Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji

Ocena: 0 (0 głosów)
OLIGARCHOWIE. Bogactwo i władza w nowej Rosji (ang. The Oligarchs. Wealth and Power in The New Russia) to jedna z najciekawszych książek laureata Nagrody Pulitzera Davida E. Hoffmana. Powstawała ona w czasach, gdy twórcy nowej Rosji żywili nadzieję, iż uda im się przeobrazić ich kraj w prężnie funkcjonującą gospodarkę, a motorem zmian staną się wolność i konkurencja.

Co się stało, że zamiast gospodarczego cudu objawił się tam, jak celnie zauważa autor, „wypaczony protokapitalizm, w którym miliarderami i władcami państwa zostało kilku kanciarzy”? Lektura „Oligarchów” dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Śledząc losy Jurija Łużkowa, Anatolija Czubajsa, Michaiła Chodorkowskiego, Borysa Bieriezowskiego, Władimira Gusińskiego i wielu innych, zajrzymy za kulisy kremlowskiej polityki. Jednym z bardziej fascynujących fragmentów książki jest ten poświęcony początkom nowoczesnej rosyjskiej bankowości. Tak Joel Hellman, doktorant z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia, wspomina w rozmowie z Davidem Hoffmanem swoje spotkanie z jednym z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów, Aleksandrem Smoleńskim, założycielem banku Stolicznego (późniejszego SBS/AGRO):

„Smoleński miał niewiele kapitału, a jego operacje odbywały się w utajnieniu. Nie publikował okresowych sprawozdań finansowych, bo gdyby to zrobił, nie mógłby sobie pozwolić na uczciwość. Jednym z wczesnych składników jego majątku był – jak twierdził – napisany przez niego na temat bankowości, mający wartość 200 mln rubli. Zawarł w nim wszystko, czego się nauczył, a niebotyczną wartość tego dokumentu wycenił sam. (…) Czarny mary! Kapitał pojawia się na życzenie”!

Pisana w 2002 i 2003 roku książka została przez autora uaktualniona w 2011 roku. Pod koniec 2015 roku kilkuset przypisami opatrzył ją polski tłumacz Mariusz Kukliński – nie tylko zestawiając narrację Hoffmana z bieżącymi wydarzeniami, lecz także precyzyjnie objaśniając polskiemu czytelnikowi kontekst opisywanych przez Hoffmana zdarzeń i znaczenie biorących w nich udział ludzi.

Informacje dodatkowe o Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji:

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Data wydania: 2016-04-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63993-11-5
Liczba stron: 624

więcej

Kup książkę Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji - opinie o książce

Inne książki autora
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman0
Okładka ksiązki - Szpieg za miliard dolarów

Zimna wojna pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim oraz ich satelitami miała swój gorący, tajny front - rywalizację wywiadowczą. Amerykanom było bardzo...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy