Smoki

Wejdź do magicznej krainy smoków i zobacz najbardziej niesamowite ziejące ogniem stwory z każdego zakątka globu.

Kryją się w głębinach mórz i oceanów, mrocznych jaskiniach, na niedostępnych szczytach najwyższych gór. Niektóre potrafią latać, inne pływać, jeszcze inne pełzają jak węże. Są piękne, mądre i niebezpieczne.

Przepięknie ilustrowana księga smoków zaprowadzi cię prosto do ich niezwykłego świata. Poznaj rzadkie gatunki i ich zwyczaje, zajrzyj do ich legowisk, odkryj skarby, których strzegą. Przekonaj się, jak je rozpoznać, wyśledzić, schwytać... albo narysować. Tylko uważaj na ogniste podmuchy!

Informacje dodatkowe o Smoki:

Smoki - opinie o książce

Avatar użytkownika - szumimama
szumimama
Przeczytane:2021-04-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książka dla miłośników legend, mitów, smoczych historii. Pięknie oprawiona, gruba okładka ze złotym mieniącym się napisem Smoki. Książkę podzielono na cztery rozdziały . W pierwszych trzech znajdziemy opis smoków. Każdy smok umiejscowiony jest na mapie świata. Dowiemy się jaką ma historie, jego cechy charakterystyczne, moce i informacje czy obecnie gdzieś pojawia się jego wizerunek. W ostatnim rozdziale możemy sami nauczyć się jak narysować smoka, stworzyć smoka z różnych zwierząt lub poznać obecnie żyjące zwierzęta przypominające smoki :) Na pewno ta pozycja jest godna polecenia miłośnikom gier komputerowych i fantasy. Na pełną recenzje zapraszam na mój kanał Szumi mama na You Tubie

Smoki to wspaniałe stworzenia. Swoim wyglądem, siłą i nadprzyrodzonymi mocami mogą budzić strach. Musimy jednak pamiętać, że poza groźnymi bestiami znane są też stworzenia dzielne i pomocne ludziom. Świat smoków jest niejednolity – mają one różne umiejętności, wybrały różne miejsca do życia itd. Tamara MacFarlane przygotowała kompendium wiedzy o tych fantastycznych istotach.

Zawartość
W tej publikacji poznamy smoki z różnych stron świata. Autorka opisuje poszczególne stwory zwracając szczególną uwagę na to, w jakim kraju, regionie wierzyło, bądź wierzy się w nie (przoduje tu Azja), jak wyglądają, w jakim środowisku żyją (woda, powietrze itd.), jakie są ich cechy charakterystyczne i moce. W książce nie zabrakło też opowieści inspirowanych legendami o tych stworzeniach np. afrykańskim micie o stworzeniu świata. Opisano też tzw. smocze skarby, czyli jaja i kamienie. Nie zapomniano o prawdziwych smokach, czyli istniejących zwierzętach i roślinach mających smocze cechy. Na końcu znajdziemy część rozrywkową, czyli nauczymy się rysować smoka i, wybierając odpowiednie cechy, stworzymy własnego gada.

Konstrukcja
„Smoki” to naprawdę dobrze przygotowane kompendium dla dzieci. Publikacja jest przejrzysta. Składa się z 4 głównych części - „Smoki azjatyckie”, „Smoki europejskie”, „Smoki świata” (czyli pozostałe kontynenty”, „Smocze odkrycia” (czyli ciekawostki). Opisy poszczególnych stworzeń przygotowane są według jednego schematu – krótkie akapity odnoszące się do najważniejszych cech smoków – i on się w tym przypadku sprawdza. Zwięźle przedstawia to co najważniejsze na ich temat. Jeżeli z którymś smokiem związana jest jakaś legenda, autorka stara się ją przybliżać.

Wydawca ma ode mnie duży plus za dodanie nie tylko słowniczka, ale również indeksu na końcu książki. Nie jest to obszerna publikacja i zajmuje on zaledwie dwie strony, ale dzięki niemu młody czytelnik uczy się jak poruszać się po książkach naukowych i popularnonaukowych.

Ilustracje
Wiedza wiedzą, ale gdyby nie Alessandra Fusi i jej rysunki to ta publikacja nie byłaby tak wyjątkowa. Jest to jedna z ładniej zilustrowanych książek dla dzieci jakie widziałam. Wielkie, doniosłe stworzenia wijące się między akapitami robią na czytelniku niesamowite wrażenie. Z każdej strony czuć moc, którą one emanują. Szczerze powiem, że kilka razy ją obejrzałam z zachwytem, zanim sobie przypomniałam, że książki są do czytania.

Podsumowanie
„Smoki” to piękna i ciekawa publikacja. Zwięźle, ale merytorycznie opisuje świat wielkich, mitologicznych bestii. Miałam napisać, że dla pasjonatów, ale stwierdzam, że może zarówno uzupełnić wiedzę o smokach i jak i rozbudzić chęć poznania tych stworów.

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;