Śniadanie mistrzów

Ocena: 5.25 (8 głosów)
Inne wydania:

Ostra i wciąż aktualna w satyra amerykańskiego stylu życia

W Śniadaniu mistrzów Vonnegut w typowy dla siebie sposób obnaża bolączki współczesnego świata - dehumanizację jednostki w społeczeństwie, którym rządzi technologia, spustoszenie środowiska naturalnego i ustawiczne wojny.

Dwayne Hoover, bogaty sprzedawca samochodów, nagle dochodzi do wniosku, że wszyscy ludzie są maszynami. Kilgore Trout, nikomu nieznany autor powieści fantastycznonaukowych, sądzi, że życie ma już za sobą. Spotkanie tych dwóch samotnych ludzi na szybko umierającej planecie to doskonały pretekst do przedstawienia - z niepozbawioną humoru ironią - świata, w którym żyjemy.

,,Cudowna powieść... Vonnegut pokazuje wszystkie bolączki Ameryki..."

,,The New York Times"

Informacje dodatkowe o Śniadanie mistrzów:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-03-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382028850
Liczba stron: 336
Tytuł oryginału: Breakfast of Champions

więcej

Kup książkę Śniadanie mistrzów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śniadanie mistrzów - opinie o książce

Vonnegut w szczytowej formię. Chcecie więcej tego świetnego i wyśmiewającego humoru Kurta? A może szukacie anty-amerykańskiej powieści, i to wyciągniętej prosto z rąk tamtejszego rodaka ? Wszystko i więcej jest tu. Żywy i prześmiewczy komentarz na temat dzisiejszej kondycji ludzkości, na temat kondycji nas samych oraz naszej moralności. Wszystko to razem z świetnymi i minimalistycznymi rysunkami samego autora znajdziecie tu.
Link do opinii
Vonneguta uwielbiam za jego bezkompromisowe spojrzenie na świat. Tym razem również się nie zawiodłam. Świat pokazany w "Śniadaniu mistrzów" to świat ogółów i szczegółów -- wszystko jest tak samo ważne, drobiazgi potrafią implikować poważne konsekwencje. Podczas tak prowadzonej narracji Vonnegut odrzuca wszelkie przekonania, niczego nie uznaje za raz postanowione. I tak właśnie, wolny od uprzedzeń, patrzy na świat, jakby widział go po raz pierwszy i opisywał takim, jakim jest -- nie jakim, uczymy się go widzieć. Geniusz!
Link do opinii
Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2013-11-18,
Książki Vonneguta są bardzo specyficzne. Jego humor, postrzeganie świata i wydobywająca się z każdego słowa ironia - nie każdemu przypadnie do gustu. "Śniadanie mistrzów" to już klasyka, jednak nie należy do łatwych w odbiorze dzieł. Początek mocno zniechęca wulgaryzmem ( zadki i bobry były poniżej poziomu) jednak i to ma swój cel. Vonnegut szokuje a jednocześnie zmusza nas do zastanowienia się nad tym jakimi istotami jako ludzie jesteśmy. Po co w ogóle Ziemi człowiek? Czy nasze życie ma sens, czy po prostu my lubimy mu go nadawać i owijać je w papierek ckliwości. Wniosłe hymny, poczucie przynależności do narodu, do ludzkości, nasze obowiązki jako ludzi - dzieci, pracowników, rodziców itd. to wszystko mrzonki. A co jeśli jesteśmy tu dla żartu? Właśnie takie pytania stawia przed nami autor w tej prześmiewczej i zaskakującej pod względem fabuły książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2020-07-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

Satyra społeczna króla dygresji
Zakończoną lekturę powieści Vonneguta w moim przypadku zawsze wieńczy pytanie: “Ale o czym to właściwie było?”. Niezbędne jest kilka dni na poukładanie sobie w głowie tego, co się właśnie przeczytało i odsianie powagi poruszonych problemów od sporej porcji absurdu i komizmu. A problemy są uniwersalne, więc choć powieść powstała prawie pięćdziesiąt lat temu, to twórczość tego autora z pewnością się nie zestarzała.

Vonnegut po raz kolejny dość sprawnie rozprawia się z tym, co toczy współczesne (jemu i nam) społeczeństwo – rasizm, którego niby nie ma, ale jednak ciągle na wielu płaszczyznach jest obecny, a nawet gdyby udało się go wyplenić, to zawsze pozostaje historia tego, co na nim zostało zbudowane. Dość trafna jest również diagnoza tego, co napędza społeczeństwa. O ile w "Kociej kołysce" akcent był położony na religię jako czynnik determinujący ludzkie wybory, o tyle "Śniadanie mistrzów" skupia się na innych aspektach – seksie i pozycji w społecznej hierarchii. Nie od dziś wiadomo, że seks i pornografia świetnie sprzedają (nie tylko siebie) właściwie każdy produkt, a sama seksualność jest jednym z najważniejszych motorów napędzających ludzkość od zarania dziejów. Podobnie jest z osiąganiem jak najwyższej pozycji w społeczeństwie. Jednak to, co jest tak bardzo ludzkie (w najgorszym znaczeniu tego słowa), jednocześnie prowadzi do odczłowieczenia. Spostrzeżenia Vonneguta jak zwykle trafiają w sedno.

"Śniadanie mistrzów" zawiera w sobie wszystkie cechy charakterystyczne w pisarstwie Vonneguta – ironię, komizm, absurd i liczne (naprawdę liczne) dygresje. Główną fabułę dałoby się zmieścić na kilku stronach, ale czym byłoby "Śniadanie mistrzów" bez wszystkich streszczeń fabuły książek Kilgore’a Trouta? Całość ostatecznie jest jedną z najlepszych powieści w dorobku Vonneguta i jedną z lepszych pozycji, by rozpocząć swoją przygodę z autorem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-27, Ocena: 5, Przeczytałem,

ŚWIAT NICZYM KONAJĄCY SYFILITYK

Kurt Vonnegut to autor, który nigdy nie celował w pisanie łagodnych, bezpiecznych książek. Właściwie od samego początku jego kariery kolejne powieści, które wychodziły spod jego rąk, wywoływały mniejsze lub większe kontrowersje. Śniadanie mistrzów to jednak tytuł uważany za najbardziej szokujący ze wszystkich, jakie stworzył. Jeśli pamiętacie marny film z Bruce’em Willisem nakręcony na podstawie tej powieści, możecie wątpić, niemniej tak właśnie jest. Szokująco, obrazoburczo – przynajmniej w pewnych ramach, Polak nie zareaguje na całość tak, jak Amerykanin – ale jednocześnie zabawnie i lekko. Przede wszystkim jednak jest genialnie. I nic więcej dodawać nie trzeba.

Spotyka się dwóch wariatów. Jeden z nich pisze książki science fiction, drugi sprzedaje samochody. I tych dwóch wariatów zaczyna rozmawiać i… Brzmi jak początek dowcipu? Może i tak jest, może i Śniadanie mistrzów to dowcip. Komedia. A może tragedia. W końcu oba gatunki leżą tak blisko siebie, że czasem trudno je odróżnić.
Ale tak to wszystko się zaczyna. Kilgore Trout pisze książki, ale niezbyt wiedzie mu się w życiu, a jego nazwisko nie jest szczególnie słynne. Jego egzystencja wygląda tak, że Kilgore ma nadzieję, iż w rzeczywistości wcale już nie żyje. Z Dwayne’em Hooverem rzecz ma się inaczej. Zarabia dobrze na sprzedaży aut, ale zarażony ideą z jednej z książek Trouta, zaczyna myśleć, że oni dwaj są jedynymi myślącymi istotami w świecie samych robotów. W konającym świecie, w którym jedni mają wszystko, a inni nic, a najwięcej ma Ameryka, ich spotkanie stanie się brzemienne w skutki…

Całość recenzji na moim blogu: https://nietylkogry.pl/post/recenzja-powiesci-sniadanie-mistrzow/

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - closterkellerka
closterkellerka
Przeczytane:2018-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-25, Przeczytałam,
Inne książki autora
Hocus Pocus
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Hocus Pocus

It is the year 2001, and Eugene Dabbs Hartke, suffering from TB, is recording his disastrous life on scraps of paper while awaiting trial for a crime he...

Armagedon w retrospektywie
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Armagedon w retrospektywie

Zbiór niepublikowanych dotąd krótkich form literackich Kurta Vonneguta obejmujący 10 opowiadań, list z frontu do rodziców, wspomnienia wojenne oraz okraszone...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy