Sześć pięter luksusu

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-08-28
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-2047-8
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę: izabela81

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat, w którym klienci czuli się jak w bajce. Szarmancki boy witał ich przy drzwiach, podczas zakupów każdy miał osobistego asystenta, a na półpiętrze grała orkiestra. Na początku był niewielki sklepik. Miał pomóc Jabłkowskim podnieść się po spektakularnym bankructwie seniora rodu. Krok po kroku, wspólnymi siłami, udało się stworzyć imperium, w którym skupiło się życie handlowe i towarzyskie przedwojennej stolicy. Historia imperium Jabłkowskich to opowieść niczym z Lalki Bolesława Prusa. Fascynująca podróż przez ubiegłe stulecie — od narodzin kapitalizmu, przez bezprawne odebranie kamienicy przez komunistów aż po trwającą do dziś walkę o odzyskanie majątku.

Kup książkę Sześć pięter luksusu

Zobacz także

Opinie o książce - Sześć pięter luksusu

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Rzetelna pozycja historyczno-reportażowa ukazująca powojenne (i nie tylko) losy słynnego domu towarowego braci Jabłkowskich. Czytelnik zagłębia się przede wszystkim w historię konfliktów na linii państwo-przedsiębiorca, choć nie brak smakowitych odskoczni, m.in. w opisach klienteli słynnego warszawskiego sklepu, jego asortymetu czy technik sprzedaży i typów kupujących. Wartościowa publikacja.
Link do opinii
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Przeczytałem,
Aby odtworzyć historię Domu Braci Jabłkowskich, Cezary Łazarewicz wykonał kawał porządnej roboty. Z relacji potomków Jabłkowskich, żyjących pracowników domu handlowego, spotkań z bezprawnie zajmującymi kamienicę na ul. Brackiej 25, z lektur archiwalnej prasy, ocalałych dokumentów i pism procesowych powstał oryginalny reportaż o pierwszym polskim domu towarowym. „Sześć pięter luksusu” to historia budynku, w którego tle zmieniają się Warszawa i Polska, a wraz z nimi Jabłkowskim przybywa wyzwań. Musieli zmierzyć się z wojnami, nacjonalizacją prywatnych przedsiębiorstw, a od dwudziestu lat z sądową batalią o odzyskanie niesprawiedliwie zagrabionej własności.
Link do opinii
Inne książki autora
Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka

,,Ludzie o miedzianym czole, utożsamiający milicję z władzą, postanowili poświęcić prawdę dla swoich doraźnych korzyści, skompromitować wymiar sprawiedliwości...

Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza

Osoby dramatu: nagrodzony policjant, który zakatował trzynastolatka, bezduszny komornik, opętana manią regulaminową dyrektorka szkoły, przez którą jedna...

Recenzje miesiąca
Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski
Okładka książki - Dom bez klamek
Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
wybór Małgorzata Kotwica
Okładka książki - Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
Ognisty krzyż
Diana Gabaldon
Okładka książki - Ognisty krzyż
Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka książki - Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Aleksandra Golecka-Mazur
Okładka książki - Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy