Tehanu

Tom 4 cyklu Ziemiomorze

Przez ostatnich kilka lat mieszkańcy Gontu stracili dawny spokój i ufność. Młodzież zachowywała się jak obcy wśród swego własnego ludu, kradnąc i sprzedając łupy. Kobiety bały się same chodzić po drogach, część młodych dziewcząt uciekła z domów, aby dołączyć do band złodziei i kłusowników. Wśród wioskowych czarownic i czarodziejów krążyły pogłoski o tym, że także z ich rzemiosłem dzieje się coś niedobrego: uroki, które zawsze leczyły choroby, traciły skuteczność, zaklęcia znajdujące niczego nie pomagały odszukać, napoje miłosne doprowadzały mężczyzn do szału - nie miłości, ale morderczej zazdrości a co najgorsze, ludzie, którzy nie wiedzieli dotąd nic na temat magii, twierdzili, że są obdarzeni mocą i gromadzili wokół siebie wyznawców. Autorka otrzymała za Tehanu nagrodę Nebuli.

Informacje dodatkowe o Tehanu:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-250-0071-4
Tytuł oryginału: Tehanu
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Kup książkę Tehanu

Tehanu - opinie o książce

Jakim gigantycznym kontrastem jest ta, czwarta część cyklu w porównaniu do poprzedniej. Spokojna, przyglądająca się przez lupę tyko jednej wyspie z całego Archipelagu odkrywa przed nami kolejne, wcześniej nie opisane aspekty świata, tego codziennego, w którym praktycznie nie ma cudów spotykanych wcześniej. A jeśli już są, to nagłe i krótkie. Muszę przyznać że im więcej czytam o Ziemiomorzu, tym bardziej je cenię, głownie przez jego bardzo dobrze przedstawioną złożoność.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Na wyspie Gont umiera Ogion; w godzinie śmierci towarzyszyła mu Tenar wraz z przygarniętą przed rokiem poparzoną dziewczynką. Kilka dni później Kalessin przynosi wyczerpanego Geda - nim również opiekuje się dawna kapłanka Bezimiennych. Na Goncie pojawiają się dawni opiekunowie Therru, a także Lebannen, pragnący, by Ged wziął udział w jego koronacji. Kolejna powieść o Ziemiomorzu toczy się nieco spokojniej i leniwiej niż poprzednie. Jest w niej jednak sporo emocji, kłębiących się pod powierzchnią zdarzeń, na pierwszy rzut oka mało znaczących, jest lęk przed krzywdą niegdyś doznaną i przeczucie wielkości, tkwiące w niepozornym, okaleczonym ciele - jak tajemnicza przepowiednia. A także potrzeba odosobnienia, odsunięcia od siebie spraw świata, pragnienie spokojnego życia na uboczu. Bo przychodzi taka chwila w życiu największego nawet maga, że musi on znaleźć cichą przystań i spróbować żyć jak zwykły człowiek. Warto, mimo mniej dynamicznej akcji.
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Czwarta część i początek nowej trylogii. Niesamowite przeżycia bliskie tym towarzyszącym "Czarnoksiężnikowi". Spotkanie dwojga cudownych bohaterów, którzy odtąd razem muszą mierzyć się z przeciwnościami losu.
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2020-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Cykl o Ziemiomorzu coraz bardziej mnie wciąga. Każda kolejna część wydaje się ciekawsza. Mimo iż pierwsza częśc mnie nie zachwyciła to po przerwie wróciłam do cyklu i nie żałuję. Polecam każdemu miłośnikowi fantastyki.

Dużo spokojniejsza niż poprzednie części. Akcja "Tehanu" skupia się bardziej na nieuniknionych zmianach na terenie całego Ziemiomorza, a także rodzącym się uczuciom między Gedem a Gohą (nie będę za dużo zdradzać). Jak zwykle pięknie i po prostu magicznie. Kocham to!

Avatar użytkownika - Azucena
Azucena
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Fantastyka/science fiction,
Avatar użytkownika - anaemia
anaemia
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dziewczyny Buffalo oraz inne zwierzęce obecności
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Dziewczyny Buffalo oraz inne zwierzęce obecności

Ursula K. Le Guin słyszy głosy zwierząt, a są to głosy czarodziejskie, fascynujące i przerażające. Oto dziewczynka, która cudem przeżyła rozbicie samolotu...

Rybak znad Morza Wewnętrznego
Ursula K. Le Guin0
Okładka ksiązki - Rybak znad Morza Wewnętrznego

Po raz pierwszy w jednym tomie! Zbiór „Rybak znad Morza Wewnętrznego” jest doskonałym uzupełnieniem dwóch poprzednich tomów Ursuli K. Le Guin...