Szpieg za miliard dolarów

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-02-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788311157415
Liczba stron: 300
Tytuł oryginału: The Billion Dollar Spy
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Michał Kompanowski

Ocena: 6 (1 głosów)

Zimna wojna pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim oraz ich satelitami miała swój gorący, tajny front - rywalizację wywiadowczą. Amerykanom było bardzo trudno werbować agentów w ZSRR, państwie w dużym stopniu zamkniętym, w którym policja polityczna KGB na masową skalę inwigilowała społeczeństwo i śledziła obcokrajowców, zwłaszcza dyplomatów. Jednym z największych sukcesów amerykańskiej CIA (Centralnej Agencji Wywiadowczej) na terenie przeciwnika było pozyskanie w 1979 roku Adolfa Tołkaczowa.

Ten inżynier z Moskwy, specjalista od radarów, powodowany niechęcią do systemu komunistycznego i sympatią do dysydentów takich jak Andriej Sacharow czy Aleksander Sołżenicyn, przekazał CIA tysiące stron tajnych dokumentów. Dzięki niemu Amerykanie poznali silne i słabe strony radzieckich systemów radarowych i obrony powietrznej. Mogli też namierzać i wprowadzać w błąd urządzenia radarowe montowane w radzieckich samolotach wojskowych. Cenny agent działający pod nosem KGB wpadł w 1985 roku wskutek zdrady w szeregach CIA i rok później został stracony. Wartość informacji dostarczonych przez Tołkaczowa wyceniono w USA na okrągły miliard dolarów.

David E. Hoffman, znany amerykański dziennikarz specjalizujący się w sprawach rosyjskich, laureat Nagrody Pulitzera, opisał tę nieznaną historię na podstawie rozmów z emerytowanymi funkcjonariuszami CIA oraz odtajnionych raportów wywiadowczych. Książka od początku do końca trzyma w napięciu, czyta się ją niczym powieść szpiegowską spod pióra Johna le Carré. Tyle że przedstawione w niej wydarzenia zdarzyły się naprawdę.

Tagi:

Kup książkę Szpieg za miliard dolarów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Historia szpiegostwa to temat, który od tysięcy lat rozpalał ludzkie umysły. Dobre rozeznanie sił wroga, jego umiejętności i możliwości walki zawsze były podstawą wszelkich działań dyplomatycznych i wojskowych. Bez szpiegostwa nie byłoby polityki. Najnowsza książka Davida E. Hoffmana, laureata nagrody Pulitzera, Szpieg za milion dolarów, ukazuje kulisy pozyskania i prowadzenia przez CIA Adolfa Gieorgijewicza Tołkaczowa, radzieckiego inżyniera i konstruktora, pracownika moskiewskiego lotniczego instytutu badawczego, którego materiały, wysyłane i przekazywane Amerykanom przez osiem lat, przyczyniły się do rozeznania USA w możliwościach wojskowych ZSRR. Historia współpracy CIA ze szpiegami z terenu ZSRR to opowieść o tym, że bez wyraźnej inicjatywy samych zainteresowanych Rosjan CIA nie mogłaby się pochwalić takimi sukcesami. Powściągliwość i wręcz chorobliwa nieufność szefów CIA znacznie ograniczała możliwości Agencji. Jak wskazują fakty, wielokrotnie Rosjanie usiłowali nawiązać kontakty z CIA, głównie robili to agenci KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR). W przypadku Tołkaczowa było inaczej. Ten cywil, z pobudek ideologicznych, ale także finansowych, podjął kilka karkołomnych prób porozumienia z Amerykanami. Należy pamiętać, że działo się to w czasach, gdy za samą rozmowę na ulicy z Amerykaninem można było trafić do więzienia KGB. Tołkaczowi ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Szpieg za miliard dolarów

Inne książki autora
Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji
David E. Hoffman0
Okładka ksiązki - Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji

OLIGARCHOWIE. Bogactwo i władza w nowej Rosji (ang. The Oligarchs. Wealth and Power in The New Russia) to jedna z najciekawszych książek laureata Nagrody...

Zobacz wszystkie książki tego autora