Studnie Norymbergi

Nakam znaczy mściciel.

Dramatyczna historia o walce, ocaleniu i zemście oparta na faktach

Sześć milionów. Zabijmy sześć milionów Niemców, by pomścić miliony Żydów - powtarzają w 1945 roku członkowie. grupy Nakam. Plan zatrucia wodociągów w największych miastach Niemiec jest bliski realizacji. Ktoś zdradza w ostatniej chwili. Kto? Mściciele do końca życia będą się zastanawiać, kto uratował setki tysięcy potencjalnych ofiar. Z upływem czasu ocalali z Holokaustu żydowscy bojownicy będą błogosławić splot wypadków, który sprawił, że z żołnierzy nie zmienili się w morderców. Rozgrywająca się na wielu planach, zacierająca granice między przeszłością a teraźniejszością opowieść jest pełna prawdziwych bohaterów i wydarzeń. Jest w niej walka, miłość, rozpacz i samotność wyraziście rysowanych postaci, z główną bohaterką Wandą na czele. W Studniach Norymbergi wybrzmiewa również pytanie: czym jest historia i jaka jest relacja pomiędzy pamięcią indywidualną a tą zawartą w encyklopediach i podręcznikach? Powieść dotyka aktualnego dziś i zawsze tematu bezradności człowieka wobec wielkiego zła, wobec nienawiści dyktowanej ideologią. Jest także hołdem złożonym żydowskiemu Wilnu - Jerozolimie Północy i poezji języka jidysz.

Informacje dodatkowe o Studnie Norymbergi:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2021-06-02

Kup książkę Studnie Norymbergi

Studnie Norymbergi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Sześć milionów. Zabijmy sześć milionów Niemców, by pomścić miliony Żydów- powtarzają E 1945 roku członkowie grupy Nakam."

Józef, Wanda, Róża, Witka i Aba. Przeżyli wojnę, ale walczą o sprawiedliwość. Chcą pomścić śmierć sześciu milionów swoich rodaków. Wszyscy należą do Nakam, grupy ocalałych Żydów. Mają plan, zatruć wodociągi arszenikiem i w ten sposób pozbyć się wrogów, którzy zamienili życie narodu żydowskiego w piekło.

"Studnie Norymbergii" jest powieścią fikcyjną, jednak autor opowiada w niej o prawdziwych wydarzeniach, a niektóre z postaci są prawdziwe. Historie głównych bohaterów przepełnione są bólem, cierpieniem i smutkiem, młode osoby, które chciały żyć, bawić się, studiować, zmuszone były walczyć o swój przyszly los. W powieści autor zamieścił również wypowiedzi osób, ich wspomnienia. Myślę, że pomysl na fabułę jest dosyć oryginalny i podziwiam autora za pracę jaką wykonał, żeby tę książkę napisać. Powieść nie należy do łatwych i przyjemnych, jednak uważam, że każdy kto choć w niewielkim stopniu interesuje się historią, powinien ją przeczytać.
"Studie Norymbergii" to kolejna książka z gatunku literatury wojennej, która zasługuje na uwagę. Dowiedziałam się z tej książki o wielu rzeczach, o których nie miałam pojęcia, choć temat drugiej wojny światowej nie jest mi obcy.

Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz do recenzji ♥️

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-09-19,

"Studnie Norymbergi" to oparta na faktach historia wileńskich Żydów. To książka o ludziach, którym została odebrana wolność, młodość, prawo do wszystkiego czego człowiek potrzebuje do normalnego życia.
Nakam to znaczy mściciel.
"Zabijamy szesc milionów Niemców, by pomścić sześć milionów Żydów". Te słowa powtarzają członkowie tej grupy w 1945 roku.
Mają plan zatrucia wodociągów w największych niemieckich miastach.
Losy naszych bohaterów przeplatają się czasowo.
Tak naprawdę to książka o tym jak jesteśmy bezradni w obliczu zła i chorej ideologii.
Autor wprowadził różne przestrzenie czasowe, które miały wprowadzić nas bardziej w ten czas.
Autor poprzez swoją książkę chciał złożyć hołd żydowskiemu Wilnu. Jerozolinie Północy i poezji języka jidysz.
Napewno znajdzie wielu zwolenników i wielu osobom przypadnie do gustu.
Autor świetnie opisuje ból, cierpienie, wprowadza nas w tamten czas, wydarzenia.
Niestety trudno mi się ją czytało, nie mogłam wgryźć się w nią.
Mimo, że tematyka nie jest mi obca to tutaj coś nie zagrało. Sami musicie to ocenić czytając.

Lawirynt
Emil Marat0
Okładka ksiązki - Lawirynt

Co to znaczy lawirować? Starać się wybrnąć z trudnej sytuacji, nie narażając się nikomu i przy okazji osiągnąć korzyść. Co to znaczy dla głównego bohatera...

Sen Kolumba
Emil Marat0
Okładka ksiązki - Sen Kolumba

Literacki reportaż, śledztwo historyczne i jednocześnie opowieść o tym śledztwie. Pasjonujący życiorys „Kolumba” wystarczyłby na kilka scenariuszy...