Tak się złe zaczyna

Niezwykle subtelna i wielopoziomowa opowieść o sprawach tak intymnych, że poruszanych jedynie szeptem.

Tętniący życiem Madryt lat 80. XX wieku. Juan de Vere, młody mężczyzna opowiadający tę historię, otrzymuje od Eduardo Muriela, reżysera filmowego, zadanie. Ma się przyjrzeć przeszłości doktora Jorgego Van Vechtena, przyjaciela reżysera, krążą o niej bowiem niepokojąco niepochlebne plotki. Ma również podjąć próbę uzyskania od niego pewnych informacji.

Juan do misji przystępuje z właściwą młodemu wiekowi nadgorliwości i tak staje się świadkiem małżeńskich potyczek Eduardo i Beatriz. Poznaje ich dziwną i nierówną relację, wnika w zagadkową przeszłość. Odkrywa, że sprawiedliwość zawsze naznaczona jest osobistym urazem i nigdy nie jest bezinteresowna, a każde wybaczenie lub kara - obojętnie indywidualne czy zbiorowe - ma charakter arbitralny.

Oryginalna opowieść o pożądaniu, które przezwycięża skrupuły, o lojalności i szacunku oraz o tym, że na rzeczywistość zawsze patrzy się wybiórczo - tylko czasem z własnego wyboru.

,,Pod względem błyskotliwej i zniewalającej inteligencji Marías nie ma sobie równego i w prozie może osiągnąć wszystko. Nic dziwnego, że ciągle wymienia się go w kontekście Nagrody Nobla". Kirkus Reviews

Informacje dodatkowe o Tak się złe zaczyna:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-05-25

Kup książkę Tak się złe zaczyna

Tak się złe zaczyna - opinie o książce

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-04-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Berta Isla
Javier Marías0
Okładka ksiązki - Berta Isla

,,Marías stworzył dzieło wybitne". ABC Cultural Frapująca i zniewalająca historia pewnego oczekiwania. Berta Isla i Tomás Nevinson poznali się...

Twoja twarz jutro. Taniec i sen
Javier Marias0
Okładka ksiązki - Twoja twarz jutro. Taniec i sen

Umierając na wygnaniu w 1821 roku, Napoleon Bonaparte zabrał ze sobą do grobu pewien sekret. Jako generał, a później cesarz niejednokrotnie dopuszczał...