Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-06-26
Kategoria: Inne
ISBN: 9788328712874
Liczba stron: 288

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Inne wydania:

Z tej książki dowiecie się, dlaczego Japończycy mają skośne oczy, nie lubią Facebooka i namiętnie grają w golfa. Przeczytacie o kobietach cierpiących na syndrom męża na emeryturze i na stare lata zbierających pluszaki... o mężczyznach godzinami gapiących się na spadające metalowe kulki... o biznesmenach kupujących zużyte majtki gimnazjalistek w specjalnych automatach... o superszybkich pociągach wyposażonych w starodawne toalety...

"Tatami kontra krzesła" to nie monografia ani encyklopedia, lecz zbiór intrygujących ciekawostek, anegdot i faktów na temat Japonii.

Autor, od dzieciństwa zafascynowany kulturą japońską, napisał książkę, która rzeczywiście pomaga zrozumieć Japończyków oraz pokazuje, jak nie ulegać stereotypom na ich temat. Mimo że czasem wydaje się to niemożliwe...

Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się Japonii nie tylko przez pryzmat filmów Kurosawy i prozy Harukiego Murakamiego!

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Tatami kontra krzesła. O Japończykach i Japonii

Kilka ciekawych informacji o Japonii i Japończykach, część już znałam z "Japońskiego wachlarza", mimo to warto przeczytać obie te książki.
Link do opinii

   Przeczytałam tę książkę od deski do deski trzy razy i w zasadzie codziennie czytuję ją fragmentarycznie (spoczywa na łazienkowej półce). Aktualnie już ieco popisana i pognieciona, ale z mojej strony jest to zawsze komplement. Im bardziej książka mi się podoba, tym gorzej wygląda. Nie piszę tylko po egzemplarzach z biblioteki lub zwyczajnie po nudnych lekturach.

   Najpierw poznałam (nie osobiście) autora, a dopiero potem dowiedziałam się, że napisał książkę. Po prostu kiedyś z uwielbieniem słuchałam audycji Rafała Tomańskiego w radio Chilizet. Potrafił intrygować przekazywanymi informacjami.

   Teraz (chyba) pracuje w Onecie. To taki człowiek orkiestra. Był kiedyś lektorem w japońskich bajkach, pracował w ministerstwie, korporacji, reklamie, wygrał pięćset tysięcy złotych w teleturnieju 'Milionerzy'. Interesuje się też fotografią.

   Domyślam się, że zdjęcia w jego książce zostały przez niego wykonane. Są niezłe, ale okładka koszmarna - autorem Michał Brzozowski. Z ciekawości przejrzałam inne prace tego grafika i dziwię się, jak to możliwe, że zaprojektował kilkadziesiąt okładek, które ktoś zaakceptował. Ale pierwsza strona 'Tatami kontra krzesła' nie jest taką klęską, jak tył tej książki. Mam wrażenie, że tekst umieszczony na ostatniej stronie pisał ktoś za karę i bardzo nie lubił swojej pracy. Copywriter na darmowym stażu? Co dwa zdania wielokropek. 

   Sama książka jest prawie celująca. Prawie, bo jednak sporo tam wiedzy internetowej, a nie empirycznej. Zdarza się w niej powielanie mitów i stereotypów o Japonii. Na przykład info, żeby wystrzegać się spożywania trującej ryby fugu, która co roku zbiera śmiertelne żniwo wśród smakoszy wydających na nią tysiące jenów. Bzdura. Ryba ta faktycznie może stanowić zagrożenie dla życia, jeśli spożyje się ją po samodzielnym przyrządzeniu. To się nie zdarza. Można ją zjeść w restauracji, w której to specjaliści z licencją, odpowiednio patroszą rybę. I nikt nie umiera. 

   Mimo to, uwielbiam 'Tatami kontra krzesła' i w nawiasie takie skromne dziesięć na dziesięć. Kupiłabym teraz tę książkę, jeśli nie kupiłabym jej rok temu. Polecam z uśmiechem.

Link do opinii

Rafał Tomański spróbował pojąć europejskim umysłem japońską duszę. Próba bardziej lub mnie udana – zależy kto się wypowiada. Nie jest to klasyczny przewodnik po Japonii i dobrze. Przewodniki przeważnie oprowadzają po martwych przedmiotach, a tu jest mowa o żywych ludziach. Uważam, że autor sobie z tą trudną tematyką poradził – z odrobiną humoru i luzu. Jeśli ktoś szuka w tej książce historii, to nie powinien po nią sięgać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NocnyMotyl
NocnyMotyl
Przeczytane:2016-12-19, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - silverraven
silverraven
Przeczytane:2012-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Piekło - niebo. Zrozumieć Koreę
Rafał Tomański0
Okładka ksiązki - Piekło - niebo. Zrozumieć Koreę

Rafał Tomański opisuje dwanaście miesięcy z życia mieszkańców Półwyspu Koreańskiego – ich sukcesy, troski, niepokoje i nadzieje. Niniejsza...

Made in Japan
Rafał Tomański0
Okładka ksiązki - Made in Japan

Wydarzenia z 11 marca 2011 roku były ogromnym szokiem dla Japończyków. Tsunami i trzęsienie ziemi dokonały nie tylko spustoszenia dużej części kraju, ale...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy