Tańcząc w ciemnościach

Komisarz Michele Balistreri musi spojrzeć w oczy komuś, o kimś przez lata usilnie próbował zapomnieć... sobie z przeszłości.

Włochy 1974, sam środek dekady zwanej ,,latami ołowiu", czas wzmożonej działalności grup terrorystycznych. Dwudziestoczteroletni wówczas Mike Balistreri, dla przyjaciół ,,Africa", to pełen ideałów student utrzymujący się z uczenia sztuk walki w klubie sportowym znanym w środowisku rzymskiej skrajnej prawicy. Wraz z Ringiem, Benvenutim i Boccinem należy do radykalnej organizacji Ordine Nuovo, ale kiedy włoskie władze ją rozwiązują, weryfikuje dotychczasowe przekonania. Przestaje wierzyć, że bijatyki z ,,czerwonymi" i policją zmienią świat i że da się odróżnić zdrajców od zdradzonych. Nie umie nawet wybrać między dwiema kobietami, które stają na jego drodze. Los czterech towarzyszy ostatecznie rozdziela pistolet P38.

Rok 1986. Tego samego dnia, kiedy słynne zagranie Maradony - ,,Ręka Boga" - niweczy mundialowe aspiracje Anglików, jeden strzał w serce z walthera P38 kończy życie Ringa, który z działacza skrajnej prawicy przeistoczył się w umiarkowanego parlamentarzystę zasiadającego w ławach rządzącej krajem Chrześcijańskiej Demokracji. Śledztwo ma prowadzić Michele Balistreri, mimo że znał ofiarę i zamieszanych w morderstwo. Najgorszym wrogiem, z którym będzie się musiał zmierzyć komisarz, jest on sam, Africa - chłopak, którego starał się pogrzebać przy pomocy alkoholu, tytoniu, kobiet i cynizmu. Aby znaleźć zabójcę, Balistreri spojrzy prosto w oczy sobie z przeszłości i zakwestionuje wiele żelaznych przekonań...

Informacje dodatkowe o Tańcząc w ciemnościach:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2020-07-08
Tytuł oryginału: Ballando nel buio

Tagi: bóg Literatura kryminalna i detektywistyczna

Kup książkę Tańcząc w ciemnościach

Tańcząc w ciemnościach - opinie o książce

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora. To już piąta część serii, w której głównym bohaterem jest Michele Balistreri.

Akcja książki, co mi się bardzo podobało, ma miejsce we Włoszech 😍. Te wszystkie nazwy, jazda skuterem – jednym słowem można było poczuć włoski klimat. Autor tworząc fabułę, skacze pomiędzy wydarzeniami: raz jest rok 1974,a za chwilę 1986. Raz nasz główny bohater ma ksywkę „Africa”, a 12 lat później jest już komisarzem policji. Jako stróż prawa musi odnaleźć zabójcę, który jest jego starym znajomym z czasów, kiedy był jednym z nich. Sprawę komplikuje fakt, że żona zamordowanego jest podejrzaną, a „Africa” w przeszłości się w niej zakochał.. Zadziwiające jest to, że nie został odsunięty od śledztwa w związku z tym, że zna ofiarę.

Michele, by zakończyć śledztwo, będzie musiał cofnąć się do przeszłości, o której starał się zapomnieć. Pomóc ma mu w tym alkohol oraz zajęte kobiety.

Mimo, że każdy rozdział zaczyna się datą, to i tak wiele razy pogubiłam się w faktach. Ponadto w fabule jest wiele zagadek, tajemnic z przeszłości, które wychodzą na jaw dopiero po 12 latach. Jednak muszę stwierdzić, że podobała mi się ta książka.

W tej pozycji przeczytamy o tym, że każdy ma jakąś przeszłość i ludzie mogą się zmienić czasem na plus, czasem na minus. Zawsze to zmiana. Każdy zasługuje na drugą szansę. A to, że my kogoś okłamujemy i – mówiąc potocznie - robimy w balona, nie oznacza, że nas też ktoś nie wykorzystuje.

Nie jest to lekka książka. Podczas czytania zdecydowanie trzeba się skupić, by nie pogubić się w faktach. Jest tu bardzo dużo tajemnic.

Gorąco Wam polecam tę książkę. Jeśli lubicie włoskie klimaty, w tej książce na pewno je poczujecie.

Po przeczytaniu tej pozycji na pewno skuszę się na kolejne książki tego autora.

Niewykluczone, że też przeczytam wcześniejsze pozycje z tej serii😉.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 2023, E-booki, Thriller,sensacja,kryminał,
Korzenie zła. Audiobook
Roberto Costantini0
Okładka ksiązki - Korzenie zła. Audiobook

Drugi tom bestsellerowej Trylogii zła Trypolis, lata 60. XX wieku. Młodość niespokojnego Michele Balistreriego jest burzliwa jak ghibli, wiatr...

Z bardzo daleka
Roberto Costantini0
Okładka ksiązki - Z bardzo daleka

,,Balistrieri to jedna z najbardziej udanych postaci we współczesnej literaturze kryminalnej". The Independent Rok 1990. W środku upalnego lata, gdy...