Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum

Wywiad-rzeka z jednym z najwybitniejszych polskich muzyków i jedną z najbardziej kontrowersyjnych, a jednocześnie inspirujących, postaci show biznesu. Lider Behemotha odkrywa wszystkie karty, szczerze i bezkompromisowo mówi o dzieciństwie, dojrzewaniu, pierwszych miłościach czy fascynacjach muzycznych. Wspomina zarówno początki Behemotha, jak i burzliwe romanse czy znacznie poważniejsze związki.

Rozmówcy Darskiego wiele czasu poświęcają poglądom muzyka na kwestie związane z religią, kościołem, historią, miejscem człowieka w społeczeństwie i rodzinie. Nie brakuje też refleksji na temat zakończonej sukcesem walki z białaczką.

Wyłaniający się z wywiadu Nergal to nie tylko skandalista i sceniczny demon, ale przede wszystkim człowiek o rozległych zainteresowaniach, niezwykle oczytany, świadomy swojej siły i siły swoich poglądów erudyta. Człowiek niezależny i tę wolność ponad wszystko kochający. Czasem wrażliwiec i romantyk.

Informacje dodatkowe o Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum:

Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum - opinie o książce

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2013-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Na złość wszystkim, którzy mówili, że Biblioteka Miejska w małym miasteczku nie kupi czegoś, co jest wbrew religii, kupiłam, przeczytałam, oddałam im w darze, znajduje się na półce i jest bardzo poczytna...
Avatar użytkownika - PozycjeObowiazkowe
PozycjeObowiazkowe
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Mądrości rodem z demtywatorów. http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2015/12/spowiedz-heretyka-sacrum-profanum.html
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Genialna książka. Ani się obejrzałam, a już ją skończyłam. Nie jestem wielką fanką Behemotha, choc siedzę w muzyce metalowej już pare dobrych lat, za to uważam, że Nergal, choc jest kontrowersyjnym muzykiem, to również bardzo inteligentny i oczytany człowiek. Książkę jest warta przeczytania. Gorąco polecam każdemu, nie tylko fanom Behemotha.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Wywiad-rzeka z Nergalem, który nie tylko opowiada o własnych fascynacjach muzycznych i filozoficznych, ale dodaje także wątek o walce z chorobą i powolnym wychodzeniu z cienia (zakończonych związków czy nagłośnionej w mediach choroby). Z kolejnych zdań wyłania się obraz świadomego artysty.
Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Przeczytane:2013-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Nergal jest postacią na tyle kontrowersyjną, że i jego książka musiała wzbudzić spore dyskusje. I o ile można nie zgadzać się z jego poglądami i sposobem życia, tak nie można odmówić mu inteligencji, szczerości i odwagi. Wywiad-rzeka, który Adam Darski udzielił Piotrowi Weltrowskiemu i Krzysztofowi Azarewiczowi jest tak naprawdę rozmową kumpli od wódki i muzyki o muzyce właśnie, kobietach, wierze i show-biznesie. Nie boją się też poruszać ważnych kwestii, jak dzieciństwo Nergala, jego niekiedy trudne relacje z rodziną, związki z kobietami, przygody na trasach Behemotha, następnie ciężka walka z chorobą i to, jak wygląda życie po niej. Nie znajdziemy w tej książce nużących wywodów o niczym, a wszystkie tezy i przekonania Nergala są popieranie dowodami. Trzeba też zauważyć, że książka jest naprawdę pięknie wydana, z licznymi, niepublikowanymi wcześniej zdjęciami, prywatnymi listami i innymi ciekawostkami dotyczącymi lidera najbardziej znanej polskiej grupy na świecie.
Avatar użytkownika - kami00000
kami00000
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Jedna z pierwszych w całości przeczytanych przeze mnie biografii. Urzekła mnie ciekawość i oryginalność poglądów oraz nietuzinkowe spojrzenie na świat Adama Darskiego. Sposób pisania sprawił, że miałam wrażenie jakbym sama mogła uczestniczyć w rozmowie z Nergalem a często kontrowersyjne i wnikliwe pytania dawały wrażenie szczerości wypowiedzi. Spodobało mi się, że w swoich wypowiedziach artysta nazwa rzeczy po imieniu. Czytelnik wprost dowiaduje się, że Nergal zdecydował się na udział w programie telewizyjnym dla pieniędzy. Dzięki temu czytając książkę nie wyczuwa się w muzyku fałszu, który tak często towarzyszy osobą związanym z polskim show-biznesem. Szczerze spodziewałam się, iż fragmenty dotyczące muzyki będą dla mnie mało interesujące, jednak sposób wypowiadania się o niej sprawił, że wypowiedzi były ciekawe dla osoby nie związaną na co dzień z tym gatunkiem. Książka zarówno zabawna (np. pierwsze doświadczenia muzyka z kobietami czy seksem) ale także wzruszająca ( jak część poświęcona walce z białaczką ) Książka obowiązkowa do przeczytania dla wszystkich fanów Darskiego, ale także dla zwykłych czytelników, pragnących poznać życie, poglądy i twórczość niekonwencjonalnej osoby, która z odwagą mówi o własnym światopoglądzie, planach i zamiarach. Seks z fankami, oral w przedszkolu, walka z Kościołem i miłość do muzyki, która zmienia wszystko. Pozycja obowiązkowa do przeczytania dla każdego
Ciekawa, z wieloma poglądami się zgadzam, z niektórymi - niekoniecznie. Sądzę że warto jest poznać czyjąś wersję zdarzeń bez tych całych gazet, które lubią kłamać. Mnie ta książka zainteresowała, chociaż nie jestem fanką Nergala.
Avatar użytkownika - rena-56-56
rena-56-56
Przeczytane:2013-06-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka pozwoliła na poznanie ciekawej osobowości Nergala. Jest szczery. "Nie taki diabeł straszny...". Lektura łatwo przyswajalna.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-06, Mam,
Książka świetnie wydana. Twarda oprawa, kredowy papier, dużo zdjęć, wpleciona doskonała grafika. To uzasadnia wysoką cenę. (59,90zł.). Książka w formie wywiadu. Adam wydaje się być człowiekiem o szerokich horyzontach - opowiada używając wielu przenośni i porównań, co czyni książkę jeszcze ciekawszą. Odebrałam Nergala, jako inteligentnego, oczytanego, ciekawego, tolerancyjnego faceta. Może trochę zapatrzony w siebie, ale szczery (do bólu) i dowcipny. Nie słucham muzyki, którą gra. Po przeczytaniu książki miałam ochotę sięgnąć po jego utwory i przesłuchać, co z taką wielką pasją tworzy ten człowiek. Jeśli ktoś szuka plotek rodem z ,,pudla" to odradzam lekturę, tu ich nie znajdzie. Znajdzie za to sporo przemyśleń człowieka z dokładnie określoną filozofią życiową.

