Tajemnice stygmatyków

Ocena: 5 (1 głosów)

„Stigmata” oznaczało w starożytnym Rzymie piętno wypalane żelazem na skórze niewolnika lub przestępcy. Dopiero od średniowiecza terminem tym zaczęto określać osoby naznaczone krwawiącymi ranami Chrystusa.
W dziejach świata doliczono się ponad 350 stygmatyków, z czego ponad 300 to kobiety. Zdecydowana większość osób dotkniętych stygmatami (321) było wyznania katolickiego, zaś 62 z nich zostało przez Kościół beatyfikowanych i kanonizowanych.
Wiele osób traktuje stygmatyków jak nieomylnych „chodzących świętych”. Należy jednak pamiętać, że Kościół oficjalnie uznał stygmaty tylko u dwóch świętych: św. Franciszka
z Asyżu i św. Katarzyny ze Sieny.

Psychiatrzy i psychologowie upatrują w pojawianiu się stygmatów problemów natury neurotycznej, histerycznej i hipnotycznej. Niektórzy biorą też pod uwagę autosugestię czy wizualizację nadjaźni. Choć z drugiej strony, nikomu jak dotąd nie udało się „wywołać” stygmatów stosując hipnozę.

To opowieść zarówno o stygmatykach, którzy już odeszli (m.in. o Wandzie Boniszewskiej, Alicji Lenczewskiej, Świętej Siostrze Faustynie, siostrze Dulcissimie Hoffmann, Wandzie Malczewskiej i Helenie Pelczar), jak i o stygmatykach żyjących współcześnie (ks. James Bruse, ks. Zlatko Sudac).
To także historia stygmatyków niemieszczących się w ramach duchowych; Giorgio Bongiovanni i jego kosmiczni aniołowie, Anioł New Age - Elia Cataldo, czy Antypapież stygmatyk, któremu miały pomóc anielskie legiony.

 

 

Informacje dodatkowe o Tajemnice stygmatyków:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2022-03-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788380796799
Liczba stron: 360
Język oryginału: polski

Tagi: stygmatycy stygmaty święci mistycy Grzegorz Fels Tajemnice stygmatyków wydawnictwo fronda

więcej

Kup książkę Tajemnice stygmatyków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tajemnice stygmatyków - opinie o książce

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-04-15, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 52 książki 2022,

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Stygmaty

Stygmat ('znamię, piętno') - rany będące w niektórych religiach symbolem szczególnego związku z Bogiem. Zjawisko znane np. z wierzeń chrześcijańskich (rany odpowiadające ranom Chrystusa na czole, dłoniach, stopach i boku). Człowiek, u którego takie rany występują, nazywany jest stygmatykiem. Stygmatykami byli między innymi św. Franciszek z Asyżu oraz św. Pio z Pietrelciny. Rany takie mogą cały czas krwawić, nie goją się, ale także nie ropieją mimo braku sterylności, a po śmierci stygmatyka często znikają. Stygmaty były przyczyną wielu kontrowersji, głównie dotyczących ich autentyczności oraz możliwości kontrolowania przez naznaczonego.

Stygamtykom właśnie poświęca swoją najnowszą publikację Grzegorz Fels. W książce tej odnajdziemy wiele ciekawych informacji o tych najbardziej znanych mistykach obdarzonych ranami Chrystusa, tych uznanych przez Kościół Katolicki jak i tych nieuznanych, jak i o tych, którzy okazali się zwykłymi, przebiegłymi mistyfikatorami, oszustami.

Publikacja podzielona jest na dziesięć rozdziałów, w których autor przybliża nam sylwetki stygmatyków, tych autentycznych i tych fałszywych. Jest to bardzo interesująca książka, przyznam, że sama dowiedziałam się z niej o wielu ciekawych postaciach, o których nie zdawałam sobie sprawy, że byli obdarzeni stygmatami, jak na przykład święta siostra Faustyna, sługa Boża Wanda Malczewska, Helena Pelczar.
Przeczytać tu można także o ukrytych stygmatach, które nie były widoczne, ale mistycy odczuwali ból z nimi związany. Autor nie ogranicza się jedynie do terytorium Polski, ale przybliża sylwetki stygmatyków z całego świata.

Najbardziej bulwersujące w publikacji są przykłady osób, które dla rozgłosu, pieniędzy, a nawet władzy wymyślali historie o stygmatach, wizjach czy mistycznych ekstazach. Przez takie przypadki podejście niektórych ludzi do prawdziwych mistyków może być nieufne czy podejrzliwe. Możemy przeczytać tu więc o śląskim górniku, Paulu Diebelu, który w międzywojennej Europie podbijał salony jako fakir-stygmatyk, o Giorgio Bongiovannim i jego kosmicznych aniołach czy antypapieżach i kościele palmariańskim.

Jedyne co mi niezbyt pasowało tutaj to korzystanie przez autora z artykułów z Wikipedii i podawanie jej jako źródła w bibliografii. Już na studiach przy pisaniu pracy licencjackiej i magisterskiej przestrzegali nas przed korzystaniem z Wikipedii i podawaniu jej jako źródła, więc przy takiej publikacji książkowej tym bardziej słabo to wygląda trochę. Ale to jedyny zarzut z mojej strony.

Tajemnice stygmatyków to bardzo interesująca publikacja, która przybliża nam sylwetki stygmatyków i mistyków, prawdziwych jak i oszustów. Ciekawa myślę nie tylko dla katolików, ale dla każdego kto lubi ciekawe postacie, historie czy zjawiska, których ludzki rozum nie potrafi ogarnąć ani zrozumieć. Ciekawa publikacja. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję nakanapie.pl i wydawnictwu Fronda.

Link do opinii
Inne książki autora
Aniołowie, Boży posłańcy
Grzegorz Fels0
Okładka ksiązki - Aniołowie, Boży posłańcy

Wiara w anioły nie wynika z przesądów ani zabobonów lecz jest silnie ugruntowana i poparta autorytetem Pisma Świętego. Wiele jest też na co dzień przykładów...

Uwierzcie w Anioła
Grzegorz Fels0
Okładka ksiązki - Uwierzcie w Anioła

Wierzycie w anioły? Wielu z Was, drodzy Czytelnicy, odpowie na to pytanie twierdząco. Jak się jednak dłużej nad tym zastanowić, niejednego ogarną wątpliwości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy