Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... Polskie tradycje ludowe

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2019-03-11
Kategoria: Inne
ISBN: 9788381441292
Liczba stron: 200

Ocena: 0 (0 głosów)

Oto barwne opowieści o zwyczajach i obrzędach zakorzenionych w polskiej tradycji ludowej. Wiele zachowało się do dzisiaj, ale do tych najstarszych sięgają pamięcią tylko nieliczni. To właśnie z ich wspomnień, okraszonych wiedzą zaczerpniętą z opracowań naukowych, wyłonił się zadziwiający świat dawnych wierzeń i obchodów w ciągu roku obrzędowego. Ta niezwykła książka przybliża go obecnemu pokoleniu, aby nie został całkiem zapomniany.

Złożyły się na to wyjątkowe dzieło lata systematycznej, często bardzo żmudnej pracy zbierackiej Zenona Gierały – cenionego autora, publicysty, gawędziarza i znawcy folkloru. Nie jest to książka naukowa, lecz pomyślana jako zbiór opowieści, które czytelnik może jednak potraktować jako źródło wielu ciekawych wiadomości, których nie sposób znaleźć w opracowaniach naukowych.

Książka skierowana jest do wszystkich zainteresowanych polskim folklorem, do rodziców, nauczycieli i wychowawców, chcących przekazać młodzieży i dzieciom wiedzę o tradycjach ludowych, których zaledwie ślady pozostały w naszej kulturze.

Podział książki na cztery rozdziały: zimę, wiosnę, lato i jesień pokazuje miejsce poszczególnych zwyczajów w roku obrzędowym i pozwala poczuć klimat odchodzącego świata początku XX wieku.

Tagi: tradycje

Kup książkę Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... Polskie tradycje ludowe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... Polskie tradycje ludowe

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:,

Polska tradycja ludowa - to bez wątpienia jeden z największych skarbów naszego narodu, określający nie tylko naszą kulturę i folklor, ale również i dziedzictwo całych pokoleń. Polskie obrządki, zwyczaje, symbole, wierzenia i podania - o nich wszystkich przeczytamy właśnie w intrygującej książce Zenona Gierały pt. "Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... Polskie tradycje ludowe", której to najnowsze wydanie ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Jedność!

Zgodnie ze słowami powyższego wstępu, książka ta odsłania przed nami magię, piękno i niezwykłość polskiej tradycji ludowej, prowadząc nas przez ten niezwykły świat w zgodzie z kolejnymi porami roku. Począwszy od zimy i Świąt Bożego Narodzenia wraz z sylwestrowymi zabawami, poprzez wiosenny czas postu oraz Wielkanocnej radości, kolejno letnią zabawę, tańce, radość i korzystanie z dobrodziejstwa natury, a kończąc na jesiennym czasie zadumy, refleksji, nawiązań do pamięci o zmarłych... - to kwintesencja nas i naszego kraju, którą to w pięknych słowach, z wielką gracją, a przy tym także i z charakterystycznym humorem, ujął tu w spójny i efektowny sposób autor tej pozycji...

Niniejsze dzieło Zenona Gierały, oferuje nam sobą iście encyklopedyczny przegląd polskiej tradycji ludowej, oparty na starych wierzeniach, podaniach, czy też zapiskach sprzed stuleci. Przegląd, który imponuje nam swoją szczegółowością, rozmachem i wartością merytoryczną, ale również i lekkością i atrakcyjnością przekazu, który daje nam ciekawą, lekką, bardzo łatwo przystępną i co najważniejsze - intrygującą lekturę! Tym samym też książka ta jest idealną propozycją dla każdego - tak najmłodszego, jak i też dorosłego czytelnika, gdyż na odkrywanie magii i czaru kultury własnego narodu, nigdy nie jest za późno...

Bardzo efektownie jawi się cały układ tej książki, czyli podział na cztery główne rozdziały, symbolizujące kolejne pory roku. To nie tylko ciekawe fakty, wiadomości i ważne informacje, ale także i chociażby przybierające postać opowiadań, opowieści i podań narracje, które wypełniają dialogi, humor, jak i też często piękny morał. Znajdziemy tu także teksty pieśni, przyśpiewek, czy też wierzy, które z kolei mogą stać się gotowym scenariuszem chociażby na widowiskowe szkolne przedstawienie. Dzięki temu też lektura tej książki jest fascynującą i nieprzewidywalną od pierwszej do ostatniej strony, gdyż nigdy nie możemy być tutaj pewni tego, czym zaskoczy i uraczy nas kolejny z rozdziałów:)

Ciekawostek jest tutaj mnóstwo! Ciekawostek, anegdot, czy też choćby bardzo zaskakujących informacji, które do odnoszą się do naszego polskiego folkloru. Ot, wystarczy wspomnieć choćby o "sprosinach" - czyli obchodzeniu przez zaręczoną pannę całej wsi, zapraszającej przy tym gości na ślub i wesele; kolejno wielkanocnej zabawie o nazwie "kukułeczka" - polegającej na zawiązaniu oczu pannie, która musiała poznać po śpiewie tożsamość wykonawcy, z którym - jeśli zgadła, mogła tańczyć cały wieczór; dalej przepięknej opowieści "O Grzymku, Jagusi i świętojańskiej nocy", którą wypełnia przygoda, magia i miłość...; czy też wreszcie o całym zestawie jesiennych dowcipów, na czele z historią o sprytnym wole, który symulując chorobę migał się od pracy, a w zamian doigrał się planów odwiedzin wraz z nim przez chłopa miejscowego rzeźnika...:) To oczywiście tylko kropla z morza kulturowego dobra, jakie tu na nas czeka...

Obok wspaniałych historii i opowieści, strony tej książki wypełniają także przepiękne ilustracje Mirosława Siary. Ilustracje, przybierające tu postać pięknych, bardzo malowniczych, czasami czarno-białych, innym razem zaś niezwykle kolorowych rysunków. Rysunków, obrazujących ów tradycję, ludową kulturę i bogactwo wrażeń, jakie płyną z poznawania tej książki. Myślę, że ta ilustracyjna szata zachwyci sobą przede wszystkim najmłodszych czytelników, którzy to odkryją w niej klimat, koloryt i nawiązania do najwspanialszych bajek i baśni!

"Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek... Polskie tradycje ludowe", to wspaniała skarbnica kulturowa, której poznawanie niesie nam nie tylko wiedzę, ale też i wielką rozrywkę. Rozrywkę, uśmiech, fascynujące opowieści oraz niezwykłe poczucie dumy z faktu, że jesteśmy Polakami. Dzieło Zenona Gierały stanowi sobą bowiem namacalne potwierdzenie faktu, jak piękną i niezwykłą jest nasza polska kultura, o której to nigdy nie powinniśmy zapominać... Polecam - spotkanie z tą książką, to moc niezwykłych wrażeń, wzruszeń i emocji!

Link do opinii
Inne książki autora
Baśnie i legendy ziemi radomskiej
Zenon Gierała0
Okładka ksiązki - Baśnie i legendy ziemi radomskiej

Istnieją rzeki ogromne jak morza, istnieją góry o szczytach okrytych wiecznym śniegiem i oceany, do których dna nigdy nie dotarł najmniejszy promyk słońca...

Tajemnica starej cerkwi
Zenon Gierała0
Okładka ksiązki - Tajemnica starej cerkwi

Jeśli znacie Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, książka Zenona Gierały Tajemnica starej cerkwi z pewnością Wam się spodoba. Doskonale podpatrzony...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje