Studium w szkarłacie

Tytuł oryginału: A Study in Scarlet
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Ewa Łozińska-Małkiewicz

Tom 1 cyklu Sherlock Holmes

Pierwsze spotkanie genialnego detektywa-amatora Sherlocka Holmesa z byłym lekarzem wojskowym dr Johnem Watsonem. Wspólnie prowadzą śledztwo dotyczące dwóch niezwykłych zbrodni w Londynie, wobec których najlepsi inspektorzy Scotland Yardu okazali się bezsilni. Ślady prowadzą wiele lat w przeszłość - do Ameryki i sekty mormonów. Mimo pozornego braku motywów udaje im się wskazać sprawcę dwóch morderstw, będących zemstą za zbrodnię popełnioną przed laty w Ameryce.

Kup książkę Studium w szkarłacie

Opinie o książce - Studium w szkarłacie

,,Studium w szkarłacie" to pierwszy tom cyklu o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle'a. Ukazuje on spotkanie Holmesa i Watsona oraz okoliczności, dzięki którym razem zamieszkali. Słynny detektyw rozwiązuje także sprawę morderstwa pewnego mężczyzny, w czym asystuje mu doktor Watson.

Nie jestem zbyt wielką fanką serii o Sherlocku Holmesie, jednak jako że ,,Studium w szkarłacie" dostępne jest w aplikacji Empik go za darmo, w abonamencie Empik Premium Free (dla zainteresowanych także w wersji ebooka) postanowiłam ją przesłuchać. Było to moje drugie spotkanie z tą książką, poprzednim razem czytałam ją jeszcze w podstawówce i pamiętałam z niej tylko krwawy napis RACHE na ścianie (i jego znaczenie).

W drugiej części książki występuje perspektywa jednego z bohaterów zamieszanych w sprawę kryminalną, należy mieć to na uwadze, gdyż jest to dość spora część książki i sama sprawdzałam w Internecie czy czasem nie jest coś nie tak z audiobookiem i nie pomieszał się z inną książką.

Jako, że jest to kryminał, najistotniejszym elementem jest tutaj zakończenie, które mnie nie zaskoczyło (chociaż nie pamiętałam go z poprzedniego czytania). Pozostała część książki także mnie nie zachwyciła, mimo, że lubię stare kryminały (szczególnie Agathy Christie), chociaż słuchało się tego dość przyjemnie. Mimo wszystko jest to klasyka, którą zapewne warto znać.

Avatar użytkownika - wixx8765432
wixx8765432
Przeczytane:2022-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,
Śledztwa Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Śledztwa Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle należy do kręgu tych twórców, którzy stworzyli nieśmiertelnych bohaterów, do dziś fascynujących czytelników. Jego literackim dzieckiem...

Świat zaginiony
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Świat zaginiony

Sir Arthur Conan Doyle słusznie uważany jest za ojca współczesnej powieści kryminalnej. Kto wie, czy "świat zaginiony", którego bohaterom przychodzi stanąć...

Córki tęczy
Hanna Cygler