Sońka. Audiobook

Sońka to wielka, a jednocześnie kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, ale kipiąca emocjami, pacyfistyczna, ale i brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o  kiedyś i teraz, o tu i tam, o piekle i raju pamięci.

Najpierw się łudzimy, że czytamy zabawną parodię baśni.

,,Dawno, dawno temu...", wieś na końcu świata, pastereczka uboga, książę w karocy, dziura w moście, mówiące zwierzęta - wszystko to znamy od dziecka z książki i z telewizora, tylko prześmiewczo poprawione, bo pastereczka ma dziewięćdziesiątkę na karku, a książę to czterdziestoletni ,,miastowy królewicz" Igor Grycowski, kabotyński reżyser z Warszawy. Ani ona nie czeka na księcia, ani on panny nie wygląda, a jednak będą parą, połączoną jej opowieścią.

Historia zaczyna się w sierpniu 1941 r. we wsi na Podlasiu i mówi o miłości Sońki i Joachima - esesmana, którego wojna sprowadziła przed jej dom w pewną niedzielę, gdy w najlepszej sukience siedziała na podwóru. ,,Wtedy moje oczy zapadły się w innych: najbardziej błękitnych, głębokich i wesołych, ogromnych, błyszczących i przeraźliwie smutnych". Tak rodzi  się ta niemożliwa do zrozumienia miłość. I po to Igor (a my z nim) ,,przybył z niewidzialnej dali, żeby wysłuchać, zrozumieć i pożegnać Sonię".

,,Wysłuchać" - tego akurat czytelnik do tej chwili był pozbawiony. Dźwiękowa forma powieści, jaką stworzył Krzysztof Kiczek, jego aktorzy i lektorzy, pozwala nam poznać powieść żywą, otwiera przed nami niedostępne brzmienie opisywanego świata. Kłamstwo historii polega na jej milczeniu, choć przecież niegdyś tętniła dźwiękami i głosami. Krzysztof i przyjaciele, na czele ze wspaniałą Svietą Anikiej w roli Sońki, wypowiedzieli je dla nas.

prof. Ryszard Koziołek

Sugestywny, oddający klimat powieści, a zarazem pełen rozmachu produkcyjnego audiobook, zrealizowany we współpracy z ponad 40-osobową ekipą z Polski i Białorusi zachwyci  nie tylko wielbicieli prozy Ignacego Karpowicza, ale i każdego czytelnika poszukującego w literaturze autentycznych emocji.

Informacje dodatkowe o Sońka. Audiobook:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-01-12
Czas trwania:5 h 32 min. min.
Czyta:

Przeczytane:2023-05-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Przeczytane,
Cud
Ignacy Karpowicz0
Okładka ksiązki - Cud

Środkowa część tryptyku. To nietypowa historia miłosna: jej bohaterami są mężczyzna lat dwadzieścia sześć i kobieta lat trzydzieści kilka - on jest...

Sońka
Ignacy Karpowicz0
Okładka ksiązki - Sońka

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie...