Someone else

ISBN: 978-83-7686-907-0
Tytuł oryginału: Someone Else
Tłumaczenie: Joanna Grzelak

Tom 2 cyklu Someone

Cassie i Maurice byliby idealną parą: są najlepszymi przyjaciółmi, mieszkają razem, oboje pasjonują się literaturą fantasy, i, co najważniejsze – kochają się. Mimo to ich drogi się rozchodzą. Auri gra w piłkę nożną, ma wielu znajomych i jest towarzyski, natomiast Cassie raczej ucieka od świata i obraca się w wąskim kręgu przyjaciół. Z czasem coraz bardziej się obawia, że to, co łączy ją z Aurim, nie jest tak silne jak to, co ich dzieli...

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Someone else

Opinie o książce - Someone else

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo

Po rewelacyjnym Someone New nie mogłam doczekać się, aż sięgnę po drugi tom serii. Cassie i Auri zaciekawili mnie już wcześniej, jednak z wiadomych względów bardziej skupiałam się na Micah i Julianie. Kiedy w moje łapki trafiła powieść Someone Else, odwlekałam moment jej czytania jak najbardziej. Nie chciałam, by ta przyjemność skończyła się tak szybko. Jednakże teraz jestem już po lekturze tej pozycji i mogę napisać Wam, jak wyglądają moje wrażenia.

Cassie i Auri to najlepsi przyjaciele. Poznali się na samym początku studiów, kiedy zamieszkali w jednym mieszkaniu. Z początku nieśmiała i niechętna do tego pomysłu Cassie, z czasem zaczyna się coraz bardziej przekonywać do tego stanu rzeczy. Najlepiej dogaduje się z Aurim, który w całkiem szybkim tempie staje się jej przyjacielem i powiernikiem wszelkich tajemnic. Kiedy coraz bliższa relacja tych dwojga zostaje poddana bardzo ciężkiej próbie, Cassie zaczyna obawiać się, że ich przyjaźń może zostać pokonana przez rzeczy, które zdecydowanie dzielą tę dwójkę...

Główna bohaterka, czyli wspomniana wyżej Cassie to postać, która wzbudziła we mnie mnóstwo ciepłych uczuć. Mam wrażenie, że jest ona moją bratnią duszą, ponieważ bardzo się z nią zżyłam, wszystko to, co czuła ona – ja odczuwałam dwa razy mocniej. Doskonale rozumiałam jej postępowanie, a to nie zdarza się zbyt często. Jest to bardzo dobrze wykreowana postać, podobnie zresztą jak Auri czy pozostali bohaterowie. Tutaj ogromne brawa dla autorki.

Styl pisania Laury Kneidl jest bardzo dobry, o czym pisałam już przy okazji recenzji poprzedniego tomu. Czytelnik poznaje całą historię w sposób przyjemny, lekki, a także dokładny - tutaj nie było miejsca na niedomówienia.

Pojawił się tutaj wątek rasizmu, który w ostatnich miesiącach stał się jeszcze bardziej istotny i podkreślany. Auri to bohater czarnoskóry, więc z tego powodu inni studenci (a zresztą nie tylko oni) pozwalają sobie na różne przytyki w jego stronę. Swoją drogą, jeśli chodzi o tego bohatera, to podziwiam w tej kwestii jego wytrwałość i ogromną cierpliwość. Gdybym ja była w takiej sytuacji, chyba nie wytrzymałabym tak długo, słuchając takich okropnych słów na temat tego, kim jestem i jak wyglądam.

Autorka poruszyła również temat geeków, nerdów, cosplayu i wielu innych rzeczy związanych z tym kręgiem zainteresowań. Dawno nie spotkałam się z tym tematem w książce, więc z przyjemnością poznawałam ten wątek w tej historii. Autorka przedstawiła go bardzo dobrze, w sposób ciekawy i co najważniejsze - nie prześmiewczy. Udowodniła tym samym, że osoby zajmujące się cospleyem są takimi samymi, normalnymi (!) ludźmi, jak wszyscy inni. To jest ich pasja, być może też sposób na życie - nikt im tego nie może zabronić. Dlatego też tę książkę już w tej chwili mogę polecić właśnie osobom, które interesuje ten aspekt życia.

Someone Else jednak nie było tak dobrą książką, jak Someone new. Tamta część nadal jest wysoko na mojej liście najlepszych książek tego roku i to się nie zmieniło. Jednak nie mogę też napisać, że drugi tom jest zły. Może nie poczułam przy nim takiego tąpnięcia, jak przedtem, ale czytało mi się tę książkę bardzo dobrze, historia Auriego i Cassie chwyciła mnie za serce i nie mogłam po prostu przestać czytać tej powieści.

Jeżeli lubicie romanse, powieści obyczajowe i młodzieżowe lub po prostu lubicie powieści Laury Kneidl, to musicie przeczytać tę pozycję. Warto ją poznać i być może zakochać się w tej historii, tak jak ja to zrobiłam.

Avatar użytkownika - pola84
pola84

To już drugi cykl wydany przez @wydawnictwojaguar . Tym razem chodzi o "Someone else" Laury Kneidl. Kolejny tom serii Someone. Pierwsza część totalnie skradła moje serce. Nie mogłam się doczekać, co wydarzy się tym razem u Cassie i Auriego.

W tej części skupiamy się właśnie na przyjaciołach Micah i Juliana. Po wyprowadzce tego drugiego nasi bohaterowie nadal są ze sobą blisko, zaprzeczając, że coś się między nimi dzieje, mimo wielu dwuznacznych sytuacji. Szykują się razem na SciFaCon, jednak Maurice wstydzi się tej strony swojego życia co stawia Cassie nie raz w niezręcznej sytuacji. Czy uda im się wyjść z friendzone?

Ten tom już tak nie zaskakuje jak pierwszy. Ale to nic nie szkodzi. Nadal autorka porusza trudne tematy, jak: życie z chorobą przewlekłą, rasizm, tolerancja, potrzeba akceptacji. Opakowane jest to wszystko w bardzo ciepłej i wzruszającej historii. Czyta się naprawdę szybko. Strasznie kibicowałam tym dwojgu, by w końcu uwierzyli w siebie i zaryzykowali. Postawili na miłość. Mimo, że nie znajdziecie tu gwałtownych zwrotów akcji i szczęka wam nie opadnie podczas czytania, bardzo mi się ta powieść podobała. Styl autorki jest niezwykle przyjemny. Muszę koniecznie nadrobić poprzednią serię pani Kneidl. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wydanie książki. Ta okładka jest po prostu cudowna, a w tej części znajdziemy w środku kilka grafik, które ukazują naszych bohaterów w kilku dla nich ważnych momentach. Jestem tym oczarowana. Wiem już, że będzie kolejna część i z przyjemnością po nią sięgnę!

Avatar użytkownika - LiteraturaZmyslo
LiteraturaZmyslo
Przeczytane:2020-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Po niesamowitej lekturze książki „Someone new” ze zniecierpliwieniem czekałam na drugi tom. W „Someone Else” poznajemy losy Cassie i Auriego. Laura Kneidl kolejny raz wrzuca czytelnika w wir emocji i opowiada historię, którą moglibyśmy przeżyć my sami. Historia niezwykle autentyczna, momentami smutna, ale pełna nadziei i radości. Autorka znowu porusza ważne tematy i udowadnia, że najważniejsze to kochać siebie i pozwolić robić to innym.

Cassie woli żyć na uboczu. Jej idealny wieczór to taki, kiedy może w spokoju siedzieć na kanapie i oglądać ulubiony serial z Aurim.  Albo taki, kiedy może szyć kostium cosplay w towarzystwie Auriego. Albo taki, kiedy słucha ulubionego audiobooka, oczywiście w towarzystwie Auriego. Auri. Jej przyjaciel i bratnia dusza. W jej sercu zajmuję wyjątkowe miejsce. Dlatego właśnie Cassie nie może zdecydować czy kocha go jak przyjaciela czy jak kogoś o wiele bardziej ważnego. Bo przecież tylko przy nim jej serce gubi rytm a w brzuchu czuje motyli. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Auri również coś do niej czuje. Tylko CO? Czy oboje zaryzykują przyjaźń, aby się tego dowiedzieć?  Sytuacja jest skomplikowana nie tylko przez to, że od kilku lat ze sobą mieszkają i się przyjaźnią. Auri wstydzi się ich wspólnego hobby. Chłopak często spotyka się również z oznakami rasizmu. Oboje czują się ze sobą swobodnie i naturalnie. Oboje chcą zrobić ten jeden ważny krok. Tylko zawsze coś stanie na przeszkodzie. Czy zaryzykują? Czy przyznają się do tego, że przyjaźń to nie wszystko, co ich łączy?

