Świadectwo prawdy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7469-345-2

W oborze na farmie amiszów w Pensylwanii znaleziono zwłoki noworodka. Lokalna społeczność jest w szoku - w wyniku dochodzenia policyjnego o odebranie dziecku życia zostaje oskarżona jego domniemana matka, osiemnastoletnia Katie Fisher, niezamężna dziewczyna z rodziny amiszów. Sprawę Katie przyjmuje Ellie Hathaway, rozczarowana swoją pracą adwokatka z wielkiego miasta. Po raz pierwszy w swojej karierze spotyka się z wymiarem sprawiedliwości rządzącym się innymi zasadami niż ten, który zna na wylot. Zagłębiając się w świat amiszów, musi znaleźć sposób, aby dotrzeć do swojej klientki i porozumieć się z nią w jej języku. Praca nad tą zawikłaną sprawą prowadzi ją także w głąb własnego ja, a kiedy jeszcze pojawi się w jej życiu mężczyzna z przeszłości, Ellie stanie oko w oko ze swoimi najtajniejszymi lękami i pragnieniami...

Kup książkę Świadectwo prawdy

Opinie o książce - Świadectwo prawdy

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Fabuła rozwija się ze strony na stronę. Poznajemy zasady życia amiszów, które determinują ich postępowanie. I zaskakujące zakończenie.
Avatar użytkownika - elzbietakat
elzbietakat
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam, elzbietakat,
Wciągająca , ale zakończenie rozczarowało mnie.. To pierwsza moja książka tej autorki. Na pewno coś jeszcze przeczytam..
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Biblioteka,
Jak zwykle autorka w swojej książce stawia przed czytelnikiem nie mały problem do rozwiązania. Adwokatka która pragnie dziecka a niestety nie ma perspektywy że zostanie szczęśliwą matką staje przed faktem obrony kobiety- dalekiej kuzynki która zamordowała swoje nowo narodzone dziecko. Morderczyni jest amiszką i żyje inaczej niż reszta społeczeństwa.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
To moja kolejna pozycja P. Jodi, zdecydowanie najlepsza z dotychczasowych. Czytałam na jednym wdechu! Życie Amiszów - rewelacja ,nigdy nie słyszałam nic o nich ,teraz wiem kim są,jak żyją i jakimi są ludźmi. Osobiście zamarzyłam ,żeby poznać Amisza:) Przemiana Pani Adwokat bardzo mnie urzekła . A zachowanie mamy Kate nie zdziwiło. Nie potępiłam jej. Zmieniam kierunek na coś z dreszczykiem...Ale wrócę do Pani,Pani Jodi;)
Avatar użytkownika -

To moje pierwsze spotkanie z książką  Jodi  Picoult. Do tej pory znałam ja tylko z dwu adaptacji filmowych jej książek - tej właśnie i "Bez mojej zgody". Obydwa filmy swą treścią poruszały do głębi.

Akcję książki Świadectwo prawdy"  Jodi Picoult umieściła w stanie Pensylwania, w Paradise, w społeczności amiszów. Amisze to  chrześcijańska wspólnota protestancka, niezwykle ortodoksyjna,  wywodząca się ze Szwajcarii, a żyjąca dzisiaj w USA, między innymi w w Paradise  gdzie   zajmuje się produkcją rolną prowadząc farmy rolne. Są to, jak ich charakteryzuje ogólnie pisarka,  ludzie prości, pokorni,  żyjący zgodnie ze swoją wiarą i w zgodzie z naturą. Życiem ich kierują  jasne zasady i reguły a  skupiają się na modlitwie, uprawie pola i zacieśnianiu więzi rodzinnych. Prostota ich wypływa między innymi z tego, że amisze nie wysyłają dzieci do szkół publicznych, a wykształcenie ich dzieci kończy się na 14 roku życia. Istotnym dla nich jest by się nie wyróżniać w społeczności, by wszyscy byli sobie równi.  Jest to społeczność hermetycznie zamknięta, nie mająca łatwych kontaktów ze światem zewnętrznym, żyjąca według nakazów niepisanego zbioru zasad zwanego Ordnung, w domu rozmawiająca w swoim ojczystym, niemieckim, języku. Ordnung sprawia, że  amisze, których poznajemy w książce nie akceptują nowoczesnej techniki, a więc  nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji, fotografii i innych nowoczesnych wynalazków. Poruszają się pojazdami konnymi i noszą proste prawie, że jednakowe stroje.

W takiej oto społeczności, ludzi dobrych i bogobojnych  wydarza się dramat. Młodziutka Kate Fischer rodzi nocą  w oborze chłopca. Poród jest przedwczesny, Kate zmęczona usypia, gdy się budzi dziecka nie ma, jak również śladów po odbytym porodzie. Rankiem odnalezione zostają zwłoki chłopca. Kate zostaje oskarżona o morderstwo i grozi jej kara dożywocia. Główny wątek książki rozwijany jest wokół  wyjaśnienia okoliczności i przyczyn  zabójstwa dziecka, co się dzieje  w trakcie prowadzonego przewodu sądowego.

W książce mamy do czynienia z dwoistą narracją. Pierwsza to narracja trzecioosobowa przedstawiająca osoby i wydarzenia związane z  akcją powieści , a więc Kate, jej rodzinę i znajomych, osób prowadzących śledztwo, a także ojca dziecka. Druga zaś pierwszoosobowa prowadzona jest  przez Ellie Hathaway, która opowiada o sobie, swoich przeżyciach i odczuciach osobistych, jak również  związanych z głównym wątkiem  powieści,  w tym roli jaką w nim odgrywa.

Głównymi bohaterkami książki są Ellie i Kate, dwie kobiety, z których starsza obsesyjnie pragnie dziecka i nie może go mieć, a młodsza prawdopodobnie przyczyniła się do śmierci  swojego dziecka, a może nawet go zabiła. Ellie, odnosząca sukcesy adwokatka,  to daleka  krewna Kate Fischer. W czasie dramatu na farmie Fischerów przebywa u swojej ciotki, siostry matki Kate, która żyje poza społecznością amiszów. Z dużymi oporami, sama będąc w dołku psychicznym, podejmuje się, na usilną prośbę ciotki,  obrony Kate. Z początku jest negatywnie nastawiona do Kate lecz mimo to, by ta nie trafiła do aresztu  podejmuje się  sprawować nad nią nadzór i w tym celu przenosi się na farmę Fischerów, podejmując trud nie tylko przygotowania i przeprowadzenia obrony dziewczyny, ale również przystosowania się do życia w środowisku, które nie dość, że obce jej kulturowo nie  jest jej przychylne, nie  tylko dlatego, że z  zasady  jest przeciwne obronie Kate, ale również dlatego, że nie toleruje u siebie obcych.

Pobyt na farmie rodziców Kate pozwala Ellie  poznać życie i zwyczaje amiszów od podszewki co sprawia, że łatwiej jej  zrozumieć ich,  jak i Kate, która wyparłszy z pamięci dramat, jaki ją spotkał,  nie przyznaje się ani do przyczynienia się do śmierci swego dziecka,  ani do jego urodzenia. Miesiące spędzone wśród spokojnych amiszów, w atmosferze dobroci i pracy, którą każdy musi wykonywać zgodnie z przydziałem  więc również i Ellie, jak się okazuje ma  zbawienny wpływ na nią, która w nic nie wierzy, i dla której do tej pory w  życiu liczył się tylko sukces zawodowy. Staje się to swoistego rodzaju terapią, która sprawia, że gdy w jej życie wchodzi znów miłość z lat studenckich ich powrót do siebie wyda nadspodziewane owoce.

Obrona, której podejmuje się Ellie jest bardzo trudna i wymaga  zaangażowania  całych jej umiejętności, tym bardziej, że napotyka na bezwzględność prokuratora, dla którego ta sprawa to możliwość błyśnięcia przed wyborami stanowymi i nie ma dla niego żadnego znaczenia  kim jest  Kate i co z tego wynika dla prawidłowego przebiegu procesu.

Główny  wątek powieści  prowadzony jest przez autorkę  w sposób interesujący i niezwykle zajmujący. Jest w nim  sporo zwrotów akcji, intrygujących  dyskusji i wywodów popartych badaniami szczególnie z zakresu psychologii. Wątek ten wciąga  i  trzyma przez cały czas w napięciu. Ma też niezwykły  finał, a jest nim prawda, która   zaskakuje Ellie w momencie, gdy po zakończeniu procesu opuszcza rodzinę, w gronie której przeżyła kilka miesięcy i z którą bardzo się zżyła.

Ekscytujące są w tej obszernej powieści, liczącej ponad 600 stron również inne wątki, wątki retrospektywne,  a dotyczące bezpośrednio rodziny Fischerów. Należą do nich historia brata Kate, który musiał opuścić społeczność amiszów, gdyż chciał się uczyć i poszedł wbrew rodzicom na studia, a także samej Kate, która odwiedzając za zgodą matki a bez wiedzy ojca swego brata w Nowym Jorku pokochała Adama, u którego brat mieszkał. Miłość ta, płomienna i piękna  lecz niestety zakazana dla młodej  amiszki nie mogła zakończyć się szczęśliwie i tak też się stało.

Znajduje miejsce w książce  również delikatny wątek paranormalny  związany z młodszą siostrą rodzeństwa Fischerów, która utopiła się jako dziecko, a za śmierć której  Kate czuje się odpowiedzialna co ma wpływ na jej życie, ale również z badaniami, które prowadzi Adam.

"Świadectwo prawdy" zrobiło na mnie duże wrażenie.To dramat  społeczno obyczajowy, który nie tylko wzrusza i porusza do głębi historią Kate, ale  który  ukazuje również społeczny wymiar odrębności amiszów, którzy  nie ulegli asymilacji  kulturowej a tym samym amerykanizacji  co staje się   przyczyną różnych problemów, równocześnie przeciwstawiając  wolno toczące się życie rodzinne  amiszów  prowadzone w zgodzie z naturą  konsumpcyjnemu modelowi życia Amerykanów, który szczęścia nie zapewnia a wprost przeciwnie bywa przyczyną braku zadowolenia z  życia przeżywanego w ciągłej rywalizacji.A poza tym jest to powieść, którą czyta się  z dużą przyjemnością i szybko, by jak najszybciej  dotrzeć do tytułowej prawdy.

Ciekawa byłam bardzo powieści o życiu amiszów. Jednak rozumowanie członków tej sekty, ich uwarunkowanie do życia w grupie, konsekwentnie od urodzenia prowadzone jako jedynie słuszne, strasznie mnie irytowało. Zwłaszcza że historia, całkiem nieźle zaczęta, stała się z czasem ckliwą, umoralniającą bajką, grającą, a nawet żerującą na emocjach czytelnika. I te śmieszne historie o duchach, przewidywalne zakończenie, odnowa duchowa pani adwokat - brrr. Doczytałam siłą rozpędu, ocena jest za dobry początek. (Ocena: 4/6)
Avatar użytkownika - Gosia2725
Gosia2725
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Jodi Picoult umie budować napięcie i stopniowo odsłania nam bohaterów swoich powieści. W konserwatywnej społeczności amiszów dochodzi do nietypowego zdarzenia, w oborze na farmie Fisherów znaleziono zwłoki niemowlęcia. Nie wiadomo czyje to dziecko,ponieważ żadna z kobiet nie spodziewała się dziecka... Podejrzenia jednak padają na Katie Fisher,która ma wszystkie objawy wczesnego porodu.Mimo to młoda amiszka nie przyznaje się do bycia w ciąży ani tym bardziej morderstwa dziecka.Jej obrony podejmuje się Ellie Hathaway,adwokatka i przy okazji daleka kuzynka oskarżonej.Poznając świat amiszów Ellie,musi znaleźć sposób,aby dotrzeć do Katie. Duży plus za przedstawienie przez autorkę kultury amiszów.Zakończenie,również zaskoczy...
Avatar użytkownika - ewelinka5521
Przeczytane:2014-03-23, Przeczytałem,
Nineteen Minutes
Picoult Jodi0
Okładka ksiązki - Nineteen Minutes

Bestseller Picoult (My Sister's Keeper) takes on another contemporary hot-button issue in her brilliantly told new thriller, about a high school shooting...

Jak z obrazka
Picoult Jodi0
Okładka ksiązki - Jak z obrazka

Wciągająca i błyskotliwa powieść psychologiczna o pułapce, jaką może stać się z pozoru idealne małżeństwo.Młoda kobieta, którą policja znajduje...

Co się robi, kiedy człowiek zaczyna się bać, że wszyscy go zostawią?
- Trzeba się postarać, żeby zostali.
- A jeśli to niemożliwe albo nie umie się tego zrobić? (...)
- Należy ich uprzedzić i samemu uciec, żeby nie trzeba było patrzeć, jak odchodzą.