Spowiedź Ewy Braun

Ewa Braun, wybranka największego tyrana, jakiego poznał świat. Jaka była naprawdę kobieta, z którą Adolf Hitler wziął ślub kilka godzin przed samobójstwem? Co lubiła wyczyniać ze swoim Adolfem, gdy byli sami? Jakie były jej największe sekrety? Po wielu latach po raz pierwszy będziemy mogli dowiedzieć się tego od kobiety, która była jej powiernicą. Anna Lerke, bo o niej mowa, wreszcie przerwała milczenie i postanowiła opisać swoje wspomnienia z czasów, gdy żyła u boku Ewy Braun.

Szczera i bolesna opowieść o kobiecie, która całe swoje dorosłe życie spędziła w cieniu potwora.

Informacje dodatkowe o Spowiedź Ewy Braun:

Spowiedź Ewy Braun - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-03-10,

Muszę przyznać, że „Spowiedź Ewy Braun” to naprawdę ciekawa historia, zwłaszcza dla osób, które interesują się postacią Adolfa Hitlera i tematyką III Rzeszy. To nieco odmienne spojrzenie na postać fϋhrera, a przede wszystkim szczera i nieco bolesna opowieść o kobiecie, która całe swoje życie spędziła w cieniu potwora, a co więcej, była mu tak wierna, że wraz z nimi popełniła samobójstwo (podobno).

Cała recenzja: bookeaterreality.blogspot.com

Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2023-01-06, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Najważniejsza rzecz: to nie są wspomnienia.
Wśród innych informacji na stronie redakcyjnej przeczytać można: "Niniejsza publikacja mimo nadanego jej paradokumentalnego charakteru jest fikcją literacką."
Natomiast opis na okładce zapewnia: "Anna Lerke(...)wreszcie przerwała milczenie i postanowiła opisać swoje wspomnienia z czasów, gdy żyła u boku Ewy Braun.
Dla mnie taki zabieg to zwykłe oszustwo.

Co do samej książki, jest to zbiór mniej lub bardziej znanych faktów o Ewie Braun, a przy okazji również o Adolfie Hitlerze. Znaczna część tej książki, to cytatych zaczerpnięte z innych opracowań. Mimo to przydają się, jeśli ktoś wcześniej ich nie czytał.
Fragment, który zapadł mi w pamięć: "Żyję, a podobno umarłam. Tak, jak Hitlerowie. Ewa zażyła cyjanek, a Adolf się zastrzelił. Tak mówią wszyscy. Tak więc musi być, prawda?"

Avatar użytkownika - karolinamazur
karolinamazur
Przeczytane:2020-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera” wraz ze „Spowiedzią Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem” otrzymałam w prezencie urodzinowym od siostry (wie, że lubię książki popularno-historyczne:). Książka Anny Lerke została wydana w Warszawie w 2018 roku przez wydawnictwo Bellona i jak podkreślono na odwrocie strony tytułowej „niniejsza publikacja mimo nadanego jej paradokumentalnego charakteru jest fikcją literacką”. Książkę poprzedza spis treści oraz prolog, a kończy epilog z drzewem genealogicznym Ewy Braun i alfabetyczny spis literatury (na podstawie, której została publikacja). Można w niej znaleźć również szczegółowe kalendarium z życia Ewy Braun oraz liczne zdjęcia i wyimki z opracowań dotyczących tematu, zamieszczone w ramkach pośród poszczególnych rozdziałów.

Niestety brakuje w niej jakichkolwiek informacji bibliograficznych na temat autorki publikacji zamieszczonych np. na okładce. Po lekturze książki można sporządzić krótki życiorys Anna Lerke. Urodziła się w 1920 roku w Nowogrodzie, miejscowości wówczas położonej na terenie Polski nad rzeką Narwią. Jako 19-latka, pasjonująca się lotnictwem trafiła wraz z rodziną do obozu pracy, z którego wybawiła ją Ewa Braun – kat i wybawca w jednej osobie. 30 kwietnia 1945 roku, po samobójstwie swojej pani uciekła z berlińskiego bunkra i pod koniec życia postanowiła opublikować swoje wspomnienia. Nie wiemy czy Anna Lerke jeszcze żyje, miałaby już 98 lat… Jako ciekawski czytelnik chciałam odnaleźć informacje na ten temat, ale niestety ich nie znalazłam. Wniosek wysuwa się sam, Anna Lerke „służąca, ale i powiernica kobiety życia zbrodniarza, potwora i ludobójcy” (s. 298) przeżyła piekło drugiej wojny światowej i piekło funkcjonowania w bezpośrednim otoczeniu Hitlera, tylko po to, aby nam o tym opowiedzieć i lepiej zrozumieć historię.

Czy Ewa Braun i Adolf Hitler zmarli w 1945 roku? Książka nie odpowiada na to pytanie, a nawet poddaje ten fakt w wątpliwość. Anna Larke w epilogu podkreśla, że przechowywana przez Rosjan domniemana czaszka Hitlera zbadana w 2009 roku przez wybitnych profesorów - antropologa  Nicka Bellontoniego  i biolog Lindę Strasbaugh została uznana za czaszkę młodej kobiety (20-40 lat), ale nie Ewy Braun… Do dzisiejszego dnia naukowcy nie rozwiązali tej epokowej zagadki dotyczącej śmierci Hitlera i miejsca, w którym pochowano jego zwłoki. Natomiast możemy w niej odnaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego najsłynniejszy zbrodniarz w dziejach Europy nie miał dzieci i jakie stosował środki antykoncepcyjne.

Książka liczy 319 stron, przeczytałam ją w kilka godzin. Najbardziej wstrząsnęły mną słowa, dotyczące najintymniejszych sfer pożycia Ewy Braun i Adolfa Hitlera: „- On lubi, jak na niego sikam. A w ekstazę wpada, gdy pozwolę mu na siebie nasrać!” (s. 99). Tymi słowy pijana bohaterka książki chciała przekonać swoją służącą – Annę Lerke, że „dobrze wie, co to cierpienie” (s. 99). Zapewne w dzisiejszych czasach psychologowie i psychiatrzy potrafią dokładnie opisać i zdefiniować tego typu „miłość” oraz zaburzenia psychiczne…

Publikację polecam osobom interesującym się historią drugiej wojny światowej oraz biografiami ciekawych kobiet, żyjących w cieniu wielkich dyktatorów.

Avatar użytkownika - Aga45
Aga45
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Książka to zapis wspomnień zaufanej pokojówki Ewy Brown, Anny Lerke.

Dziewczyna marząca o lataniu, trafia z całą rodziną do obozu skąd ratuje ją Ewa Brown. Cudem ocalona Anna trafia do Berghof gdzie z czasem zyskuje zaufanie partnerki Hitlera i zostaje jej najbliższą służąca.

Kim była Ewa Brown? Dlaczego związała się z Hitlerem? Dlaczego odebrała sobie życie dla niego życie?

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79