Wywiad-rzeka z jednym z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego szołbiznesu.
Poznajemy tutaj drogę Adama Darskiego do kariery. W pierwszych rozdziałach przyglądamy się jego rodzinie, relacjom z bratem oraz pierwszym krokom stawianym w muzyce. Następnie widzimy jak Adam Darski staje się powoli "Nergalem". Możemy poznać między innymi jego fascynacje muzyczne, zespoły i które do dziś stawia sobie za wzór.
Jednym z głównych tematów jest religia oraz stosunek Nergala do wiary. Nergal nie boi się tu mówić otwarcie o tym jakie ma zdanie wobec wiary. Temat ten "przewija się" przez całą książkę w mniejszym bądź większym stopniu. Jednak najwięcej możemy o tym poczytać w rozdziale dwunastym.
Darski oprócz tematu religii porusza też wiele innych kwestii, między innymi możemy się dowiedzieć jaki jest jego stosunek do rasistów, homoseksualistów, możemy też poczytać choćby o... diecie.
Czytelnik ma okazje poznać też pierwsze związki muzyka. Oczywiście nie może tu zabraknąć też rozdziału poświęconego Dorocie Rabczewskiej. Jednak Ci, którzy oczekują plotek, szydzenia, oczerniania zawiodą się. Artysta nie zniża się tu do poziomu plotkarskich mediów.
Duża część książki poświęcona jest też chorobie (białaczce), którą przebył.

Duży plus: książka jest napisana rzetelnie, wywiad poprowadzony "na luzie", czasem szczerze i "bez owijania w bawełnę". Do tego ładnie wydana. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pełno w niej zdjęć i niczego poza tym. Jednak to tylko pozory.
Sporo w niej także godnych uwagi, trafnych spostrzeżeń, które śmiało mogłyby być dobrymi cytatami wartych zastanowienia.
Czytałam ją z zainteresowaniem i w miarę szybko.

Oceniam jako dobrą i ze swojej strony polecam, choć uważam, że nie wszyscy zgodzą się z niektórymi spostrzeżeniami Nergala.

Avatar użytkownika - mapi
mapi