Taniec z psychopatą

Powieść obyczajowo-psychologiczna, której akcja toczy się współcześnie na Dolnym Śląsku. Opowiada o destrukcyjnej miłości, lęku, upokorzeniu, poszukiwaniu zemsty i przebaczeniu...

Elżbieta Śnieżkowska-Bielak. Członkini Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we Wrocławiu. Jest autorką czterech powieści, dwóch zbiorów opowiadań, ośmiu tomików poezji, pięćdziesięciu czterech książek dla dzieci i siedmiu pozycji książkowych o tematyce religijnej Współpracuje z wieloma wydawnictwami dla dorosłych i dla dzieci. W 2018 roku odznaczona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2019 brązowym medalem Gloria Artis.

Informacje dodatkowe o Taniec z psychopatą:

Wydawnictwo: Ad Rem
Data wydania: 2019-09-24
ISBN: 978-83-954510-6-5

Kup książkę Taniec z psychopatą

Taniec z psychopatą - opinie o książce

Gabrysia po śmierci matki przyjeżdża by pomóc ojcu do rodzinnych Cieplic. Zakończyła studia na etapie licencjackim i decyduje się na ich zaczną kontynuację.

Jej zadaniem ma być posprzątanie pokoju matki, gdzie znajduje jej starą korespondencję. Są to listy między jej matka, a babką, która Gabrysia poznała chwile przed jej śmiercią.

Czytając listy Gabrysia poznaje straszną,  skrywane przez lata tajemnice. Poznaje prawdę o swoim dziadku, który był nieobecny w życiu jej matki oraz o ojczymie, który molestował jej matkę.

Henryk, to mężczyzna który miał ogromny wpływ na życie babci Gabrysi. To przez niego jej matka nie rozmawiała przez lata ze swoją matką.  To on wyrył na życiu matki Gabrysi piętno, które ta dźwigała  przeź resztę życia.

Gabrysia postanawia odnaleźć Henryka i zapytać dlaczego. Jej poszukiwania choć kręte dają oczekiwany rezultat. Wybacza Henrykowi zło,  które wyrządził. Uważa,  że los juz wystarczająco go ukarał.

W trakcie poszukiwań Gabrysia poznaje malarkę Wiktorie,  która pozwala jej spełniać się zawodowo. Zostaje jej menadżerką i realizuje zawodowe marzenia.

"Kiedy ktoś żyje w ciągłym kłamstwie i udawaniu, nie wie już, jak wygląda prawda".

Psychopaci najczęściej kojarzą się nam z seryjnymi mordercami, którzy aby dać upust swoim chorym żądzom, zabijają i krzywdzą innych. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że ludzi z psychopatycznymi skłonnościami, jest o wiele więcej wokół nas. I niestety, zbyt często nie dosięga ich ręka sprawiedliwości. "Taniec z psychopatą" to studium takiego właśnie przypadku.

Elżbieta Śnieżkowska-Bielak to członkini Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we Wrocławiu i Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jej dorobek twórczy to kilka powieści, dwa zbiory opowiadań, osiem tomików poezji, dwadzieścia książek dla dzieci oraz siedem pozycji książkowych o tematyce religijnej. Autorka została odznaczona w 2008 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Gabrysia to młoda dziewczyna, która po stracie matki, stara się wspierać swojego ojca. Po ukończeniu studiów licencjackich, bohaterka przyjeżdża na wakacje do rodzinnego domu w Cieplicach. Tam, porządkując rzeczy po zmarłej rodzicielce, odnajduje pliki listów, dzięki którym dowiaduje się o trudnej przeszłości swojej ukochanej mamy. Przeszłości, która nie została do końca zamknięta.

"Taniec z psychopatą" to książka niełatwa w swojej wymowie, gdyż jej główną oś fabularną stanowi rozbudowana płaszczyzna psychologiczna. Niełatwa, ale jakże potrzebna w napływie setek powieści obyczajowych, które mają za zadanie jedynie zagwarantować mile spędzone chwile. Elżbieta Śnieżkowska-Bielak ucieka daleko od tego schematu, gdyż dotyka trudnego społecznie tematu, jakim są psychopatyczne skłonności. I co ważne, idzie dalej – pokazując w pełnej krasie, jaki wpływ na otoczenie wokół siebie wyzwala taki człowiek. Psychopata bowiem potrafi skutecznie zniszczyć komuś życie, oraz spowodować w nim radykalne zmiany.

Henryk, czyli tytułowy psychopata to postać, która wzbudza obrzydzenie, strach i pogardę. Początkowo poprzez listy, jakie wysyła do mamy Gabrysi, a następnie poprzez wszystkie okropne detale, o jakich dowiadujemy się, poznając historię jego dziejów. Autorka nie szczędzi czytelnikowi szczegółów, które mają za zadanie ukazać ogrom cierpienia, jakie może zadać taka destrukcyjna osobowość. Przemoc psychiczna, uzależnienie, molestowanie seksualne, gwałty i wielka manipulacja ludzkimi uczuciami – to wszystko wyzwala mnóstwo emocji. Trudno przy lekturze tej książki nie zadać sobie pytania o granicę cierpienia, jakie może przeżyć każdy z nas.

Najnowsza książka Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak to jednak nie tylko powieść o zemście, przebaczeniu i sprawiedliwości. To także piękna w swojej wymowie historia miłości do sztuki oraz artystycznego życia, którego niuansów zwykły zjadacz chleba może nie zrozumieć. Kluczową rolę odgrywa tu Wiktoria Borony, z którą powiązana jest cała wymowa tytułu książki. Wymowa niezwykle symboliczna, dająca sporo do myślenia.

Wydawałoby się, że ukazanie przez autorkę losów tytułowego psychopaty, wskazuje na to, że nie ma na tym świecie sprawiedliwości. Sądzę jednak, że takim właśnie poprowadzeniem fabularnym, Elżbieta Śnieżkowska-Bielak chciała ukazać, że czasami coś złego może jednak przeobrazić się w coś dobrego. I w taki właśnie sposób interpretuję zakończenie "Tańca z psychopatą".

Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak0
Okładka ksiązki - Przebudzeni

Czy więź matki i córki da się zbudować w dorosłym życiu? Czy da się uratować miłość mężczyzny niosącego trudny bagaż przeszłości? Czy wartość życia da...

Mówię wyraźnie
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak0
Okładka ksiązki - Mówię wyraźnie

Od autorki Szanowny Czytelniku, Nauczycielu, Logopedo! Książeczka, którą bierzesz teraz do rąk, ma służyć Ci do pracy z dziećmi, do doskonalenia...