Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji

OLIGARCHOWIE. Bogactwo i władza w nowej Rosji (ang. The Oligarchs. Wealth and Power in The New Russia) to jedna z najciekawszych książek laureata Nagrody Pulitzera Davida E. Hoffmana. Powstawała ona w czasach, gdy twórcy nowej Rosji żywili nadzieję, iż uda im się przeobrazić ich kraj w prężnie funkcjonującą gospodarkę, a motorem zmian staną się wolność i konkurencja.

Co się stało, że zamiast gospodarczego cudu objawił się tam, jak celnie zauważa autor, „wypaczony protokapitalizm, w którym miliarderami i władcami państwa zostało kilku kanciarzy”? Lektura „Oligarchów” dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Śledząc losy Jurija Łużkowa, Anatolija Czubajsa, Michaiła Chodorkowskiego, Borysa Bieriezowskiego, Władimira Gusińskiego i wielu innych, zajrzymy za kulisy kremlowskiej polityki. Jednym z bardziej fascynujących fragmentów książki jest ten poświęcony początkom nowoczesnej rosyjskiej bankowości. Tak Joel Hellman, doktorant z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia, wspomina w rozmowie z Davidem Hoffmanem swoje spotkanie z jednym z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów, Aleksandrem Smoleńskim, założycielem banku Stolicznego (późniejszego SBS/AGRO):

„Smoleński miał niewiele kapitału, a jego operacje odbywały się w utajnieniu. Nie publikował okresowych sprawozdań finansowych, bo gdyby to zrobił, nie mógłby sobie pozwolić na uczciwość. Jednym z wczesnych składników jego majątku był – jak twierdził – napisany przez niego na temat bankowości, mający wartość 200 mln rubli. Zawarł w nim wszystko, czego się nauczył, a niebotyczną wartość tego dokumentu wycenił sam. (…) Czarny mary! Kapitał pojawia się na życzenie”!

Pisana w 2002 i 2003 roku książka została przez autora uaktualniona w 2011 roku. Pod koniec 2015 roku kilkuset przypisami opatrzył ją polski tłumacz Mariusz Kukliński – nie tylko zestawiając narrację Hoffmana z bieżącymi wydarzeniami, lecz także precyzyjnie objaśniając polskiemu czytelnikowi kontekst opisywanych przez Hoffmana zdarzeń i znaczenie biorących w nich udział ludzi.

Informacje dodatkowe o Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji:

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Data wydania: 2016-04-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63993-11-5

Kup książkę Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji

Oligarchowie. Bogactwo i władza w nowej Rosji - opinie o książce

Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman0
Okładka ksiązki - Szpieg za miliard dolarów

Zimna wojna pomiędzy USA i Związkiem Radzieckim oraz ich satelitami miała swój gorący, tajny front - rywalizację wywiadowczą. Amerykanom było bardzo...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska