Stany splątane

Nasze losy się przeplatają, nawet jeśli jesteśmy rozrzuceni po świecie.

Czasem zapach, dotyk czy znalezienie się w odpowiednim miejscu wystarczą, żeby nasze życie zmieniło się na zawsze. Nasze historie się łączą, chociaż pozornie nie mamy ze sobą nic wspólnego.

Mężczyzna, którego po trudnym rozstaniu prześladuje zapach ukochanej kobiety. Młodzi rodzice, którzy mierzą się z kwestią inności nowo narodzonego dziecka. Matka walcząca z potrzebą zemsty na człowieku, który skrzywdził jej syna. Dwie identyczne kobiety, których życie potoczyło się zupełnie inaczej. I człowiek, który po niefortunnym wypadku traci pamięć, a wraz z nią uczucia do swoich najbliższych.

Każde z nich przeżywa moment próby, przez który musi na nowo siebie zdefiniować i odkryć, co jest tak naprawdę ważne. Stany splątane to opowieść utkana z historii, w których każdy odnajdzie cząstkę siebie.

Mistrz opowiadania o emocjach

Janusz Leon Wiśniewski z ogromnym wyczuciem i wrażliwością opowiada o tym, co dzieje się z każdym z nas, gdy rządzą nami emocje pierwotne. Pochyla się nad samotnością, poczuciem wyobcowania i tęsknotą za bliskością. W Stanach splątanych uczy jak dostrzegać więcej, odczuwać mocniej i rozumieć lepiej.

Informacje dodatkowe o Stany splątane:

Opinie o książce - Stany splątane

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,
Poznajemy historie osób, które mierzą się z różnymi rodzajami straty. Jedni stracili zmysły (smak, słuch, wech, mowę), co nie przeszkadza im kochać... do utraty zmysłów. Inni - bliskie osoby, różne złudzenia, a jeden z bohaterów pamięć. Każda ze strat jest bolesna. Trzeba wylać ocean łez. Istnieje jednak nadzieja, że za tym oceanem czeka spokojna, cicha przystań. Czy wszyscy nasi bohaterowie ją odnajdą? Lektura pełna emocji. Zostaje w pamięci na długi czas. dr Kalina Beluch
Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2023-11-26,

Janusz Leon Wiśniewski potrafi o emocjach pisać jak mało kto…

Wiele lat temu widziałam film Samotność w sieci i choć osnuty szarością, mgłą to spodobał mi się, dlatego bez większego zastanowienia sięgnęłam po kolejny tytuł, który wyszedł spod pióra autora.

STANY SPLĄTANE wiesz czym są? „w tym splątaniu chodzi bardziej o splecenie, czyli połączenie czegoś…” Każdy z nas więc odczuwa taki stan.

Książka o tym tytule stanowi zbiór kilku historii, każda z nich przepełniona smutkiem, bólem, stratą, tragedią…i choć mają różne tytuły to te stany splątane są dostrzegalne w każdej opowieści.
Przeczytałam pierwszą historię mężczyzny, która wywołała we mnie niemoc i melancholię. Żałowałam, że już się skończyła, bo przejęłam się losami tego człowieka, który opisywał swoje życie, opowiadał „o utracie zmysłów”. Rozpoczynając kolejną historię myślami byłam cały czas w poprzedniej, ale ta kolejna też mnie pochłonęła i zapomniałam o Nim, myślałam wtedy tylko o kobiecie i jej codzienności, a potem pojawiła się kolejna postać i kolejne opowiadanie i cały czas zatracałam się coraz bardziej w emocjach, w opowieściach o ponurym życiu.

Najbardziej dotknęło mnie trzecie przedstawienie biegu wydarzeń. Od pierwszego zdania miałam łzy w oczach, nie mogłam uwierzyć ile ta osoba musiała przejść. To za dużo jak dla jednego człowieka, za dużo smutku, za dużo zła, za dużo tęsknoty i cierpienia.

Drogi Autorze sprawiłeś, że przez długi czas myślałam o swoim życiu, o swoich stanach splatanych… tak bardzo jestem ciekawa jak dalej potoczyły się losy bohaterów każdego opowiadania… To niesamowite jak dotkliwie i głęboko słowami potrafiłeś zawładnąć moją duszą…

Samotność, strata, śmierć, samobójstwo, tęsknota, tragedia… nikt nie chce tego doświadczyć, ale życie jest czasem bezlitosne i przez takie „czyny” pomaga odkryć to co jest ważne…

To również narracje o miłości, o wszystkich jej odcieniach.

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2023-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Stany splątane" uczą, dają nadzieję i uświadamiają. Autor w fanatyczny sposób oddał nam emocje i uczucia bohaterów. Dzięki temu mogliśmy współodczuwać z nimi ich historie i próby odnalezienia siebie w świecie i odbudowania swojego życia na nowo. Bo kto z nas nie doświadczył bólu , rozczarowania, tęsknoty czy innych negatywnych emocji. Myślę, że każdy. I dlatego ta powieść jest wartościowa i cenna że względu na swój przekaz. W przedstawionych opowiadaniach, każdy z nas może odnaleźć cząstkę siebie lub swojej historii. Wyśmienity kunszt autora sprawił, że książkę czytało się jednym tchem. I to nie dynamika akcji o tym przesadzała, a te emocje i życie, takie zwyczajne bez lukrowania, oraz związane z nimi stany. Pisarz, niczym psychoanalityk, ze szczególną dokładnością analizuje różne "stany" człowieka, znajdującego się w różnych sytuacjach i momentach swojego życia. A wykreowanych bohaterów można traktować uniwersalnie, ponieważ każdy w mniejszym lub większym stopniu, może się z nimi utożsamić. Lektura zapewnia ogrom wrażeń poprzez swoją głębie i możliwość zajrzenia w zakamarki duszy człowieka, doświadczonego przez życie. "Stany splątane" to absolutnie świetna lektura, w którą naprawdę warto się zanurzyć, by doznać wielu emocji i piękna zawartego w samym przesłaniu.

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2023-11-24, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Zabiję się innym razem..."

Mam wrażenie, że książka przeczytała się sama... Prawdziwa uczta literacka.

Autor ma niesamowity dar pisania o emocjach. Z wyczuciem, z wrażliwością, z czułością, nienachalnie, subtelnie, poruszająco, pięknie. Dotyka głęboko ukrytych ludzkich odczuć, bólu, poczucia straty, przemyśleń, radości, niespełnionych marzeń.

Zbiór opowiadań o ludziach, których pozornie, tylko pozornie nic nie łączy. Ludzie, bohaterowie, wywodzą się z różnych środowisk, mają różne spojrzenie na życie, inne pragnienia. Mężczyzna zmaga się z bólem po odejściu ukochanej. Świeżo upieczeni rodzice mierzą się z trudnościami "innego" dziecka. Matka, której syn po traumatycznych przeżyciach przestaje mówić, zaczyna myśleć o zemście.

Pan Janusz ukazuje nam zawiłe zakamarki ludzkiej duszy, pochyla się nad ludzką samotnością, wyobcowaniem, poczuciem odrzucenia, tęsknotą za bliskością, cierpieniem po rozstaniu, rozpaczą. Wnikliwe psychologiczne spojrzenie na ludzkie zachowania. Emocje mają ogromny wpływ na nasze życie, podejmowanie decyzji, relacje z innymi ludźmi. Głęboko skrywane tajemnice, motywy działania, rozdrapywanie niezagojonych ran.

"Emocje pierwotne" - opowiadanie to dogłębnie mnie poruszyło, zostanie we mnie na dłużej.

Poruszająca, głęboka, chwilami bolesna, zaskakująca, przepełniona życiową mądrością książka, w której każdy z nas znajdzie coś dla siebie i o sobie. Niezapomniane, ogromne wrażenia. Serdecznie polecam!

,,Stany splątane" to najnowsza publikacja Janusza Leona Wiśniewskiego. Jest to zbiór składający się z pięciu opowiadań, w których autor jak ma to w swym literackim zwyczaju rozkłada ludzkie emocje i wzajemne relacje na czynniki pierwsze.

Przeżycia bohaterów opisanych w każdym z tych opowiadań są tak różnorodne, iż może się wydawać, że nic ich ze sobą nie łączy... Moim zdaniem są to jednak wyłącznie pozory, gdyż najgłębsze warstwy psycho - emocjonalne istoty ludzkiej są według mnie fundamentalne, a co za tym idzie zakorzenione głęboko w każdym z nas.

Opowieści zawarte w najnowszym zbiorze mówią o miłości oraz jej braku, o tęsknocie i utracie - nie tylko tego, co namacalne, lecz także wspomnień, które stanowią nierozerwalną cząstkę ludzkiego bytu. O poczuciu skrzywdzenia, które początkowo wywołuje pragnienie zemsty, a z czasem pewną formę wybaczenia pomimo doświadczonego zła, a także o wewnętrznym rozedrganiu człowieka oraz podejmowanych przez niego próbach uporania się z tym, co przynosi życie.

Bohaterowie zmagają się z traumą i wewnętrzną samotnością, która niekiedy doprowadza do decyzji ostatecznych... Autor stawia jednak pytania o to, jakie mamy prawo oceniać wybory innych nie mając pełnego obrazu tego, co czują? Przecież będąc jedynie obok zawsze widzimy tylko wycinek tego, z czym zmaga się inna osoba.

Niniejsze opowiadania z całą pewnością skłaniają czytelnika do wielu refleksji, które dzięki pisarskiej erudycji Janusza Leona Wiśniewskiego możemy jako czytelnicy rozpatrywać z bardzo wielu perspektyw. W tych bogatych w treść krótkich formach mamy szansę pochylać się nad losami wprawnie opisanych ludzi dostrzegając i analizując coraz to nowe aspekty sytuacji, w jakich się znaleźli oraz konsekwencji tychże.

Jeśli szukacie emocjonalnej lektury, która może zabrać Was również w niesamowitą podróż w głąb siebie to myślę, że ,,Stany splątane" okażą się dla Was bardzo dobrym literackim wyborem.

Tych, którzy znają już twórczość tego autora zapewne nie trzeba jakoś specjalnie przekonywać do sięgnięcia po tę publikację. A tych nieznających jeszcze utworów literackich Janusza Leona Wiśniewskiego może właśnie te krótsze formy zachęcą do zapoznania się z jego pisarstwem.

Jeśli chodzi o mnie to ,,Stany splątane" urzekły mnie swą subtelnością, a zarazem ogromną wyrazistością emocji, odczuć, przeżyć i doświadczeń wynikających z różnorakich kolei losu oraz perypetii, jakie stały się udziałem bohaterów tych opowiadań.

Polecam!

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa
Janusz Leon Wiśniewski0
Okładka ksiązki - Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa

Marcelinka pojawiła się po lewej stronie Wszechświata, a to pociągnęło za sobą rozliczne konsekwencje. Kim jest nasza mała bohaterka? Co robi we Wszechświecie...

I odpuść nam nasze
Janusz Leon Wiśniewski0
Okładka ksiązki - I odpuść nam nasze

W październiku 1991 r. Polskę obiegła tragiczna wiadomość: Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem STU...