Sonata dla Motyla

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2016-08-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376745374
Liczba stron: 320

Ocena: 4.2 (5 głosów)

Anna czy Julia?

Którą z nich główna bohaterka czuje się bardziej?

 Kiedy po dłuższym czasie nieobecności przybywa do Bluszczowego Dworku, domu, w którym się wychowała, chce być Anną. Tą, którą stała się w Warszawie - niezależną, przebojową, z charakterem, radosną. Uważa, że Julia, jak w przeszłości nazywała ją rodzina zastępcza, była zakompleksiona, nieśmiała i niepewna siebie. Winą za to obarcza swoje przybrane rodzeństwo, zwłaszcza Kamila, któremu nigdy nie wyjaśniła, dlaczego pewnego dnia uciekła bez słowa z ich wspólnego domu. Gdy go znów spotyka, przestaje być pewna, czy pozbyła się ,,Julii" na zawsze. Kiedy do Bluszczowego Dworku przybywają wszyscy członkowie tej patchworkowej rodziny, zaniepokojeni stanem zdrowia ukochanej matki Elżbiety, wraz z nimi powracają liczne wspomnienia, zarówno te dobre, jak i złe, których Anna-Julia nie umie wyrzucić ze swej pamięci...

Czy na wsi, daleko od stolicy, bez komputera i szalonych znajomych, odkryje swoje prawdziwe ,,ja", czy wręcz przeciwnie - poczuje jeszcze większy zamęt w głowie? Kim tak naprawdę chce być? Pobyt w Bluszczowym Dworku z pewnością zweryfikuje wiele jej dotychczasowych poglądów - na ludzi, na życie, na miłość i przyjaźń. I już nigdy nie będzie takie samo...

Kup książkę Sonata dla Motyla

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Sonata dla Motyla

Do przeczytania tej książki namówiła mnie pani z biblioteki. Śliczna okładka też zachęcała, więc się skusiłam. Od razu mówię, że nie żałuję. To jedna z lepszych lektur, którą przeczytałam w tym roku.
Julia czyli Anna jest studentką w Warszawie. Wynajmuje wraz dwiema przyjaciółkami mieszkanie, pracuje i dobrze się bawi. Po telefonie zastępczej mamy Elżbiety, dziewczyna pakuje walizkę, rezygnuje z wyjazdu nad morze i jedzie do Zguby. W Bluszczowym Dworku jest już prawie cała rodzina, która zebrała się by spędzić ostatnie dni życia z umierającą na białaczkę matką. Pobyt w domu zmienia wyobrażenia i odczucia bohaterki. W dzieciństwie nie dostrzegała zbyt wielu rzeczy i spraw. Teraz jako dorosła kobieta potrafi wyciągnąć pomocną dłoń i dogadać się z przybraną szwagierką a nawet zaprzyjaźnić się z nią.
Karina wcześniej nie lubiła Julii. Wszystko ją w niej denerwowało. Zazdrościła jej rodziny, która obdarzyła ją bezgraniczną miłością. Sama była w dzieciństwie nieszczęśliwa i wychowywana bez jakichkolwiek uczuć. W małżeństwie starała się być idealną żoną i matką. Robiła różne rzeczy wbrew sobie aby zadowolić męża i bliźniaczki. Pani Motylska przeżywała bardzo odkrytą zdradę męża ale odważyła się podzielić tą wiadomością właśnie z Anną. Przed nią ściągnęła maskę idealnej, szczęśliwej kobiety i ukazała jej swoje prawdziwe oblicze.
Obie kobiety po śmierci Elżbiety postanawiają zmienić swoje życie, tłumione emocje i uczucia odrzucają daleko za siebie.
Jestem zachwycona książką Magdaleny Kubasiewicz. Autorka ciekawie przedstawiła tę historię, prostym i przystępnym językiem. Poruszone tematy dają czytelnikowi wiele do myślenia.
Mam kolejną część, która jest jakby kontynuacją losów Julii i Kariny. Zaraz zaczynam czytanie bo umieram z ciekawości co będzie działo się dalej. Na pewno polecam Wam tę lekturę! 

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Młoda Autorka a tak trafne spostrzeżenia odnośnie złożoności ludzkiej natury. Dylematy osób dopiero doświadczających swojej dorosłości, stereotypy, gry międzyludzkie, zdrady, podejrzliwość, ale też życzliwość, gotowość bezinteresownej pomocy, głęboko skrywane uczucia. Współprzeżywany ból, strach i poczucie bezsilności w obliczu odchodzenia kogoś kochanego przez nich wszystkich. Różne sposoby radzenia sobie z nimi - malarstwo, muzyka, praca, alkohol i inne używki. Czy nauczą się inaczej patrzeć na siebie nawzajem, wychodzić ze swoich skorupek?
Link do opinii
Avatar użytkownika - justyna929
justyna929
Przeczytane:2016-12-12, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 ksiąkżki 2016, Mam,
http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/12/zima-za-pasem-u-mnie-zawieruszy-sie.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - Helena2019
Helena2019
Przeczytane:2019-12-23, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Po przeczytaniu kilku stron chciałam zrezygnować, jednak  z każdą kolejną czytało mi się coraz lepiej. Książka o przyjaźni, miłości, rodzinie adopcyjnej- polecam.

Link do opinii

Czy pod wpływem zmiany otoczenia, czy też używania drugiego imienia można się tak zmienić?

Julia - przybrana córka Elżbiety i Marka. W ich domu (Bluszczowym Dworku) zaznała dobrych i złych chwil, lubi rysować, nie potrafi się "postawić" przybranemu rodzeństwu.

Anna - ta sama osoba, lecz mieszkająca w stolicy studentka. Ma zgraną paczkę przyjaciół, jest wesoła, przystępna.

Powrót do Zguby, aby pożegnać przybraną matkę jest ciężkim przeżyciem, którą z dziewczyn będzie? A może można pogodzić, zaakceptować podwójną twarz samej siebie.

Link do opinii
Inne książki autora
Nieszczęścia chodzą trójkami
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Nieszczęścia chodzą trójkami

Zaczęło się od poplamionej spódniczki różowego słonia. Skończyło na znalezieniu trupa. Gdy Daniela Nieszczęście opuściła krakowski akademik...

Spalić wiedźmę. Audiobook
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Spalić wiedźmę. Audiobook

Sara Weronika Sokolska, zwana Saniką, w niczym nie przypomina nadwornej czarodziejki. Młoda, żywiołowa i dzika jak magia, którą włada, stanowi jedną z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy