowokuje do zadawania pytań i szukania odpowiedzi: co jest najważniejsze w życiu? za co warto oddać własne życie? co jest głównym motorem działania nas ludzi, czym się kierujemy podejmując decyzje? a może nami ktoś steruje? mąci i manipuluje? Czy wszystko jest takie, jakie się wydaje, na jakie wygląda?

Życie to nieustanne podejmowanie decyzji, mniej ważnych i tych istotnych, "mega" ważnych, a potem (niestety lub stety) ponoszenie konsekwencji tych wyborów. O tym jakie prowadzimy życie decydujemy przecież w każdej chwili, każdego dnia,  tu i teraz.

Autorka, w fantastycznej scenerii, w tajemniczym klimacie baśni, w mądry, przemyślany sposób przekazuje życiowe prawdy, porusza wiecznie aktualne problemy człowieka, ludzkości. Czyni to z wielkim wdziękiem i lekkością. Ukazuje jak często poznanie prawdy jest bolesnym doświadczeniem, jak trudno jest nieść prawdę o sobie samym. Lekkim piórem maluje dramatyzm dokonywanych wyborów i nie zapomina okrasić humorem dialogów. Sugestywnie przedstawia sceny walki, zacięte pojedynki bohaterów z przeciwnikami: tymi zewnętrznymi i tymi ukrytymi głęboko w ich wnętrzach. Wygrać nie jest łatwo.

Autorce nie są obce te doznania, gdyż wielokrotnie walczyła w turniejach sportowych. Ćwiczyła swoje umiejętności w sztuce walki Ju- Jitsu. Zna smak zwycięstwa i porażki w walce na macie czy w pojedynku na miecze. Wielka miłośniczka gór, wspinaczek po skałach, zdobyła już nie jeden szczyt, ale te najwyższe, najważniejsze jeszcze przed nią.

Pisarka mimo młodego wieku, w sposób barwny i dojrzały , przedstawia uczucia i emocje poszczególnych postaci. Dzięki tym emocjom, dokonują one rzeczy heroicznych jak i tych podłych niszczących siebie i innych. Miłość, przyjaźń, zaufanie, gniew, nienawiść, strach, żądza zemsty - to na czym skupia  uwagę czytelnika.

Śledząc historię dwóch braci czytelnik jest zmuszony zastanowić się: czym powinniśmy się kierować w życiu? co jest istotne i do czego prowadzi? Jednak kluczowym pytaniem jest pytanie: kim jestem na prawdę? Tę zagadkę rozwiązujemy przez całe swoje życie, nieustannie testując siebie i innych. Czy jest ktoś, kto zna odpowiedź na to pytanie?... I właśnie z tym dylematem musi zmierzyć się Dracko.

Polubiłam głównych bohaterów Dracka, Piotra, Miamiego, a szczególnym sentymentem darzę Króla Smoków. Wiele musiał wycierpieć, aby ratować kogoś, kogo kochał najbardziej. Rozstanie z ukochaną osobą , jej utrata, to  bardzo bolesne, traumatyczne przeżycia.

Mówią, że prawdziwa miłość wszystko zwycięży. Myślę więc, że mocą tej potężnej energii miłości, każdy z bohaterów osiągnie to do czego dąży, co jest celem jego życia. Ale o tym, czy tak się stanie, nie dowiemy się teraz. Trzeba będzie poczekać na następne tomy tej pasjonującej powieści, więc czekam niecierpliwie, drżąc zaniepokojona o dalszy los bohaterów.

"Cisza przed burzą" to pierwsza księga, wypełniona dynamiczną akcją, bogata w sceny walki o życie,,,, więc co będzie sie działo, gdy nadejdzie burza?..."aż strach się bać", co będzie w następnej księdze ........ Pisarka ma ją jeszcze w "warsztacie".....poczekamy......

Ale przyznam, że autorka przerwała historię w takim momencie, że czekanie na kolejny tom graniczy ze znęcaniem się nad czytelnikiem ze szczególnym okrucieństwem.

P.S. Prawdziwy wojownik wytrzyma i te tortury. Miejmy nadzieję, nie będą  trwały długo. I tego się trzymajmy.

POTĘGA BRATERSKIEJ MIŁOŚCI

16 marca na Targach Fantastyki w Warszawie swoją premierę miała debiutancka powieść Aleksandry Ostapczuk „Smocze dziecię”, która ukazała się pod skrzydłami Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro. Siedemnastoletnia autorka może swoim debiutem zawstydzić wielu starych wyjadaczy.

W pewną zimną, burzową noc, na progu domu Mistrza Miamiego pojawia się tajemniczy przybysz. Przekazuje pod jego opiekę niemowlę. Mały chłopiec, Dracko, nie jest zwykłym dzieckiem. To Responzorikonin, pół człowiek, a pół smok. Nieświadomy swego pochodzenia Dracko wychowuje się wraz z Piotrem, synem Miamiego. Chłopców od małego łączy szczególna braterska więź. Gotowi są poświęcić dla siebie wszystko. Przychodzi jednak czas, gdy świat , który znają, zachwieje się w posadach. Kiedy Dracko osiągnie odpowiedni wiek zabierze go jego ojciec smok. Bracia nie wyobrażają sobie rozstania. Nie w świecie, w którym od kilkuset lat toczy się okrutna wojna między ludźmi, a smokami. Czy przyjdzie im stanąć po dwóch różnych stronach barykady? Czy miłość i przywiązanie odmienią tragiczny los jaki jest im pisany? Jak wiele będą musieli poświęcić, by zawalczyć o siebie?

Historia smoków została napisana od nowa. Niesamowity, sugestywny obraz świata toczonego wojną. Ludzie kontra Istoty Inne. Wojna, która zdaje się nie mieć końca, a jej okrucieństwo jest niewyobrażalne. Młodzi męźczyżni uczą się sztuk walki, szermierki, władania wszelką dostępną bronią. Świat, w którym przyszło im żyć wciąż pochłania kolejne ofiary. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty. Tylko wojownicy mogą przetrwać w tych strasznych czasach. Smoki są brutalne, podłe i złe. Czy aby na pewno? Okazuje się, że żaden świat, nawet tak przesycony przemocą jak ten, nie może być czarno-biały, a niektóre smoki wydają się być lepsze niż ludzie. Dwaj bracia wyruszają w pełną przygód drogę, by przekonać się, że życie pełne jest niespodzianek i dziwactw, a to, co widzimy nie zawsze jest prawdziwe. Napisana z prawdziwą pasją, bogata, mroczna i piękna powieść, która przenosi nas do świata, który wcale nie różni się znacząco od naszego. Wojna, uprzedzenia, nienawiść -nieśmiertelne cechy gatunku ludzkiego, który uwielbia wprost niszczyć otaczający go świat. Dwóch chłopców, których łączy więź silniejsza niż jakiekolwiek podziały. Bracia niezrodzeni z jednej krwi, którzy swą niezłomnością i poświęceniem udowadniają, że prawdziwym bratem jest ten, który jest w stanie poświęcić dla ciebie wszystko, co posiada. Poruszająca opowieść o potędze miłości, rodzinie i poszukiwaniu swego miejsca.

Fantastyczny świat wykreowany przez Aleksandrę Ostapczuk wydaje się być jedynie środkiem dla ukazania problemów i dylematów bohaterów. Ogromnie podoba mi się idealne zrównoważenie wątków lekkich i tych poważnych. Książka chwilami jest zabawna, napisana ze swadą, sympatycznym młodzieżowym językiem. Te humorystyczne wstawki rozładowują napięcie, pozwalają się czytelnikowi odprężyć i poczuć silniejszą więź z Drackiem i Piotrem. Mimo swej, jak najbardziej poważnej wymowy, nie sprawia wrażenia ciężkiej czy przytłaczającej. Dzięki tym inteligentnym zabiegom czyta się ją niezwykle lekko. To pozycja dobra zarówno dla młodziezy jak i dojrzałych czytelników. Łączy cechy powieści fantasy, przygodowej, obyczajowej i jest także bardzo mądrą przypowieścią traktującą o wojnie, wykluczeniu, odmienności i stereotypach. Obszerna powieść, gdzie tempo akcji jest tak duże, że nim się obejrzymy, zbliżamy się do końcowych stron. Jeśli o jakiejś książce można powiedzieć, że napisana jest z rozmachem, to na pewno „Smocze dziecię” na to określenie zasługuje. Przekonująco skonstruowana warstwa fabularna, mnóstwo humorystycznych wstawek i dotknięcie bardzo poważnych tematów, które chyba nigdy nie stracą na aktualności.

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tej powieści i myślę, że wielu ludziom, którzy zdecydują się sięgnąć po nią trudno będzie uwierzyć, że została napisana przez tak młodą osobę. Książka jest bardzo przemyślana, mądra w swej wymowie i napisana w iście spektakularnym stylu. Młoda kobieta, marzycielka, obdarzona naturalnym talentem i z głową pełną pomysłów rokuje na naprawdę dobrą pisarkę. Niektórzy pracują nad warsztatem, pocą się nad klawiaturą i wydają książki co najwyżej nijakie. Debiutująca Aleksandra Ostapczuk napisała fenomenalną powieść, który porywa czytelnika i nie daje łatwo o sobie zapomnieć. Niecierpliwie będę czekała na kontynuację losów smoczego syna i jego brata. Po tak udanej pierwszej powieści poprzeczka postawiona została bardzo wysoko. Polecam „Smocze dziecię” wszystkim miłośnikom pełnych przygód i zwrotów akcji opowieści, które nie są jedynie pustymi opowiastkami, a niosą za sobą głębokie przesłanie. To powieść nie tylko dla osób, które sympatyzują z gatukiem fantasy, to idealna historia dla wszystkich lubiących ciekawie opowiedziane historie, które czyta się bardzo przyjemnie, a dodatkowo przypominają nam o tym wszystkim, co w życiu jest naprawdę ważne. Diabelska ocena to 6. Diabeł poleca.

Niemożliwe
Aleksandra Ostapczuk0
Okładka ksiązki - Niemożliwe

Bez wątpienia nadeszły mroczne czasy dla wszystkich ludów. Dracko i Piotr znaleźli się w samym sercu tegoż mroku i tej burzy, która rozpętała się po długiej...