Syn Hamasu

Wydawnictwo: Aetos
Data wydania: 2017-11-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Son of Hamas. A Gripping Account of Terror, Betrayal, Political Intrigue, and Unthinkable Choices
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Kurzępa

Palestyński terrorysta? As izraelskiego wywiadu? Naśladowca Chrystusa?

Musab Hasan Jusuf już od najmłodszych lat od środka obserwował działalność Hamasu. Jako najstarszy syn szajcha Hasana Jusufa – założyciela Hamasu i jego najbardziej szanowanego lidera – młody Musab asystował ojcu w aktywności politycznej i przygotowywał się do pójścia w jego ślady. Uczestniczył w spotkaniach z przywódcami bliskowschodnimi znanymi na całym świecie z wiadomości telewizyjnych. Cieszył się zaufaniem kierownictwa Hamasu i brał udział w intifadzie. Jednak od pewnego momentu historia Musaba potoczyła się w niespodziewanym kierunku.

Na stronach tej książki autor ujawnia zdarzenia i powiązania, które do tej pory znane były tylko w wąskim kręgu wtajemniczonych. Przestawia sensacyjne informacje na temat swojej prawdziwej roli. Syn Hamasu niemal natychmiast po premierze trafił na listę bestsellerów „New York Times”, a niezwykła historia Musaba była relacjonowana przez stacje telewizyjne i gazety na całym świecie.

Kup książkę Syn Hamasu

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-02-20, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zielony KsiążęKonflikt izraelsko-arabski trwa. Kolejni wybitni światowi przywódcy z dumą ogłaszają nowy sukces w mediacjach. Konflikt trwa. Giną ludzie z jednej i z drugiej strony. Konflikt trwa, falami uderzając w mieszkańców objętych nim ziem. Napięcie to narasta, to opada, ale wystarczy iskra, by nienawiść wybuchała ze zdwojoną siłą. Czym dłużej to wszystko trwa, tym gorzej. Konflikt narasta. Dlaczego? Czyżby był niemożliwy do rozwiązania? A może są tacy, którym zależy na tym, by trwał? Przyznaję, że sam nie raz zadawałem sobie pytania, które w przedmowie do książki Syn Hamasu wymienił jej autor, Musab Hasan Jusuf. Oto niektóre z nich:- Dlaczego ludzie na Bliskim Wschodzie nie mogą żyć w spokoju?- Kto ma rację - Izraelczycy czy Palestyńczycy?- Do kogo naprawdę należą te ziemie?- Dlaczego Palestyńczycy tak strasznie nienawidzą Izraela? Pytania te nie dotykają sedna problemu, uważa autor książki, syn jednego z założycieli Hamasu. Problemem według niego nie są konkretni ludzie, lecz idee, którymi są owładnięci, w które ślepo wierzą i które za wszelką cenę chcą wcielić w życie. Idea państwa żydowskiego bez Arabów. Idea usunięcia Izraela z map i powierzchni ziemi. Idea pokonania przeciwnika.Nie chcemy cię torturować, ale musisz zrozumieć, że występujesz przeciwko Izraelowi. Izrael to mały kraj, musimy się bronić. Nie możemy dopuścić, żeby ktokolwiek krzywdził naszych ...

Opinie o książce - Syn Hamasu

Avatar użytkownika - redgirl_books
redgirl_books
„Syn Hamasu” to światowy bestseller, który znalazł się na liście New York Timesa. Książka ukazuje rozpad kultury arabskiej od samego środka. Przedstawia nam istotę konfliktu między Izraelem a Palestyną, powody jego rozpoczęcia, a także historię jego przebiegu oraz to jak rósł on coraz bardziej w siłę i pochłonął w bestialski sposób życie tak wielu ludzi. Musab Hasan Jusuf wychował się w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie. Jest najstarszym synem szejka Hasana Jusufa- jednego z założycieli Hamasu, którego celem jest utworzyć na ziemiach Izraela państwo palestyńskie. Członkowie Hamasu uważali, że ziemia, na której znajduje się Izrael należy do Allaha.  ''Hamas jest duchem, ideą. Nie można zniszczyć idei - jeśli ktoś próbuje to zrobić, stymuluje ją do dalszego rozwoju. Hamas jest jak płaziniec: jeśli utniesz mu głowę, wyrośnie druga.'' Musab, tak jak jego pobratymcy, uważał, że naród palestyński walczy o odzyskanie wolności i ziem, które się im należą. Uwięzienie go w izraelskim więzieniu, w 1996 roku sprawiło, że jego życie obrało niespodziewany kierunek. Szanował swojego ojca i chciał być takim jak on, ale podczas uwięzienia zaczął kwestionować sprawę, w którą wierzył. W wieku 21 lat został szpiegiem izraelskiego wywiadu i od tej pory stąpał po kruchym lądzie. ''Syn Hamasu'' to historia człowieka, który znalazł się w samym środku ...
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2013,
Poruszająca autobiografia syna jednego z przywódców Hamasu - organizacji polityczno-religijnej, ale także militarnej. Musab Hasan Jusuf opowiada w niej o swojej drodze do odnalezienia Prawdy w Jezusie Chrystusie. Przybliża nam mentalność islamską. Pokazuje z ogromną uczciwością zachowania ludzi z różnych nacji i wyznań: Żydów, Palestyńczyków i chrześcijan. Najciekawszym jednak wątkiem są osobiste przemyślenia autora, który choć wyrósł i wychował się w tradycyjnej i mocnej muzułmańskiej rodzinie w obliczu fali przemocy odkrywa, że nie Koran, ale Biblia, a konkretnie Jezus Chrystus ma propozycję na konflikty, których przyczyny nigdy nie są tylko zewnętrzne, ale zaczynają się zwyczajnie w głębi naszych serc. Lektura mądra i ciekawa. Pozwala lepiej zrozumieć konflikt na Bliskim Wschodzie i ten jeszcze bliższy, bo obecny w każdym ludzkim sercu. Polecam!
Avatar użytkownika - lustitia
lustitia
Przeczytane:2017-12-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2017,

Musab Hasan Jusuf to postać niezwykła - Syn Bliskiego Wschodu i palestyńsko-izraelskiego konfliktu, Dziecko Islamu, syn człowieka oskarżonego o terroryzm, szpieg w szeregach Hamasu a w końcu nawrócony uczeń Jezusa Chrystusa wiernie oddany swoim przekonaniom. Jednak w swej autobiografii nie kreuje się na bohatera. Otwarcie mówi o panicznym strachu, głupich błędach, ukrywaniu się i kolejnych ucieczkach. Wie także, że zadał głęboką ranę swojej rodzinie i przyniósł im wstyd, a wśród rodaków uchodzi za zdrajcę - wszak liczyli na bojownika, który poświęci życie i rodzinę dla dobra sprawy. Musab swymi wyborami skazał się na los wyrzutka, ale uznaje, że gotów jest zapłacić tę cenę.

Autorem tej wstrząsającej autobiografii jest Musab Hasan Jusuf - syn szejka Hasana Jusufa, jednego z siedmiu założycieli organizacji Hamas. Wywodzi się z jednej z najbardziej religijnych rodzin Islamskich na Bliskim Wschodzie. Jak doszło do tego, że ten młody chłopak postanowił pracować dla służb bezpieczeństwa Izraela Szin Bet, gdzie jako syn lidera uznawany był za najcenniejsze źródło informacji? Jak układała się współpraca młodego buntownika, który dopiero uczył się szacunku i ogłady? Jak z syna duchowego przywódcy Islamu wszedł na drogę Chrześcijaństwa? Jeśli chcecie się dowiedzieć, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Autor przedstawia prawdziwy przebieg wielu głośnych wydarzeń, a także wyjawia na kartach swej autobiografii kilka ściśle strzeżonych tajemnic. Dzięki relacji Jusufa czytelnik otrzymuje znacznie szerszy obraz konfliktu izraelsko–palestyńskiego niż to, co ma okazję zobaczyć w telewizji.

Jufuf poświęcił się aby obronić życie tysięcy niewinnych ludzi, aby udaremnić szereg samobójczych zamachów i pomóc schwytać przywódców Hamasu - w tym własnego ojca. Swoją postawą wpłynął na bieg dziejów nie tylko swego narodu, ale też od zawsze zwaśnionych z nimi Izraelczyków. W swym publicznym wyznaniu wiary nawołuje, że pokój na Bliskim Wschodzie nastąpi dopiero wtedy, gdy ludzie wzorem pierwszych chrześcijan nauczą się wzajemnie szanować i miłować swoich nieprzyjaciół.

Tym co najbardziej uderza w czytelnika jest nie tylko dramat jednostki, ale i ogółu - wszystkich ofiar które pochłonął konflikt izraelsko – palestyński. Ogromną zaletą książki jest fakt, że wydarzenia mające w niej miejsce poznajemy z pierwszej ręki, na dodatek od osoby będącej w samym centrum konfliktu. Stajemy się naocznymi świadkami tragicznych wydarzeń, które w życiu codziennym zdają się nas nie dotykać. Pochłonięci własnymi obowiązkami i problemami niemalże zapominamy, że tuż obok toczy się straszna wojna, w której codziennie giną ludzie. Śmierć w Synu Hamasu staje się nieznośnie rzeczywista, nosi konkretne nazwiska i wykrzykuje swoje racje uzbrojona w karabin.