Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej

Jim prowadzi burzliwe życie. Jako niepokorny nastolatek z postępującym ADHD zaciąga się do Legii Cudzoziemskiej i zostaje spadochroniarzem. Po powrocie do kraju zostaje dilerem narkotykowym kopenhaskich elit. W końcu wpada w ręce policji z kilogramową paczką kokainy. Wyrok: osiem lat. Poznaje miłość swojego życia, porzuca przestępczą przeszłość, a jego firma odnosi sukces. Gdy pewnego dnia dzwoni jego telefon, jest pewny, że nic go już w życiu nie zaskoczy. ,,Chciałbym cię prosić o pomoc w infiltracji reżimu północnokoreańskiego" - brzmi głos w słuchawce. Jim nie waha się ani chwili. Wciela się w rolę Mr Jamesa, obrzydliwie bogatego nafciarza, który chce pomnożyć swoje miliardy dzięki handlowi bronią z Koreą Północną. Rozpoczyna się surrealistyczna, ale śmiertelnie niebezpieczna ,,ekstremalna maskarada".

Gdyby to była powieść, nikt nie uwierzyłby w jej fabułę.

Informacje dodatkowe o Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-04-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: JIM Fra cokepusher til undercover i Nordkorea

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej

Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej - opinie o książce

Lubicie czytać biografie? Ja tak, choć sięgam po nie bardzo rzadko. Jednak kiedy dostałam propozycję przeczytania autobiografii Jima Latrache-Qvortrupa, nie zastanawiałam się zbyt długo. Owszem, miałam małe wątpliwości, czy czytanie książki o facecie, o którym nie mam zielonego pojęcia i o którym nigdy wcześniej nie słyszałam, to dobra decyzja. Na szczęście mój instynkt czytelniczy i tym razem się spisał, dzięki czemu poznałam faceta, którego życie to gotowyy scenariusz na sensację.

Jima poznajemy od jego najmłodszych lat. Jesteśmy świadkami jego dzieciństwa, młodzieńczych lat i dorosłego życia. Jim dzieli się z nami wszystkimi istotnymi wydarzeniami, które miały znaczący wpływ na to, kim jest teraz. Widzimy w nim chłopaka, który od dziecka boryka się z różnymi problemami, czy to w szkole, na podwórku, czy też w domu. Jakie te problemy by nie były, Jim zawsze potrafi wyjść z nich obronną ręką. Co prawda czasami musi ponieść za swoje decyzje poważne konsekwencje, jak kilkuletnia odsiadka w więzieniu, ale zawsze z takich sytuacji wyciąga wnioski na przyszłość. Jim pomimo tego, że wiele lat swojej młodości spędził robiąc nielegalne interesy, grubo imprezując, mając przelotne romanse, korzystając z przeróżnych używek, którymi dilował, osiągnął sukces. Okej, może jest on z przymrużeniem oka, ale nie każdy potrafi tak umiejętnie poruszać się w świecie dilerów i innych typów spod ciemnej gwiazdy, a przy tym nie skończyć jako meliniarz.

Nie chcę za dużo spoilerować więc zdradzę tylko tyle, że Jim w pewnym momencie swojego życia w końcu wyszedł na prostą drogę, został biznesmenem, spotkał kobietę swojego życia, został odpowiedzialnym ojcem, aż w końcu został tajnym agentem, który ze swoją charyzmą i wdziękiem wszedł w szeregi północnokoreańskich konszachtów.

Czytając tę książkę widać, że Jim nie jest złym człowiekiem, chociaż to, czym się zajmował przez długi czas, może sugerować coś zupełnie innego. W swoim życiu zawsze kierował się pewnymi wartościami, które czyniły go facetem, który był fair wobec siebie i innych. Potrafi przyznać się do swoich błędów, słabości i uzależnień, ale potrafi też z nimi walczyć. To naprawdę wartościowa cecha, którą posiada mało tego typu osób. Niektórym czytelnikom może nie przypaść do gustu jego zachowanie i sposób bycia, które z pewnością są brawurowe. Może też uchodzić za gościa zbyt pewnego siebie i nieodpowiedzialnego, a całe jego życie za zbyt burzliwe. Ale taki właśnie jest Jim. Charyzma, charakterność, brawura, pewność siebie, a do tego szczypta dobrego humoru, szaleństwa i odwagi. Tak można podsumować postać Jima. Naprawdę czytanie tej książki było dużą przyjemnością i świetną zabawą.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-05-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Były kryminalista influrtuje północnokoreański reżim? Takie historie się nie zdarzają!"

