Sprzedawczyk

Laureat Nagrody Bookera w 2016 roku!

,,Niebywale śmieszna, wybornie obrazoburcza, zjadliwie inteligentna parodia naszej kultury". The San Francisco Chronicle

Dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat amerykańskiego społeczeństwa. Poruszająca, ważna powieść, niebywałe i niebywale zabawne oskarżenie naszych czasów.

Narrator Sprzedawczyka, urodzony w ,,rolniczym getcie" Dickens, na południowych przedmieściach Los Angeles, był w dzieciństwie obiektem badań psychologicznych o podłożu rasowym. Teraz pędzi żywot Kalifornijczyka z niższej klasy średniej. Wychowuje go samotny ojciec, kontrowersyjny socjolog, który zapewniał, że jego pamiętniki rozwiążą ich problemy finansowe. Kiedy jednak ojciec ginie w policyjnej strzelaninie, bohater zdaje sobie sprawę, że nigdy nie było żadnych pamiętników. Zostaje mu tylko rachunek za pośpieszny pogrzeb.

Zwiedziony i rozczarowany stanem, w jakim znalazło się jego rodzinne miasto, narrator próbuje naprawić krzywdę: przed laty, żeby oszczędzić Kalifornii dalszego wstydu, Dickens zostało dosłownie wymazane z mapy. Z pomocą najsławniejszego mieszkańca miasta - ostatniego żyjącego członka Klanu Urwisów, Hominy'ego Jenkinsa - podejmuje się niewyobrażalnie odrażającego czynu: na nowo wprowadza niewolnictwo, a w miejscowym liceum - segregację, co doprowadza go przed oblicze Sądu Najwyższego.

,,Sprzedawczyk porywa cię i porzuca w zupełnie innym miejscu". The New York Times

,,Sprzedawczyk to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych amerykańskich powieści, jakie powstały w XXI wieku. Bolesna książka, której czytelnicy zapewne nigdy nie zapomną". Los Angeles Times

,,Arcydzieło dowcipu, a co więcej - jedna z najmądrzejszych i najuczciwszych od bardzo dawna refleksji na temat rasy i tożsamości w Ameryce". NPR.org

Informacje dodatkowe o Sprzedawczyk:

Sprzedawczyk - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2019-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 2019,

Doceniam naprawdę styl autora (wielki ukłon dla tłumacza), wiele razy uśmiechnęłam się przy paradaksonalnych, ale niezwykle trafnych scenach i dialogach. Wiem, że to gorzka refleksja nie tylko nad Ameryką, ale też współczesnym światem. Drażniły mnie jednak dwie kwestie. Po prostu za wiele stand -upowego stylu w literaturze (osobiście nienawidzę tych programów). Po drugie jest nadmiernie hermetyczna - nawiązania, które bez trudu wyłapie Amerykanin, dla mnie były po prostu niezbyt zrozumiałe.  Ale mam swój ulubiony wątek - to psychologiczno - socjologiczne ekperymenty ojca na własnym synu. Mam też ulubioną postać, którą jest Sorgo Jenkins, chociaż o Klanie Urwisów nie wiem nic. Na pewno jest to pozycja niezwykle ciekawa i nieszablonowa. Ale ogólnie nieco się męczyłam przy przedzieraniu się przez nią.

Białoczarny
Paul Beatty0
Okładka ksiązki - Białoczarny

,,Ekstrawagancko komiczna wizja amerykańskiego ruchu kulturowego". - Publishers Weekly ,,Po zniesieniu niewolnictwa czarni Amerykanie zyskali niewiele...

Slumberland
Paul Beatty0
Okładka ksiązki - Slumberland

Książka Laureata Nagrody Bookera 2016 Ostra jak brzytwa i przezabawna powieść o zniechęconym DJ-u z Los Angeles, który wyrusza w podróż do zjednoczonego...