Muszę przyznać, że książkę czytało mi się bardzo dobrze. Jednak w porównaniu z „Someone new” wypada troszkę słabiej. Tutaj historia jest owszem ciekawa, ale brakuje już elementu zaskoczenia. Jest troszkę przewidywalnie, co nie znaczy, że nudniej. Bohaterowie już dobrze znani i bardzo lubiani są esencją tej książki. Ich charaktery są świetnie zgrane i czuć podczas lektury ich emocjonalną więź. Autorka i tym razem porusza trudny temat. Czytelnik dzięki bohaterom zmierza się z rasizmem i wykluczeniem w grupie. Temat ważny i przedstawiony z wyczuciem. Laura Kneidl piszę z niebywałą lekkością i wdziękiem. Książka ogromnie mi się podobała i uważam ją za bardzo udaną kontynuację serii. Już nie mogę się doczekać kolejnej części. Zachęcam do lektury!

Uwielbiam autorkę za to, jak buduje swoich bohaterów i relacje między nimi. Każda postać w jej książkach jest świetnie rozpisana. Każda jest jakaś. Wielowymiarowa, charakterystyczna i barwna. A przede wszystkim prawdziwa. Autorka z mistrzowską precyzją ukazuje emocje i uczucia, które przepełniają bohaterów. Dzięki temu odnosimy wrażenie, jakbyśmy byli w samym środku emocjonalnej huśtawki, która niejednokrotnie staje się ich udziałem. Mamy możliwość poznać świat przeżyć wewnętrznych bohaterów, poznajemy także ich motywacje i kierujące nimi uczucia. Analiza myśli i odczuć postaci jest tutaj na najwyższym poziomie. Nie brakuje też tej książce głębi, jaką tworzą wewnętrzne zmagania człowieka, którego doświadcza los. Autorka po raz kolejny poruszyła w swojej powieści trudne sprawy. Mówi o dyskryminacji rasowej i o zmaganiu się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Podobało mi się, jak ukazała brak akceptacji i chęć dostosowania się do innych. W jaki sposób opisała problemy chłopaka, z którymi musi sobie radzić z powodu koloru swojej skóry. Z Cassie tworzą dziwną, niezbyt dopasowaną parę, która wzbudza liczne komentarze otoczenia. Nie są oceniani sprawiedliwie i to boli. Nie zasłużyli, aby ich tak traktowano, bo oboje to dobrzy ludzie, skłonni do pomocy, z otwartymi sercami. Mimo wszystkich ochów i achów, mam jakieś "ale" do tej powieści. Zabrakło jej tajemniczości, efektu zaskoczenia, jakiegoś „wow”. To sympatyczna opowieść o zmaganiach dwójki przyjaciół ze światem i z własnymi demonami. Niezbyt skomplikowana, napisana przystępnie, z dużą dozą świetnego poczucia humoru i umiejętnie dawkowanymi emocjami. Moje wymagania co do lektury były jednak większe i uważam, że nie udźwignęła poprzeczki, jaką postawiła przed nią książka „Someone New”. Jest jeszcze jedna rzecz, o której koniecznie muszę wspomnieć.

Otóż w „Someone Else” jest coś, czego nie było w poprzedniej części. Grafiki!! Czarno-białe wprawdzie, ale tak urocze, że z miejsca podniosły moją ocenę książki. Świetnie dopełniają toczącą się w powieści historię i są naprawdę bardzo miłym dodatkiem, którego kompletnie się nie spodziewałam.
„Someone Else” to przesympatyczna opowieść o ludziach, którzy należą do różnych światów, a których połączyło coś niezwykłego. Coś, czego nie chcą, albo co boją się dostrzec. Jeśli lubicie urocze, przepełnione emocjami historie miłosne, ta na pewno Wam się spodoba. Serdecznie polecam ?

Cała recenzja tu: https://maitiribooks.wordpress.com/2020/10/09/someone-else-laura-kneidl/

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2020-09-30, Ocena: 5, Przeczytałem,

“I nie miało znaczenia, czy jesteśmy przyjaciółmi, kochankami czy partnerami. Ani, że nasze drogi się rozchodzą w dwóch kompletnie różnych kierunkach. Jakaś część mnie, ta, która istniała tu i teraz, chciała Auriego na zawsze”
Cassie i Maurice przyjaźnią się i mieszkają razem od dwóch lat. Oboje uwielbiają fantastykę i coś do siebie czują. Jednak ciągle są przyjaciółmi. Auri gra w piłkę nożną, jest towarzyski i ma wielu znajomych. Cassie ucieka od świata, obraca się w wąskim i sprawdzonym kręgu przyjaciół. Razem z Aurim Cassie planuje pojechać na konwent związany z Cosplayem. Ten wyjazd może dużo zmienić.
“Someone Else” to druga część cyklu Someone od Laury Kneidl. Tym razem autorka przedstawia losy Cassie i Maurice, którzy byli drugoplanowymi bohaterami w pierwszej części. Historia jest przedstawiona z perspektywy Cassie. Miałam w stosunku do “Someone Else” bardzo duże oczekiwania. Myślałam, że będzie przynajmniej tak dobra jak “Someone new” albo i lepsza. Miałam nadzieję, że będzie takie bum jak w pierwszej części. Niestety nie było. W skrócie “Someone Else” opowiada o friendzonie. Autorka znów porusza ważne tematy. Tym razem jest to rasizm i cukrzyca. Gdyby to była pierwsza część byłabym pewnie zachwycona, bo historia jest bardzo dobra i szybko się w nią wciągnęłam, i bardzo przyjemnie się ją czyta. Jednak oczekiwałam czegoś meeega dobrego, a tu było tylko bardzo dobrze.

Zwykle kiedy pierwszy tom serii zachwyci mnie niewyobrażalnie mocno, mam wielkie obawy czy kolejne nie będą rozczarowujące i czy sprostają oczekiwaniom. Laura Kneidl po raz kolejny udowodniła, jak daleka jest od tworzenia schematycznych historii. Sprawiła, że na nowo zakochałam się w jej ogromnym talencie.

W „Someone else” autorka ukazała przyjaźń damsko-męską. Wyjątkową więź, o której wielu marzy, z osobą, która nie tylko nas wspiera, ale wbrew wszystkiemu pozostaje przy naszym boku, z którą możemy swobodnie porozmawiać i która dodaje nam sił wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Pokazała, że w pewnym momencie życia nie możemy pozwolić sobie na myślenie jedynie o sobie, powinniśmy także dbać o ludzi wokół siebie, nawet gdyby to miało oznaczać rezygnację z własnego szczęścia. W tej książce nie znajdziemy jedynie puszystego wypełniacza, albo słodkiej historii, w której przyjaciele powoli stają się dla siebie kimś więcej. „Someone else” zabiera czytelników w pełną emocji podróż, której tak naprawdę nie chcemy kończyć. Wydawać się może prosta i niczym nie zaskakująca, a jednak jest przy tym tak delikatna a jednocześnie bolesna, że ciężko słowami oddać jej sprawiedliwość. Prawie 400 stron, a ja nie znalazłam w niej ani jednego rozdziału, który by mnie nudził. To jedna z tych książek, którą ciężko będzie odłożyć, dla której łatwo zarwać noc, nawet mimo świadomości, że bardzo wcześnie musimy wstać.

„Someone else” to historia o niezwykłej przyjaźni, obawach przed jej utratą, oddaniu i pasji. Laura Kneidl porusza także temat dyskryminacji rasowej, uprzedzeń, dając czytelnikom mocne przesłanie. Są chwile, w której wzbiera w nas złość, frustracja i smutek, ale mimo wszystko autorka zapewniła na tyle pozytywną atmosferę, byśmy nie czuli się przytłoczeni. Z pewnością nie pożałujecie, jeśli po nią sięgniecie.

Tylko bądź przy mnie
Laura Kneidl; 0
Okładka ksiązki - Tylko bądź przy mnie

Kontynuacja i zamknięcie historii Sage, którą czytelnik poznał w tomie "Tylko mnie kochaj". Po dramatycznym rozstaniu z Luką, Sage ląduje w tanim...