Jim wiedzie bardzo burzliwe życie. Jako nastolatek zaciąga się do Legii Cudzoziemskiej. Po powrocie do kraju zostaje dilerem narkotykowym kopenhaskich elit. Dobra passa nie trwa długo, pewnego dnia Jim zostaje złapany przez policję i dostaje wyrok: osiem lat pozbawienia wolności. Po wyjściu z więzienia poznaje miłość swojego życia i całkowicie zrywa ze światem przestępczym. Jim jest pewien, że już nic nie jest go w stanie zaskoczyć do czasu, gdy pewnego dnia odbiera telefon. "Chciałbym Cię prosić o pomoc w infiltracji reżimu północnokoreańskiego"- brzmi głos w słuchawce. Jim w jednej chwili podejmuje decyzję i wciela się w rolę Mr Jamesa...

Brzmi jak scenariusz na dobry film sensacyjny. Jednak to nie jest film, a prawdziwe życie. "Szpieg. Jak diler narkotyków został agentem w Korei Północnej" to biografia Jima Latravche-Qvortrup'a. Jim to nietuzinkowa i momentami kontrowersyjna postać, prowadzi niezwykle barwne ale i niebezpieczne życie. Historia Jima i jego podejście do niektórych sytuacji bardzo mnie zaskoczyło. Momentami ciężko było mi uwierzyć w poszczególne wydarzenia, które wydawały sie wprost nieprawdopodobne. Jednak w książce zamieszczone zostały fotografie, które dowodzą, iż dane sytuacje miały miejsce.
Jim to szczery do bólu, uparty w dążeniu do celu oraz niezwykle inteligentny mężczyzna. To także kochający mąż i ojciec.
Bardzo się cieszę, że miałam możliwość poznania Jego historii.
Dla miłośników biografii a także powieści sensacyjnych, ta pozycja to taki Must Read. Ogromnie polecam Wam zapoznać się z Jego historią. Gwarantuję, że wciągnie Was równie mocno jak mnie.

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2022-04-29, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Nie jestem wielbicielką biografii, książki typu reporterskiego też czytam rzadko, a opowieści w stylu Jamesa Bonda to już w ogóle nie są dla mnie. Dlaczego zatem przyjęłam propozycję recenzji książki? Otóż opis książki, oraz to, że oparta jest na życiu realnej osoby zaintrygowały mnie na tyle, że uznałam, że to nie może być nudne. I nie pomyliłam się.
Autor Rasmus Elmerund jest dziennikarzem, który po obejrzeniu filmu "Kret w Korei" zamarzył o poznaniu bohatera i jak widać marzenie udało mu się spełnić. Książka ta jest czymś w rodzaju wywiadu z Jimem Latrache, przetykanym opowieściami osób z Nim związanych. A Jim to osoba niezwykła, mogącą swoim temperamentem, pomysłowością i przygodami obdzielić z pięć innych. Człowiek urodziny w Danii, ale w połowie Marokańczyk, od dzieciństwa stwarzający "problemy" wychowawcze spowodowane głównie ADHD, które zdiagnozowano u Niego dopiero gdy był dorosły. Umieszczany w szkołach specjalnych, gdzie nie spodziewano się po Nim żadnych sukcesów. W dorosłym życiu przeszedł przez Legię Cudzoziemską, później prowadzenie różnych klubów gdzie dealował narkotykami, a w końcu więzienie. Dzięki kochającej i wspierającej żonie wyszedł na prostą, siedząc w więzieniu zdobył wykształcenie i zaczął uczciwe życie. Poproszony o pomoc w realizacji filmu ujawniającego produkcję i handel bronią i narkotykami w Korei Północnej, Jim nie wahał się ani chwili. To było coś dokładnie w jego stylu. Mimo niebezpieczeństwa przez 10 lat odgrywał rolę bajecznie bogatego biznesmena inwestującego w nielegalne interesy.
Życie Jima to pasmo przygód, a książka pełna jest ciekawych opowieści od których trudno się oderwać. Ale najsilniejszym punktem tych opowieści jest sam bohater. Mimo swojej wcześniejszej przestępczej działalności jest człowiekiem tak niezwykle uroczym, energicznym i wesołym, że nie sposób Go nie lubić. Niejednokrotnie czytając jego opowieści śmiałam się w głos. To taki typ pozytywnego wariata z którym każdy chętnie się zaprzyjaźni. Nie raz pomyślałam, że sama chętnie bym Go poznała i czuję że każda chwila w Jego towarzystwie byłaby niezapomnianą.