Święte gry

Mistrzowski thriller, okrzyknięty hinduską wersją Ojca chrzestnego i obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Epicka, wielowątkowa opowieść o przyjaźni i zdradzie, przemocy i wielkiej miłości - oraz o współczesnym Bombaju. Serial na podstawie książki dostępny w serwisie Netflix.

Sartadź Singh najlepsze lata ma już za sobą. Jest czterdziestokilkuletnim rozwiedzionym policjantem, cynicznym, bez perspektyw zawodowego rozwoju. Jednak gdy dowiaduje się, że w mieście przebywa jeden z najbardziej nieuchwytnych przywódców mafijnego półświatka, Ganeś Gaitonde, a kryjówka, w której się zabarykadował, jest szczelnie otoczona przez policję, zaczyna wierzyć w odmianę losu. Ale Gaitonde popełnia samobójstwo, zostawiając masę brudnych pieniędzy i więcej pytań niż odpowiedzi. Choć oficjalnie sprawa zostaje zamknięta, na polecenie służb wywiadowczych Sartadź zaczyna dociekać przyczyn owego samobójstwa. Ślady prowadzą go w głąb ciemnych podziemi metropolii, w świat przestępczości zorganizowanej i powszechnej korupcji.

Święte gry - nie bez powodu przyrównywane do światowego bestsellera Shantaram - ukazały się w kilkunastu krajach. Powieść uzyskała nominację do National Book Award i została wyróżniona Salon Book Award i indyjską Hutch Crossword Book Award.

Tak samo jak trudno ją wziąć do ręki, tak samo trudno ją odłożyć.

,,New York Times Book Review"

Chandra doskonale wie, kiedy łamać reguły, a kiedy się do nich stosować.

,,Los Angeles Times"

Ambitna i napisana z rozmachem. Łączy zalety dziewiętnastowiecznej powieści i współczesnego kryminału.

,,Elle"

Vikram Chandra - uważany za jednego z czołowych pisarzy indyjskich, jest absolwentem Pomona College, gdzie z wyróżnieniem ukończył kierunek pisania twórczego . Studiował też na wydziale filmoznawstwa Columbia University, gdzie w uczelnianej bibliotece natknął się na autobiografię legendarnego dziewiętnastowiecznego żołnierza znanego pod pseudonimem ,,Sikander". Historia ta zainspirowała go do napisania powieści Red Earth and Pouring Rain, która została przyjęta z wielkim uznaniem w środowisku krytyków, zdobywając jednocześnie dwie prestiżowe nagrody: Commonwealth Writers Prize for Best First Book oraz David Higham Prize for Fiction. Zbiór opowiadań Miłość i tęsknota w Bombaju odniósł równie spektakularny sukces, bijąc rekordy popularności w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Vikram Chandra obecnie stara się dzielić swój czas pomiędzy Bombaj a Berkeley w Kalifornii, gdzie w dalszym ciągu wykłada pisanie twórcze.

Informacje dodatkowe o Święte gry:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-03-13
Tytuł oryginału: Sacred Games

Tagi: Subkontynent indyjski

Kup książkę Święte gry

"Być postrzelonym to szczególne doświadczenie, niepodobne do żadnego innego. Szczerze mówiąc, w pierwszej chwili nawet go nie rozpoznałem. Tak bardzo starałem się uciec, że nie przeszło mi na myśl, że to, co czuję, jest kulą wdzierającą się w skórę i mięśnie. Ból dotarł do mnie dopiero później, kiedy mogłem poczuć w ustach smak życia, soczystego jak mango. Ramię i klatkę piersiową miałem zimne, jakby ktoś zmroził mi kości od środka i dźgał mnie okruchem lodu."

"W moich żyłach wrzało od bzyczących owadów. Nauczyłem się jednak cierpliwości. Patrzyłem w ścianę. Miałem wrażenie, że i ona na mnie patrzy, silna swoją obojętnością."

Święte gry - opinie o książce

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Świetna książka obrazująca indyjski światek policji, mafii i zwykłych ludzi. W skrócie ją opisując do detektyw Sartadź Singh bada przyczyny popełnienia sampbójstwa w przeciwatomowych schronie jednego ze slynnych gangsterów indyjskiej mafii Ganeśa Gaitonde, który jest tam legendą. Książka bogata jest w wiele wątków pobocznych, jest ich tyle, że nie da się w kilku zdaniach opowiedzieć, w końcu książka liczy sobie ponad 900 stron dobrej literatury. Mamy tu opowieści o dzieciństwie policjanta Sartadźa Singha, jego pracy, jego przyjaźni z Katekarem, jest też osobny rozdział na temat dzieciństwa matki Sartadźa, wzmianki na temat jego nieudanego małżeństwa, o relacja i ukladach w policji. Mamy opowieści o dzieciństwie, o dojściu do władzy Ganeśa Gaitondego, jego wspólpracy z Paritoszem, Guru-dźi i Dżodżo, jego małżeństwie, pobytach w więzieniach a przede wszystkim o tym jak stał się legendą, gangsterem budzącym postrach nawet w więzieniu, o jego walce z Sulejmanem Isą. Oprócz watków biograficznym głównych bohaterów mamy także sprawy policyjne, szantaż kochanki pilota czy kilku morderstw. Książka jest bogata w wiedzę na temat  indyjskiej społeczności, jak wyglądają mieszkania i ich życie, różnego rodzaju wierzenia.  To książka na temat zupełnie innej kultury, odmiennej niż naszej europejskiej i zapada na długo w pamięci.

Święte gry
Vikram Chandra0
Okładka ksiązki - Święte gry

Mistrzowski thiller okrzyknięty hinduską wersją "Ojca chrzestnego" i obsypany wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Epicka opowieść o przyjaźni...