Okładka książki - Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum

Data wydania: 2012-10-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7778-197-5
Dodał/a książkę: jusia

Wywiad-rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich muzyków i jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie inspirujących, postaci show biznesu. Lider Behemotha odkrywa wszystkie karty, szczerze i bezkompromisowo mówi o dzieciństwie, dojrzewaniu, pierwszych miłościach czy fascynacjach muzycznych. Wspomina zarówno początki Behemotha, jak i burzliwe romanse czy znacznie poważniejsze związki.

Rozmówcy Darskiego wiele czasu poświęcają poglądom muzyka na kwestie związane z religią, kościołem, historią, miejscem człowieka w społeczeństwie i rodzinie. Nie brakuje też refleksji na temat zakończonej sukcesem walki z białaczką.

Wyłaniający się z wywiadu Nergal to nie tylko skandalista i sceniczny demon, ale przede wszystkim człowiek o rozległych zainteresowaniach, niezwykle oczytany, świadomy swojej siły i siły swoich poglądów erudyta. Człowiek niezależny i tę wolność ponad wszystko kochający. Czasem wrażliwiec i romantyk.

Kup książkę Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum

Avatar użytkownika - izus90
izus90
Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie słucham Behemotha. Nigdy nie słuchałam i nie będę słuchać. Nie przemawia do mnie ta muzyka, jednak warto kibicować muzykom zespołu, który odnosi spore sukcesy nie tylko w Polsce. Samego bohatera tej książki również trudno nie cenić. Trzeba bowiem cieszyć się, że jest w Polsce kilka osób, które nie boją się głośno wyrażać swojego, choćby wzbudzającego spore kontrowersje, zdania.    W Spowiedzi heretyka Nergal mówi właściwie o wszystkim, poczynając od dzieciństwa, poprzez związki z kobietami, chorobę, którą udało mu się pokonać, aż do ulubionego jedzenia i trybu życia, jaki prowadzi. Nie da się jednak ukryć, że znaczna część wywiadu krąży wokół muzyki.    Chyba właśnie to sprawia, że z całej książki wyłania się obraz człowieka pełnego pasji, walczącego o to, co kocha, dążącego do tego, by czerpać możliwie najwięcej przyjemności z tego, co robi na co dzień. Nergal to nie wojujący satanista, usiłujący przekonywać wszystkich do swoich poglądów, na jakiego próbują wykreować go media. To artysta, który całkowicie poświęca się temu, co robi i wcale nie szuka przy tym poklasku, choć cieszy się z każdego swojego, choćby i najmniejszego, sukcesu.   Darski nie robi z siebie na siłę "twardziela". Przeciwnie. Bez oporów potrafi się przyznać do własnych słabości, do chwil zwątpienia, do tego, że i jemu niejednokrotnie zdarzało ...

Opinie o książce - Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2013-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Na złość wszystkim, którzy mówili, że Biblioteka Miejska w małym miasteczku nie kupi czegoś, co jest wbrew religii, kupiłam, przeczytałam, oddałam im w darze, znajduje się na półce i jest bardzo poczytna...
Avatar użytkownika - PozycjeObowiazkowe
PozycjeObowiazkowe
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Mądrości rodem z demtywatorów. http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2015/12/spowiedz-heretyka-sacrum-profanum.html
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Genialna książka. Ani się obejrzałam, a już ją skończyłam. Nie jestem wielką fanką Behemotha, choc siedzę w muzyce metalowej już pare dobrych lat, za to uważam, że Nergal, choc jest kontrowersyjnym muzykiem, to również bardzo inteligentny i oczytany człowiek. Książkę jest warta przeczytania. Gorąco polecam każdemu, nie tylko fanom Behemotha.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Wywiad-rzeka z Nergalem, który nie tylko opowiada o własnych fascynacjach muzycznych i filozoficznych, ale dodaje także wątek o walce z chorobą i powolnym wychodzeniu z cienia (zakończonych związków czy nagłośnionej w mediach choroby). Z kolejnych zdań wyłania się obraz świadomego artysty.
Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Nergal jest postacią na tyle kontrowersyjną, że i jego książka musiała wzbudzić spore dyskusje. I o ile można nie zgadzać się z jego poglądami i sposobem życia, tak nie można odmówić mu inteligencji, szczerości i odwagi. Wywiad-rzeka, który Adam Darski udzielił Piotrowi Weltrowskiemu i Krzysztofowi Azarewiczowi jest tak naprawdę rozmową kumpli od wódki i muzyki o muzyce właśnie, kobietach, wierze i show-biznesie. Nie boją się też poruszać ważnych kwestii, jak dzieciństwo Nergala, jego niekiedy trudne relacje z rodziną, związki z kobietami, przygody na trasach Behemotha, następnie ciężka walka z chorobą i to, jak wygląda życie po niej. Nie znajdziemy w tej książce nużących wywodów o niczym, a wszystkie tezy i przekonania Nergala są popieranie dowodami. Trzeba też zauważyć, że książka jest naprawdę pięknie wydana, z licznymi, niepublikowanymi wcześniej zdjęciami, prywatnymi listami i innymi ciekawostkami dotyczącymi lidera najbardziej znanej polskiej grupy na świecie.
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Jedna z pierwszych w całości przeczytanych przeze mnie biografii. Urzekła mnie ciekawość i oryginalność poglądów oraz nietuzinkowe spojrzenie na świat Adama Darskiego. Sposób pisania sprawił, że miałam wrażenie jakbym sama mogła uczestniczyć w rozmowie z Nergalem a często kontrowersyjne i wnikliwe pytania dawały wrażenie szczerości wypowiedzi. Spodobało mi się, że w swoich wypowiedziach artysta nazwa rzeczy po imieniu. Czytelnik wprost dowiaduje się, że Nergal zdecydował się na udział w programie telewizyjnym dla pieniędzy. Dzięki temu czytając książkę nie wyczuwa się w muzyku fałszu, który tak często towarzyszy osobą związanym z polskim show-biznesem. Szczerze spodziewałam się, iż fragmenty dotyczące muzyki będą dla mnie mało interesujące, jednak sposób wypowiadania się o niej sprawił, że wypowiedzi były ciekawe dla osoby nie związaną na co dzień z tym gatunkiem. Książka zarówno zabawna (np. pierwsze doświadczenia muzyka z kobietami czy seksem) ale także wzruszająca ( jak część poświęcona walce z białaczką ) Książka obowiązkowa do przeczytania dla wszystkich fanów Darskiego, ale także dla zwykłych czytelników, pragnących poznać życie, poglądy i twórczość niekonwencjonalnej osoby, która z odwagą mówi o własnym światopoglądzie, planach i zamiarach. Seks z fankami, oral w przedszkolu, walka z Kościołem i miłość do muzyki, która zmienia wszystko. Pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego
Ciekawa, z wieloma poglądami się zgadzam, z niektórymi - niekoniecznie. Sądzę że warto jest poznać czyjąś wersję zdarzeń bez tych całych gazet, które lubią kłamać. Mnie ta książka zainteresowała, chociaż nie jestem fanką Nergala.
Avatar użytkownika - rena-56-56
rena-56-56
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka pozwoliła na poznanie ciekawej osobowości Nergala. Jest szczery. "Nie taki diabeł straszny...". Lektura łatwo przyswajalna.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Książka świetnie wydana. Twarda oprawa, kredowy papier, dużo zdjęć, wpleciona doskonała grafika. To uzasadnia wysoką cenę. (59,90zł.). Książka w formie wywiadu. Adam wydaje się być człowiekiem o szerokich horyzontach - opowiada używając wielu przenośni i porównań, co czyni książkę jeszcze ciekawszą. Odebrałam Nergala, jako inteligentnego, oczytanego, ciekawego, tolerancyjnego faceta. Może trochę zapatrzony w siebie, ale szczery (do bólu) i dowcipny. Nie słucham muzyki, którą gra. Po przeczytaniu książki miałam ochotę sięgnąć po jego utwory i przesłuchać, co z taką wielką pasją tworzy ten człowiek. Jeśli ktoś szuka plotek rodem z ,,pudla" to odradzam lekturę, tu ich nie znajdzie. Znajdzie za to sporo przemyśleń człowieka z dokładnie określoną filozofią życiową.
Avatar użytkownika - mapi
mapi