Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i niesprawiedliwości

,,Od 2015 roku rządowi PiS udała się rzecz bez precedensu - w kilka lat zniszczono instytucje stojące na straży praworządności, budowane w Polsce od lat trzydziestu. (...) Z tego powodu jedno z głównych pytań, które zadają sobie dzisiaj Polacy, brzmi: czy polskie państwo prawa da się odbudować, a jeśli tak, to jak należy to zrobić i jak długo będzie to trwało? Pytanie to jest mimo wszystko wyrazem głębokiej nadziei, że jeszcze nie wszystko stracone".

Tajne państwo z kartonu to wybór najlepszych, najbardziej aktualnych tekstów Marcina Matczaka z lat 2015-2022, publikowanych pierwotnie na łamach prasy.

Autor - jeden z najbardziej znanych obrońców praworządności w Polsce - punkt po punkcie pokazuje, jak obecna władza niszczy nasz kraj, demontując po kolei jego instytucje, rozbijając wspólnotę narodową, destabilizując nasz język propagandą i nowomową. Nie poprzestaje jednak na gorzkiej diagnozie, ale stawia pytania o to, co możemy z tym zrobić. Wszak jedynym sposobem na to, by historia się nie powtarzała, jest dokładnie ją poznać i zrozumieć.

Książka ta jest więc nie tylko swoistą kroniką minionych siedmiu lat, ale też inspirującym zaproszeniem do namysłu nad - oby lepszą - przyszłością.

Informacje dodatkowe o Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i niesprawiedliwości:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-12-07
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Socjologia i antropologia

Kup książkę Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i niesprawiedliwości

Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i niesprawiedliwości - opinie o książce

Summa iniuria O błędzie formalizmu w stosowaniu prawa
Marcin Matczak0
Okładka ksiązki - Summa iniuria O błędzie formalizmu w stosowaniu prawa

Dawne weneckie prawo surowo zakazywało ?wylewać krew na ulicę?. Pewnego dnia za jego naruszenie formalistyczny sędzia skazał lekarza, który uratował życie...

Jak wychować rapera. Bezradnik
Marcin Matczak0
Okładka ksiązki - Jak wychować rapera. Bezradnik

Opowieść Taty Maty. O relacji ojca z synem, patodemokracji i potrzebie rebelii Wychowujemy nasze dzieci do posłuszeństwa, a zapominamy wychowywać je do...