安iadectwo prawdy

Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura pi瘯na
ISBN: 83-7469-345-2

Ocena: 5.06 (18 g這s闚)

W oborze na farmie amisz闚 w Pensylwanii znaleziono zw這ki noworodka. Lokalna spo貫czno嗆 jest w szoku - w wyniku dochodzenia policyjnego o odebranie dziecku 篡cia zostaje oskar穎na jego domniemana matka, osiemnastoletnia Katie Fisher, niezam篹na dziewczyna z rodziny amisz闚. Spraw Katie przyjmuje Ellie Hathaway, rozczarowana swoj prac adwokatka z wielkiego miasta. Po raz pierwszy w swojej karierze spotyka si z wymiarem sprawiedliwo軼i rz康z帷ym si innymi zasadami ni ten, kt鏎y zna na wylot. Zag喚biaj帷 si w 鈍iat amisz闚, musi znale潭 spos鏏, aby dotrze do swojej klientki i porozumie si z ni w jej j瞛yku. Praca nad t zawik豉n spraw prowadzi j tak瞠 w g陰b w豉snego ja, a kiedy jeszcze pojawi si w jej 篡ciu m篹czyzna z przesz這軼i, Ellie stanie oko w oko ze swoimi najtajniejszymi l瘯ami i pragnieniami...

Kup ksi捫k 安iadectwo prawdy

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - 安iadectwo prawdy

Avatar u篡tkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Fabu豉 rozwija si ze strony na stron. Poznajemy zasady 篡cia amisz闚, kt鏎e determinuj ich post瘼owanie. I zaskakuj帷e zako鎍zenie.
Avatar u篡tkownika - elzbietakat
elzbietakat
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 6, Przeczyta豉m, elzbietakat,
Wci庵aj帷a , ale zako鎍zenie rozczarowa這 mnie.. To pierwsza moja ksi捫ka tej autorki. Na pewno co jeszcze przeczytam..
Avatar u篡tkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki w 2014 roku, Biblioteka,
Jak zwykle autorka w swojej ksi捫ce stawia przed czytelnikiem nie ma造 problem do rozwi您ania. Adwokatka kt鏎a pragnie dziecka a niestety nie ma perspektywy 瞠 zostanie szcz窷liw matk staje przed faktem obrony kobiety- dalekiej kuzynki kt鏎a zamordowa豉 swoje nowo narodzone dziecko. Morderczyni jest amiszk i 篡je inaczej ni reszta spo貫cze雟twa.
Avatar u篡tkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
To moja kolejna pozycja P. Jodi, zdecydowanie najlepsza z dotychczasowych. Czyta豉m na jednym wdechu! 砰cie Amisz闚 - rewelacja ,nigdy nie s造sza豉m nic o nich ,teraz wiem kim s,jak 篡j i jakimi s lud幟i. Osobi軼ie zamarzy豉m ,瞠by pozna Amisza:) Przemiana Pani Adwokat bardzo mnie urzek豉 . A zachowanie mamy Kate nie zdziwi這. Nie pot瘼i豉m jej. Zmieniam kierunek na co z dreszczykiem...Ale wr鏂 do Pani,Pani Jodi;)
Avatar u篡tkownika -

To moje pierwsze spotkanie z ksi捫k  Jodi  Picoult. Do tej pory zna豉m ja tylko z dwu adaptacji filmowych jej ksi捫ek - tej w豉郾ie i "Bez mojej zgody". Obydwa filmy sw tre軼i porusza造 do g喚bi.

Akcj ksi捫ki 安iadectwo prawdy"  Jodi Picoult umie軼i豉 w stanie Pensylwania, w Paradise, w spo貫czno軼i amiszów. Amisze to  chrze軼ija雟ka wspólnota protestancka, niezwykle ortodoksyjna,  wywodz帷a si ze Szwajcarii, a 篡j帷a dzisiaj w USA, mi璠zy innymi w w Paradise  gdzie   zajmuje si produkcj roln prowadz帷 farmy rolne. S to, jak ich charakteryzuje ogólnie pisarka,  ludzie pro軼i, pokorni,  篡j帷y zgodnie ze swoj wiar i w zgodzie z natur. 砰ciem ich kieruj  jasne zasady i regu造 a  skupiaj si na modlitwie, uprawie pola i zacie郾ianiu wi瞛i rodzinnych. Prostota ich wyp造wa mi璠zy innymi z tego, 瞠 amisze nie wysy豉j dzieci do szkó publicznych, a wykszta販enie ich dzieci ko鎍zy si na 14 roku 篡cia. Istotnym dla nich jest by si nie wyró積ia w spo貫czno軼i, by wszyscy byli sobie równi.  Jest to spo貫czno嗆 hermetycznie zamkni皻a, nie maj帷a 豉twych kontaktów ze 鈍iatem zewn皻rznym, 篡j帷a wed逝g nakazów niepisanego zbioru zasad zwanego Ordnung, w domu rozmawiaj帷a w swoim ojczystym, niemieckim, j瞛yku. Ordnung sprawia, 瞠  amisze, których poznajemy w ksi捫ce nie akceptuj nowoczesnej techniki, a wi璚  nie korzystaj z elektryczno軼i, samochodów, telewizji, fotografii i innych nowoczesnych wynalazków. Poruszaj si pojazdami konnymi i nosz proste prawie, 瞠 jednakowe stroje.

W takiej oto spo貫czno軼i, ludzi dobrych i bogobojnych  wydarza si dramat. M這dziutka Kate Fischer rodzi noc  w oborze ch這pca. Poród jest przedwczesny, Kate zm璚zona usypia, gdy si budzi dziecka nie ma, jak równie 郵adów po odbytym porodzie. Rankiem odnalezione zostaj zw這ki ch這pca. Kate zostaje oskar穎na o morderstwo i grozi jej kara do篡wocia. Gówny w徠ek ksi捫ki rozwijany jest wokó  wyja郾ienia okoliczno軼i i przyczyn  zabójstwa dziecka, co si dzieje  w trakcie prowadzonego przewodu s康owego.

W ksi捫ce mamy do czynienia z dwoist narracj. Pierwsza to narracja trzecioosobowa przedstawiaj帷a osoby i wydarzenia zwi您ane z  akcj powie軼i , a wi璚 Kate, jej rodzin i znajomych, osób prowadz帷ych 郵edztwo, a tak瞠 ojca dziecka. Druga za pierwszoosobowa prowadzona jest  przez Ellie Hathaway, która opowiada o sobie, swoich prze篡ciach i odczuciach osobistych, jak równie  zwi您anych z gównym w徠kiem  powie軼i,  w tym roli jak w nim odgrywa.

Gównymi bohaterkami ksi捫ki s Ellie i Kate, dwie kobiety, z których starsza obsesyjnie pragnie dziecka i nie mo瞠 go mie, a m這dsza prawdopodobnie przyczyni豉 si do 鄉ierci  swojego dziecka, a mo瞠 nawet go zabi豉. Ellie, odnosz帷a sukcesy adwokatka,  to daleka  krewna Kate Fischer. W czasie dramatu na farmie Fischerów przebywa u swojej ciotki, siostry matki Kate, która 篡je poza spo貫czno軼i amiszów. Z du篡mi oporami, sama b璠帷 w do趾u psychicznym, podejmuje si, na usiln pro軸 ciotki,  obrony Kate. Z pocz徠ku jest negatywnie nastawiona do Kate lecz mimo to, by ta nie trafi豉 do aresztu  podejmuje si  sprawowa nad ni nadzór i w tym celu przenosi si na farm Fischerów, podejmuj帷 trud nie tylko przygotowania i przeprowadzenia obrony dziewczyny, ale równie przystosowania si do 篡cia w 鈔odowisku, które nie do嗆, 瞠 obce jej kulturowo nie  jest jej przychylne, nie  tylko dlatego, 瞠 z  zasady  jest przeciwne obronie Kate, ale równie dlatego, 瞠 nie toleruje u siebie obcych.

Pobyt na farmie rodziców Kate pozwala Ellie  pozna 篡cie i zwyczaje amiszów od podszewki co sprawia, 瞠 豉twiej jej  zrozumie ich,  jak i Kate, która wypar連zy z pami璚i dramat, jaki j spotka,  nie przyznaje si ani do przyczynienia si do 鄉ierci swego dziecka,  ani do jego urodzenia. Miesi帷e sp璠zone w鈔ód spokojnych amiszów, w atmosferze dobroci i pracy, któr ka盥y musi wykonywa zgodnie z przydzia貫m  wi璚 równie i Ellie, jak si okazuje ma  zbawienny wp造w na ni, która w nic nie wierzy, i dla której do tej pory w  篡ciu liczy si tylko sukces zawodowy. Staje si to swoistego rodzaju terapi, która sprawia, 瞠 gdy w jej 篡cie wchodzi znów mi這嗆 z lat studenckich ich powrót do siebie wyda nadspodziewane owoce.

Obrona, której podejmuje si Ellie jest bardzo trudna i wymaga  zaanga穎wania  ca造ch jej umiej皻no軼i, tym bardziej, 瞠 napotyka na bezwzgl璠no嗆 prokuratora, dla którego ta sprawa to mo磧iwo嗆 b造郾i璚ia przed wyborami stanowymi i nie ma dla niego 瘸dnego znaczenia  kim jest  Kate i co z tego wynika dla prawid這wego przebiegu procesu.

Gówny  w徠ek powie軼i  prowadzony jest przez autork  w sposób interesuj帷y i niezwykle zajmuj帷y. Jest w nim  sporo zwrotów akcji, intryguj帷ych  dyskusji i wywodów popartych badaniami szczególnie z zakresu psychologii. W徠ek ten wci庵a  i  trzyma przez ca造 czas w napi璚iu. Ma te niezwyk造  fina, a jest nim prawda, która   zaskakuje Ellie w momencie, gdy po zako鎍zeniu procesu opuszcza rodzin, w gronie której prze篡豉 kilka miesi璚y i z któr bardzo si z篡豉.

Ekscytuj帷e s w tej obszernej powie軼i, licz帷ej ponad 600 stron równie inne w徠ki, w徠ki retrospektywne,  a dotycz帷e bezpo鈔ednio rodziny Fischerów. Nale膨 do nich historia brata Kate, który musia opu軼i spo貫czno嗆 amiszów, gdy chcia si uczy i poszed wbrew rodzicom na studia, a tak瞠 samej Kate, która odwiedzaj帷 za zgod matki a bez wiedzy ojca swego brata w Nowym Jorku pokocha豉 Adama, u którego brat mieszka. Mi這嗆 ta, p這mienna i pi瘯na  lecz niestety zakazana dla m這dej  amiszki nie mog豉 zako鎍zy si szcz窷liwie i tak te si sta這.

Znajduje miejsce w ksi捫ce  równie delikatny w徠ek paranormalny  zwi您any z m這dsz siostr rodze雟twa Fischerów, która utopi豉 si jako dziecko, a za 鄉ier której  Kate czuje si odpowiedzialna co ma wp造w na jej 篡cie, ale równie z badaniami, które prowadzi Adam.

"安iadectwo prawdy" zrobi這 na mnie du瞠 wra瞠nie.To dramat  spo貫czno obyczajowy, który nie tylko wzrusza i porusza do g喚bi histori Kate, ale  który  ukazuje równie spo貫czny wymiar odr瑿no軼i amiszów, którzy  nie ulegli asymilacji  kulturowej a tym samym amerykanizacji  co staje si   przyczyn ró積ych problemów, równocze郾ie przeciwstawiaj帷  wolno tocz帷e si 篡cie rodzinne  amiszów  prowadzone w zgodzie z natur  konsumpcyjnemu modelowi 篡cia Amerykanów, który szcz窷cia nie zapewnia a wprost przeciwnie bywa przyczyn braku zadowolenia z  篡cia prze篡wanego w ci庵貫j rywalizacji.A poza tym jest to powie嗆, któr czyta si  z du膨 przyjemno軼i i szybko, by jak najszybciej  dotrze do tytu這wej prawdy.

Ciekawa by豉m bardzo powie軼i o 篡ciu amisz闚. Jednak rozumowanie cz這nk闚 tej sekty, ich uwarunkowanie do 篡cia w grupie, konsekwentnie od urodzenia prowadzone jako jedynie s逝szne, strasznie mnie irytowa這. Zw豉szcza 瞠 historia, ca趾iem nie幢e zacz皻a, sta豉 si z czasem ckliw, umoralniaj帷 bajk, graj帷, a nawet 瞠ruj帷 na emocjach czytelnika. I te 鄉ieszne historie o duchach, przewidywalne zako鎍zenie, odnowa duchowa pani adwokat - brrr. Doczyta豉m si陰 rozp璠u, ocena jest za dobry pocz徠ek. (Ocena: 4/6)
Avatar u篡tkownika - Gosia2725
Gosia2725
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2013, Mam,
Jodi Picoult umie budowa napi璚ie i stopniowo ods豉nia nam bohater闚 swoich powie軼i. W konserwatywnej spo貫czno軼i amisz闚 dochodzi do nietypowego zdarzenia, w oborze na farmie Fisher闚 znaleziono zw這ki niemowl璚ia. Nie wiadomo czyje to dziecko,poniewa 瘸dna z kobiet nie spodziewa豉 si dziecka... Podejrzenia jednak padaj na Katie Fisher,kt鏎a ma wszystkie objawy wczesnego porodu.Mimo to m這da amiszka nie przyznaje si do bycia w ci捫y ani tym bardziej morderstwa dziecka.Jej obrony podejmuje si Ellie Hathaway,adwokatka i przy okazji daleka kuzynka oskar穎nej.Poznaj帷 鈍iat amisz闚 Ellie,musi znale潭 spos鏏,aby dotrze do Katie. Du篡 plus za przedstawienie przez autork kultury amisz闚.Zako鎍zenie,r闚nie zaskoczy...
Avatar u篡tkownika - ewelinka5521
Inne ksi捫ki autora
Nineteen Minutes
Picoult Jodi0
Ok豉dka ksi您ki - Nineteen Minutes

Bestseller Picoult (My Sister's Keeper) takes on another contemporary hot-button issue in her brilliantly told new thriller, about a high school shooting...

Jak z obrazka
Picoult Jodi0
Ok豉dka ksi您ki - Jak z obrazka

Wci庵aj帷a i b造skotliwa powie嗆 psychologiczna o pu豉pce, jak mo瞠 sta si z pozoru idealne ma鹵e雟two.M這da kobieta, któr policja znajduje...

Cytaty z ksi捫ki

Co si robi, kiedy cz這wiek zaczyna si ba, 瞠 wszyscy go zostawi?
- Trzeba si postara, 瞠by zostali.
- A je郵i to niemo磧iwe albo nie umie si tego zrobi? (...)
- Nale篡 ich uprzedzi i samemu uciec, 瞠by nie trzeba by這 patrze, jak odchodz.

Wi璚ej
Recenzje miesi帷a