Spalona żywcem

Historia Souad, żyjącej w Cisjordanii. W wieku siedemnastu lat zakochała się, a ponieważ miłość przedmałżeńska jest zakazana, rodzina skazała ją na śmierć. Wyrok miał wykonać szwagier. Oblał ja benzyną i podpalił. Dziewczyna przeżyła, ale musiała opuścić wioskę.

Informacje dodatkowe o Spalona żywcem:

Tytuł oryginału: Burned Alive
Tłumaczenie: Ewa Cieplińska
Ilustracje:-

Kup książkę Spalona żywcem

Spalona żywcem - opinie o książce

Avatar użytkownika - okk05
okk05
Przeczytane:2018-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

W świecie, w którym kobiety mają pełnie praw nie myślimy o tych, które tych praw nie mają. W świecie ubóstwiania ich, gdzie większość może być bizneswoman czy zdobyć wielką karierę - nie zwracamy uwagi na pewne wyjątki.

Spalona żywcem to bardzo mocna książa, zwraca uwagę na zapomniane kraje, o których nie mówi się głośno. Souad to przede wszystkim odwaga. To spalone, w połowie uratowane ciało, które przeszło piekło. To również psychika - zniszczona, z tragicznymi doświadczeniami, która nigdy nie będzie do końca uratowana. Historia osoby, która była w piekle, żyła tam i... przeżyła.

Kobiecy los jest zależny od kraju, w którym żyje.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Souad to pseudonim autorki książki, której prawdziwego imienia i nazwiska nie znamy, ze względu na jej własne bezpieczeństwo. Postanowiła opowiedzieć historię swojego życia. Jest siedemnastoletnią dziewczyną mieszkającą w Cisjordanii, gdzie spędza życie na wykonywaniu codziennych czynności (pranie, przygotowywanie posiłków, wyprowadzanie zwierząt na pastwisko), od których choćby najdrobniejsze uchybienie groziło pobiciem lub zamknięciem w pokoju. Pewnego dnia zakochuje się z nieszczerą wzajemnością i zachodzi w ciążę. Jest muzułmanką, a ponieważ przedmałżeńska miłość jest zakazana w jej wierze, zostaje ona skazana na śmierć przez swojego ojca. Wyroku dokonuje jej szwagier, który w celu zabójstwa, oblewa dziewczynę benzyną i rzuca w nią zapaloną zapałkę. Souad z wielką dokładnością opisuje każdą palącą się powoli część jej ciała, dzięki czemu można choć w małej części poczuć to co ona czuła w tamtej chwili. Na szczęście Souad udaje się przeżyć. W szpitalu w siódmym miesiącu ciąży rodzi syna. Dzięki Jacqouline - kobiecie pracującej dla szwajcarskiej fundacji, opiekującej się kobietami pokrzywdzonymi przez własne rodziny - ucieka ona z kraju i zamieszkuje w Europie. Przechodzi liczne operacje plastyczne. Próbuje na nowo ułożyć sobie życie - wychodzi za mąż i rodzi dwie córki. Książkę czyta się jednym tchem. Przeraża nieludzkim traktowaniem kobiet, bezwzględnością i okrucieństwem mężczyzn. Mnie zszokowała i pozostanie w mojej pamięci na długo.
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
piękna wzruszająca historia, przyjemnie się ja czyta i bardzo szybko
Avatar użytkownika - bzium
bzium
Przeczytane:2014-12-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
To była moja pierwsza książką dotycząca tej oto tematyki. Przyczyniła się poznania innego świata... Zdaje sobie sprawę, że nie wiem nic, ale po przeczytaniu tylu różnych, a jednak podobnych historii myślę sobie, że może dobrze, że nie wiem zbyt wiele. Polecam każdemu kto jeszcze nie miał tej książki w rękach.
Książkę czytałam już dużo wcześniej jako nastolatka, jednak wtedy nie byłam zbyt uodporniona na takie historie dlatego postanowiłam wrócić do niej po jakimś czasie. Autorką książki jest Souad pochodząca z Cisjordanii. Kobieta spisała swoje wspomnienia posługując się pseudonimem. Jej prawdziwe nazwisko na zawsze pozostanie tajemnicą ze względu na jej bezpieczeństwo. Souad jest ofiarą zbrodni honorowej, została podpalona benzyną przez własnego szwagra będąc nastolatką. Jej jedyną winą było to, że była zakochana. Kobieta przedstawia czytelnikom historie swojego życia. Wychowała się w kraju, gdzie kobiety nie mają żadnych praw i ich życie uważa się za bezwartościowe. Mają za zadanie jedynie wyjść za mąż i urodzić dzieci, najlepiej synów. Często nowo narodzone dziewczynki były duszone przez matki zaraz po narodzinach. W tamtym kraju jak to podkreśliła Souad jest normalne. Codziennie musiała znosić bicie od ojca z błahych powodów,bo się spóźniła czy rozlała herbatę- każdy pretekst był dobry . W dodatku wraz z matką i siostrami musiały wysłuchiwać,że są bezużyteczne i więcej warte od nich są zwierzęta. Książka szokuje i trzyma w napięciu. Nie zdradzę dalszych szczegółów. Polecam czytelnikom o mocnych nerwach, ale nawet to nie zagwarantuje przeczytania tej historii w spokoju , bo czy da się spokojnie czytać o krzywdzie jaką potrafi wyrządzić najbliższa rodzina i to w imię tradycji czy dla obrony honoru?! U nas taki czyn jest uznany za barbarzyństwo, sadyzm, tam człowiek dopuszczający się czegoś tak potwornego jest uznawany za bohatera. Podczas czytania widziałam sceny z książki przed oczami - widziałam cierpiącą Souad i okrutnego oprawcę. Zadawałam sobie pytanie czy naprawdę musiało dojść do takiej tragedii. Podziwiam odwagę i determinację Souad. Mimo zła jakie ją spotkało nie zamierzała się poddać i umiała się cieszyć z rzeczy, których inni często nie potrafią docenić. To jedna z tych książek o których wciąż się myśli nawet po zakończeniu. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

Przeczytane:2014-06-24, 52 książki 2014,
Bardzo autentycznie opowiedziana historia okrucieństwa, w którą współcześnie żyjącym w Polsce ciężko byłoby uwierzyć, gdyby nie to, że historie takie dzieją się coraz bliżej nas. Warto przeczytać w kontekście islamizacji Europy.

Lubię czytać książki, o wydarzeniach które wydarzyły się naprawdę. Dzisiaj podzielę się z Wami moją opinią na temat książki "Spalona żywcem", która wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Souad urodziła się w wiosce gdzieś w Cisjordanii. Od najmłodszych lat ciężko pracowała i przyzwyczajona była do kar cielesnych. Nawet najmniejszy błąd, spóźnienie skutkowały biciem, torturowaniem przez ojca. Była traktowana okropnie, ale nie ona jedna, bo tak było w prawie każdej rodzinie. Souad nie umiała ani czytać, ani pisać, nie miała w ogóle pojęcia o świecie, nie wiedziała jak wygląda życie poza jej wioską. Gdy już wychodziła z domu to głowę musiała mieć spuszczoną w dół. Nie mogła patrzeć na mężczyzn ani się do nich odezwać.
Souad chciała wyjść za mąż, by uwolnić się od ojca. W dodatku bycie starą panną było wstydem i hańbą dla rodziny. Wiek 14 lat był doskonałą porą na ślub i dzieci. Jedyna przeszkodą jej zamążpójścia była siostra Souad, która była starsza i wedle zwyczajów to najpierw ona miała wyjść za mąż.

Souad zakochała się w pewnym mężczyźnie. Był to jej sąsiad Faiez. Wtedy zapomniała o zasadach i stało się. Dziewczyna zaszła w ciążę. Gdy dowiedzieli się o tym jej rodzice zapadł wyrok. Jej szwagier miał się nią zająć. Oblał ją benzyną i podpalił...

Kara, która spotkała Souad za miłość przed ślubem to nic innego jak tzw. "zbrodnia honorowa". Wykonuję się ją wtedy gdy doszło do zhańbienia rodziny i chce się tę hańbę "zmyć". Oczywiście za takie zabójstwa nie ponosi się żadnej kary. Dla nich jest to normalne, a osoba, która ją wykonuje jest uznawana za bohatera.

To przerażające co się  działo w wiosce Souad. Kobiety były niewolnicami swoich ojców, mężów, braci. Robiły co im kazali, były traktowane gorzej niż bydło. Bydło przecież można sprzedać, na coś się przydaje, a kobieta? Pół biedy jak w rodzinie nie urodzi się żadna dziewczyna. W rodzinie Souad gdy rodziło się za dużo kobiet po prostu się ich pozbywano i było to całkowicie normalne. Mężczyźni oczekiwali tylko i wyłącznie męskich potomków.

Kobiety nie miały też wpływu na wybór partnera. Robili to za nich rodzice. One same często poznawały swoich mężów w dniu ślubu. Musiały zgadzać się na każde traktowanie, często były bite. Niestety nie mogły wrócić z powrotem do rodzinnego domu, bo oznaczało to hańbę i wstyd dla rodziny.

Najgorsze jest to, że jest to historia prawdziwa, a "zbrodnie honorowe" dalej są wykonywane. "Spalona żywcem" przybliży nam ten problem, pokaże życie kobiet w tamtych rejonach. Nie jest to lektura łatwa, bo pełno w niej bólu, niesprawiedliwości, ale warto przeczytać.

Avatar użytkownika - helga460
helga460
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka godna uwagi. Porusza problemy wydawałoby się archaiczne, a jednak występujące we współczesnym społeczeństwie. W muzułmańskim świecie rola kobiety, a raczej jej brak, porusza dogłębnie serca i dusze szeroko pojętych Europejczyków. Nie znajdziemy tu odpowiedzi, w jaki sposób walczyć z zamierzchłymi dla nas obyczajami. Świat muzułmański rządzi się sam i tylko dla niektórych kobiet los okazuje się być łaskawy. To smutne.
Avatar użytkownika - malgorzata89
malgorzata89
Przeczytane:2010-06-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
"Spalona żywcem" to książka trudna do streszczenia. Jest tam ogrom informacji na temat muzułmańskiej kultury, znaczenia mężczyzn i nikłego znaczenia kobiet. Niestety, nie mogę tu podać obyczajów tej przedziwnej społeczności lecz zachęcam do lektury (by docenić nasze warunki), bo dla nas, Europejczyków, jest to zupełnie inny świat. Książkę czyta się jednym tchem. Bardzo wciąga, chociaż przeraża nieludzkim traktowaniem kobiet, bezwzględnością i okrucieństwem mężczyzn. Szokuje i pozostaje w pamięci na długo. Naprawde polecam. Jeśli któś z Was przeczytał tą książke i chciałby się podzielić wrażeniami to bardzo proszę. Chętnie dowiem się co inni myślą na ten temat.

Przeczytane:2010-05-04,
Książka smutna ale prawdziwa... Warta przeczytania

Przeczytane:2010-02-25,
Książka jest świetna... Wszystkie te opisy... Uczucia bohaterki... Strach... Naprawde książka oddaje klimat tego co przydarzyło się autorce !
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2010-11-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Tytuł świetnie odzwierciedla kluczowy moment książki. Chodzi tu o moment, kiedy szwagier Souad oblewa ją benzyną i podpala .Autorka bardzo skrupulatnie opisuje każdą palącą się powoli część jej ciała, dzięki czemu, przenosi na czytelników choć trochę uczuć, jakie dotykały ją w tamtej chwili. Książka doskonale przedstawia uczucia. myśli bohaterki zagubionej w świecie, w którym kobietę traktuje się przedmiotowo. Autorka pokazuje jak wiara muzułmańska traktuje kobiety. W książce pokazane są różnice między Europejczykami, a kobietami żyjącymi w wiosce bohaterki. Książkę gorąco poelcam.
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wstrząsające wyznanie kobiety będącej ofiarą tzw. "zbrodni honorowej"
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2022-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka naprawdę poruszający straszny temat. To co się dzieje na Bliskim Wschodzie jest przerażające i aż nie do uwierzenia. Bohaterka mieszkała w zapadłej wsi, gdzie traktowana była przez ojca jak służąca i niewolnica. Wszystkie kobiety miały straszne życie, nie znały innego, byly zależne od mężczyzn. Za niewinną czasem plotkę traciły życie. Squad udało się uratować, ale podobnych przypadków kobiet ginących zbrodnią honorową jest mnóstwo. Złość, smutek, wzruszenie, targała mną cała gama emocji.

Avatar użytkownika - mariajar
mariajar
Przeczytane:2021-10-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021, 26 książek 2021, Mam,

Souad jest muzulmanka wychowana w religii zakazow i nakazow .Podpozadkowuje sie wszystkiemu do czasu gdy zakochuje sie i zachodzi w ciaze. W jej swiecie juz samo przebywanie w poblizu obcego mezszczyzny to grzech a co dopiero ciaza. Na mloda kobiete spada wyrok .Decyzje podejmuje ojciec jako ,ze tu tylko mezczyzna decyduje o zyciu kobiety. Souad zostaje oblana benzyna i podpalona. Z trudem uchodzi z zyciem i pozniej rodzi syna.  Trafia do organizacji harytatywnej gdzie dostaje pomoc i wsparcie. Wszystkie swoje przezycia opisuje w tej ksiazce pod pseudonimem .Momentami ciezko sie czyta bo historia jest niedouwierzenia i zrozumienia .

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2020-10-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Swoją tragiczną opowieść snuje Souad. Dziewczyna została wychowana w zapomnianej przez świat Cisjordanii. Jest jedną z pięciorga rodzeństwa – ma 3 siostry i brata. Jak każda dziewczynka w jej kraju nie chodzi do szkoły i musi ciężko pracować. Przez całe swoje dotychczasowe życie kobieta nie wiedziała, że istnieje inne życie, poglądy bo odebrano jej prawo do nauki oraz poznania nawet najbliższego otoczenia. Odbierając tak surowe wychowanie naznaczone pracą, strachem, odzieraniem z godności Souad była przekonana, że nie należy jej się szacunek. Dziewczyna zakochała się w swoim sąsiedzie, z którym nawiązuje romans i zachodzi w ciążę. Gdy dowiaduje się o tym rodzina ojciec wydaje na nią wyrok, a jego wykonania podejmuje się szwagier. Zostaje oblana benzyną i podpalona. Dzięki pomocy dobrych ludzi trafia do szpitala i cudem przeżywa. Gdy najbliżsi dowiadują się, gdzie przebywa usiłują zabić ją ponownie. Jako ofiara zbrodni honorowej nawet w szpitalu nie może liczyć na poczucie bezpieczeństwa, odpowiednią pomoc i szacunek ze strony personelu. Dzięki zainteresowaniu i pomocy jednej pracownic organizacji charytatywnej zajmującej się dziećmi Souad udaje się wyjechać do Europy. Po dotarciu na miejsce zaczyna się dla niej trudna walka o samodzielność, a także o zdrowie fizyczne i psychiczne. W obcym kraju musi nauczyć się żyć od nowa poznając język, kulturę, religię i styl życia mieszkańców.
W kulturze, w której została wychowana autorka wpaja się chłopcom, że są ważniejsi od żeńskiej części społeczeństwa i tylko ich zdanie się liczy, przez co bezkarnie mogą decydować o życiu i śmierci swoich żon, córek i sióstr. Otrzymując tak niebezpieczne wzorce podczas wychowania wykształcili w sobie błędne pojęcie honoru, czego przykładem jest przerażająca historia Souad. Tam skąd pochodzi autorka, kobieta traktowana jest gorzej od zwierzęcia, ponieważ mężczyźni wychodzą z założenia, że zwierzę daje pieniądze, a dziewczyna generuje tylko koszty. Gdy czyta się takie wspomnienia niewiarygodne jest to, że w XXI wieku nadal dzieją się tak przerażające rzeczy, w które ciężko uwierzyć.
Książka została napisana pod pseudonimem. Została wydana w 37 krajach, stając się międzynarodowym bestsellerem. To odważne świadectwo przerywa zasłonę milczenia wobec istniejącej nadal w krajach muzułmańskich barbarzyńskiej „tradycji”.

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2017-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Ksiazka opowiada wstrzasajace wydarzenia z zycia mlodej Souad.Jako siedemnastolatka zakochuje i to wlasnie to uczucie doprowadza do jej zguby.Gdy jej rodzina dowiduje sie o tym uznaje ,ze musi zostac ukarana. Wyrok wydaje jej ojciec a egzekucji dokonuje szwagier. Dziewczyna zostaje oblana benzyna i podpalona.Wydawaloby sie ,ze nie ma szans na przezycie a jednak udaje jej sie przezyc.Jak sama bohaterka przyznaje przezyla by mogla opowiedziec swoja historie innym.Jest to ksiazka autobiograficzna poniewaz bohaterka jest jej autorka.Czyta sie ja ze scisnietym gardlem i ronieniem lez.Niektore momenty zycia a zwlaszcza moment gdy sie pali sa tak szczegolowo opisane ,ze mialam wrazenie ,ze jestem tam i ogladam wszystko z boku.Soudad jest godna podziwu ,to odwazna i silna kobieta ,ktora mimo tylu cierpien zyje pelnia zycia i potrafi opowiadac o swojej tragedii.

Autorką "Spalonej żywcem" jest Souad - arabska kobieta, która opowiada czytelnikom historię ze swojego życia. W pierwszych rozdziałach książki wcale nie mówi nam od razu o "historii tytułowej". W zamian za to otrzymujemy serię nieprawdopodobnych (z naszego punktu widzenia), ale niestety autentycznych wydarzeń z życia autorki. Souad opowiada albo to, co przytrafiało się jej, jej rodzinie bądź jej znajomym/sąsiadom/ludziom z wioski. Opisuje wszystko co pamięta, choć - jak sama wspomina - wiele rzeczy było dla nie tak traumatycznych, że wyparła je podświadomie z pamięci.
I nie dziwę się. Bo te opowiadane przez nią historie według mnie nie są ani straszne ani okropne: są makabryczne, tragiczne nieraz bestialskie. Dzięki Souad możemy dowiedzieć się jak wygląda życie arabskich kobiet, jak traktują je mężczyźni. Można by powiedzieć: "Ależ było o tym w tak wielu książkach, że kolejna o tym samym to nuda." Nic bardziej mylnego. Bo owszem, temat jest może już nam znany z wielu innych tytułów, ale ze "Spaloną żywcem" trzeba się zapoznać. Co między innymi jest w tej książce unikalnego, co odróżnia od innych tego typu lektur? Głownie sposób w jaki autorka przedstawia te wszystkie wspomnienia. Tak plastyczne, nieraz nierealne, a prawdziwe. Opisane w sposób, dzięki czemu niemal się to wszystko widzi.

Jedynym minusem książki są fragmenty, w których autorka powtarza jakąś sytuację opisując ją dokładnie w taki sam sposób, a czytelnik ma wrażenie (pewność), że już to czytał.

Nie ma sensu dokładne opisywanie o czym jest ta książka. o każdy, kto jest zainteresowany powinien przeczytać to sam. Żadne słowa czytelnika nie są w stanie oddać tej historii w taki sposób, w jaki zrobiła to autorka.
Dlatego zainteresowanych tą pozycją odsyłam do przeczytania i polecam ten tytuł.