Świadomość i Absolut. Ostatnie rozmowy

Przez ponad czterdzieści lat Śri Nisargadatta Maharadż inspirował, prowadził i wspierał tych, którzy przybywali z całego świata, żeby usłyszeć jego słowa.

W wielu rozmowach Maharadż mówi wciąż o tym samym. Dzieje się tak, ponieważ nawet w ostatnim okresie życia, kiedy jego ciało było już bardzo słabe, Maharadż, drążąc ten sam temat, uparcie starał się przekazać sedno swego nauczania. W żadnym z tekstów owo dążenie nie jest lepiej widoczne niż w jego ostatnich słowach skierowanych do nas i spisanych w Świadomości i Absolucie.

Dwa tygodnie przed śmiercią, kiedy Maharadż nie miał już siły mówić, jeden z obecnych zaproponował, żeby posłuchać nagrania wcześniejszej rozmowy. Maharadż wyraził zgodę, ale po dwudziestu minutach poprosił, żeby zatrzymać kasetę. Z trudem usiadł na łóżku i wyszeptał:

,,Rozmyślajcie o tym, co właśnie usłyszeliście; o tym, co usłyszeliście, ale też - co jest milion razy ważniejsze - o tym, kim jest ten, kto tego słuchał".

Śri Nisargadatta Maharadż (1897-1981) był prawdziwym mędrcem i człowiekiem poznania. Należał do tradycji Adwajtawedanty - moni­stycznego kierunku klasycznej filozofii indyjskiej. Prowadził bardzo skromne życie, przez wiele lat był sprzedawcą papierosów i mieszkał na poddaszu w zatłoczonej dzielnicy Bombaju. Nisargadatta był żonaty i miał dzieci. Nie otrzymał żadnego wykształcenia, nie cytował świętych pism, mówił wyłącznie na podstawie własnego rozumienia i do­świadczenia. Nie stworzył żadnego aśramu, klasz­toru czy ośrodka nauczania. Przyjmował u siebie poszukujących z całego świata. Był dla wszystkich dostępny i nigdy nie pobierał żadnych opłat. Jego przesłanie było i jest przenikliwie proste: idź do źródła pojęcia ,,ja jestem".

Informacje dodatkowe o Świadomość i Absolut. Ostatnie rozmowy:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788382520583
Tytuł oryginału: Consciousness and the Absolute: The Final Talks of Sri Nisargadatta Maharaj

Kup książkę Świadomość i Absolut. Ostatnie rozmowy

Świadomość i Absolut. Ostatnie rozmowy - opinie o książce