Sprawa Ewy Moreno

Uczennica Winnie Maas pragnąc za wszelką cenę miłości, nie zauważa, że jest w rękach swojego chłopaka tylko zabawką. Wkrótce zachodzi w ciążę, a on usiłując wyłudzić pieniądze, żąda, by "wrobiła" w nią Arnolda Maagera, żonatego nauczyciela WOS-u i historii. Między Winnie a Maagerem rozpoczyna się "romans". Rozdarta pomiędzy idealizowaną miłością, a rzeczywistością - ośmiela się w końcu zaprotestować. Wkrótce potem w dziwnych okolicznościach zostaje zamordowana - wszystko wskazuje na to, że sprawcą jest Arnold Maager. Nauczyciel zostaje uznany winnym a w konsekwencji trafia do zakładu psychiatrycznego. Po latach, odwiedza go córka, przed którą dotychczas ukrywano tożsamość jej prawdziwego ojca. Opuszcza zakład zdenerwowana, a w drodze powrotnej przepada bez wieści. Sprawą zajmuje się detektyw Ewa Moreno, energiczna i profesjonalna, ale też pełna empatii. Sprawa Ewy Moreno to powieść kryminalna, gdzie winę i karę nie tylko określają paragrafy, ale i ludzka potrzeba współczucia. Jednak czy poszukując sprawiedliwości można kierować się sercem?

Informacje dodatkowe o Sprawa Ewy Moreno:

Sprawa Ewy Moreno - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,

Być może was zaskoczę faktem, że jest nesserowska powieść w wydaniu kobiecym.

I tu możecie się lekko zastanowić, co autor ma na myśli? Nie, nie , pisarz nie zmienił ścieżki kariery. Nie zasmakował w romansie, a nawet w powieści obyczajowej. Po prostu postacią, która jest mózgiem całej akcji jest kobieta. Detektyw Ewa Moreno, bo o niej pisze, dostaje urlop i wyjeżdża do małej miejscowości, by tam odpocząć z miłym towarzystwie mężczyzny. W pociągu gawędzi z nastolatką , która podróżuje w tym samym kierunku, by poznać swego ojca Arnolda Maagera. Matka nastolatki w dniu jej 18-tych urodzin zdradziła, że ojciec  od 16-stu lat mieszka w zakładzie psychiatrycznym. Dziewczyna chce poznać ojca i poznać mroczny sekret, który przez lata był przed nią skrywany. Okazuje się, że Arnold przed laty przyznał się do zabójstwa swojej uczennicy, która była z nim w ciąży.  Lecz nagle córka Arnolda znika, a przerażona matka zgłasza jej zaginięcie. Ewa Morena zaczyna śledztwo, nawet kosztem swojego romantycznego związku. Czuje się  w obowiązku sprawdzić, czy dziewczyna żyje? Dlaczego policja sprawę traktuje tak opieszale? Komendant okazuje się ignorantem , chamem i próżniakiem.Ma na pieńku z lokalną gazetą, dzięki czemu Ewa odkrywa ciemne sprawki szefa policji.... Ale próba odnalezienia nastolatki, żywej bądź martwej nie jest jedynym problem Moreny. Przesłuchuje ona także więźnia, który twierdzi, że zna policjanta pedofila, którego ona doskonale zna. Ale zanim ujawni jego dane, to Ewa musi spełnić żądane warunki...
Fajnie, że detektywem jest kobieta. Kobieta ma inne podejście do odkrywania prawdy. Ma jaśniejszy umysł. Nie ma na celu zgnojenia współpracowników. Ale ma silne poczucie sprawiedliwości. Mimo swojej delikatnej , kobiecej natury jest energiczna, zadziorna, dokładna i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.
Moreno drąży temat zabójstwa Winnie Maas- uczennicy w ciąży. Dochodzi do zaskakujących wniosków. Trochę ją to przeraża, i ogarnia ją strach, że nie wszyscy winny zostaną ukarani.
NIe jest to zwykły kryminał. Pod koniec czytelnik domyśli się rozwiązania zagadki, ale także dojdzie do wniosku, że kara zawsze nas dopadnie. Jak nie dosięgnie nas wymiar sprawiedliwości, to ofiary pośrednie odpłacą nam za krzywdy oraz wieloletnią emocjonalną samotność.
Nesser to Nesser, czyli rewelacja. Ale to wiecie.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Hakana Nessera i na pewno nie ostatnie. Ewa Moreno - ambitna inspektor policji kryminalnej, zamiast korzystać z uroków urlopu nad morzem, usiłuje rozwikłać zagadkę zaginięcia młodej dziewczyny. Sprawa sięga zbrodni sprzed 16 lat, kiedy to ojciec Mikaeli został skazany za zabójstwo uczennicy, która (rzekomo) była z nim ciąży. Książka utrzymana w tonie skandynawskich dobrych kryminałów, wciąga i skłania do próby rozwikłania łamigłówki na własną rękę. Rozwiązanie według mnie nie było dość satysfakcjonujące i mam wątpliwości odnośnie matki Mikaeli, ale nie będę specjalnie wybrzydzać. Ewa Moreno - sympatyczna kobieta, zaangażowana w swoją pracę, widać, że robi to, co kocha. Dodatkowym atutem jest nadmorska sceneria, która wręcz skłania do lenistwa i pochłaniania kolejnych stron.
H?kan Nesser to autor, po którego sięgnęłam po raz kolejny. Pierwsze nasze spotkanie dotyczyło serii o inspektorze Barbarottim - Rzeźniczka z Małej Birmy. W dzisiejszym wypadku to Sprawa Ewy Moreno z serii o komisarzu Van Veeterenie. W obu wypadkach, to kolejne części cyklu. U mnie to dość znany i często wykorzystywany zabieg, że serię rozpoczynam od środka. Na szczęście dla mnie, każdy z tytułów to odrębna historia powiązana jedynie bohaterami. Jednak już teraz mogę powiedzieć, że obie te serie przypadły mi do gustu na tyle, że z wielką przyjemnością zapoznam się z wcześniejszymi tytułami. Jednak może przejdźmy do książki, a nie skupiajmy się na moich wynurzeniach. Ewa Moreno właśnie rozpoczęła urlop, jednak komisarz Reinhart ma do niej jeszcze jedną sprawę. Chodzi mianowicie o przesłuchanie Lampe-Leermana, który zapowiedział, że będzie współpracował jedynie z Moreno. A skoro policjantka udaje się na urlop, a Lejnice jest po drodze, to jak mogłaby odmówić, skoro zajmie to dosłownie godzinę. W trakcie podróży pociągiem spotyka osiemnastoletnią Mikaelę Lijphart, której matka oznajmiła dopiero teraz, kim tak naprawdę jest jej biologiczny ojciec. Dziewczyna jest w trakcie podróży do niego. Moreno nie przywiązuję szczególnej wagi do spotkania z dziewczyną, do momentu, gdy okazuje się po kilku dniach, że ta zaginęła. Wątki, o których dowie się policjantka zainteresują ją na tyle, że postanowi rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia dziewczyny. Gwałt sprzed około szesnastu lat na niepełnoletniej dziewczynie, jej tajemnicza śmierć, Arnold Maager (ojciec Mikaeli) mieszkający od tyluż lat w zakładzie psychiatrycznym, w końcu zaginięcie Mikaeli - to wszystko łączy jedna sprawa, a tajemnicę postanawia rozwiązać Ewa Moreno. Ewa Moreno to policjantka z krwi i kości, która kosztem swego urlopu i romantycznych chwil z ukochanym próbuje odnaleźć nastolatkę żywą bądź martwa. W trakcie dochodzenia przesłuchuje ona Lampe-Leermana, który zdradza jej niesamowitą wiadomość, a mianowicie twierdzi, że zna policjanta pedofila, którego ona również zna. Sprawa Ewy Moreno to świetnie nakreślony kryminał z niesamowitym wątkiem i zaskakującym zakończeniem. Historie czyta się z wielką przyjemnością i lekkością. Wartka akcja, plastyczny język, sporo wynurzeń policjantki starającej się rozwikłać sprawę, pozwalają na lepsze wdrożenie się w lekturę. Tak jak przy Rzeźniczce z Małej Birmy, tak również przy tej lekturze czas spędziłam bardzo owocnie i książkę przeczytałam z wielką przyjemnością. H?kan Nesser świetnie prowadzi fabułę, wiele razy klucząc, aby za szybko nie zdradzić rozwiązania. Podobnie jak przy tamtym tytule, tak również i tutaj fabuła toczy się dwutorowo. Cofamy się do roku 1983, kiedy to miała miejsce zbrodnia na młodej dziewczynie, która zaszła w ciążę z nauczycielem, by za chwilę przenieść się do czasów współczesnych sprawie - roku 1999. Sprawa Ewy Moreno to świetny kryminał, który polecam fanom kryminałów szwedzkich.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-03-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
piatka dlatego że domyśliłam się przynajmniej części historii. napisana przyjemnie, zwięźle , składnie. Czyta się dobrze, nieprzerwanie, historia trochę mniej mroczna od przeczytanej przeze mnie wcześniej powieści tego autora. Historia taka życiowa, taka dziejąca się tuż obok nas.Nastąpiła we mnie duża integracja z Ewą i przynaglanie jej do rozwiązania sprawy. Czytanie do południa w łóżku swiadczy samo za tę powieść. polecam :)
Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2021-02-22, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Drugie życie pana Roosa
Hakan Nesser0
Okładka ksiązki - Drugie życie pana Roosa

Zbrodnia, samotność, uzależnienia, kryzys wieku średniego oczami doskonałego pisarza. W osobie Barbarottiego, Nesser stworzył właśnie nową kultową postać...

Kobieta ze znamieniem
Hakan Nesser0
Okładka ksiązki - Kobieta ze znamieniem

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu...