Sprzedawca arbuzów

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2016-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380321182
Liczba stron: 432
Język oryginału: polski

Ocena: 5 (1 głosów)

,,Moje drugie imię to gafa" - wyznaje Marcin Meller, po czym w rozbrajający sposób z tych gaf się spowiada.

Ujmująco szczerze opisuje świat swój i swoich najbliższych i nie ma dla niego tematów tabu. Niegdyś wicekról świata na dworze supertaty, dziś sam jest ojcem dwójki dzieci. Rozczula, gdy rzuca groźby karalne pod adresem wyobrażonych przyszłych adoratorów swojej córeczki Basi. Bawi w wizji rozruchów wywołanych przez bibliotekarki, księgarzy i radykałów z Dyskusyjnych Klubów Książki po ogłoszeniu raportu o stanie czytelnictwa (,,Książki jak kastety"), czy relacji z wystąpienia sejmowego Jarosława Kaczyńskiego przyszłości w 2021 roku (,,Bastion"). Wzrusza, gdy opowiada jak rozkleił się w kuchni znajomych (,,Dzień mamy") lub gdy zastanawia się, czy każde dziecko kocha się tak samo (,,Opowiem wam o Basi").

Ale niech nas nie zwiedzie lekki ton tych felietonów, pióro Mellera jest czujne i ostre zwłaszcza w tekstach omawiających aktualną sytuację społeczno-polityczną w kraju, który zawsze dostarczy przednich materiałów dla felietonisty. Ale nawet gdy Meller się śmieje, to śmieje się dobrotliwie, propaństwowo, nigdy złośliwie.

Ze zbioru ,,Sprzedawca arbuzów" przebija chłopięcy urok Piotrusia Pana niezmiennie zadziwionego i afirmującego życie, który sprawia, że Mellera chce się czytać wciąż od nowa.

,,Do dzisiaj na najważniejszej książkowej półce w mym domu, czyli w toalecie, honorowe miejsce zajmują ulubieni felietoniści: Kisiel, Antoni Słonimski, George Orwell, Arturo Perez-Reverte (mój osobisty numer jeden), Jeremy Clarkson, Stanisław Barańczak czy Bolesław Prus. Oczywiście poczytałbym sobie za niesłychany zaszczyt, gdybym wylądował w Twojej, Drogi Czytelniku, toalecie. Nie ma doskonalszego miejsca na czytanie felietonów". - ze wstępu

,,Kiedy kąpię Gutka wieczorem w plastikowej wanience, to czuję, że nigdy, na żadnej z wojen, które opisywałem jako reporter, na żadnym górskim spływie, ścierając się z zomowcami na dawnych zadymach, pisząc artykuły, pyszniąc się w telewizji, a więc nigdy nie byłem tak męski, tak spełniony, tak cholernie ważny jak w tej niesamowitej, jedynej, niepowtarzalnej chwili - chlup, chlup, chlup." - z felietonu "Kąpiąc Gucia"

Kup książkę Sprzedawca arbuzów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Sprzedawca arbuzów

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2017-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, polskie czytanie,
Zbiór felietonów, które ukazały się w Newsweeku. Fantastyczne spojrzenie na rodzinę, na otaczający świat, na politykę, na ludzi. Z dużym dystansem opisuje swoje wrażenia, spostrzeżenia z codziennego życia. Świetna lektura!
Link do opinii
Inne książki autora
Czerwona ziemia
Marcin Meller0
Okładka ksiązki - Czerwona ziemia

Rok 1996. Wiktor Tilszer, młody dziennikarz, przemierza Afrykę wzdłuż i wszerz, przeżywając prawdopodobnie najpiękniejszą i jednocześnie najbardziej ryzykowną...

Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe
Marcin Meller0
Okładka ksiązki - Między wariatami. Opowieści terenowo-przygodowe

W ,,Gaumardżos" podróżował po Gruzji, a w opowieściach terenowo-przygodowych ,,Między wariatami"  Marcin Meller odwiedza Afrykę, bliski wschód...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy