Tęsknię za tobą

Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać.

Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której dziwnym zbiegiem okoliczności nadarza się okazja, żeby wyjaśnić i zamknąć dwie dawne sprawy. Obie dotyczą najważniejszych mężczyzn w jej życiu - byłego narzeczonego, który porzucił ją dawno temu, i ojca, zamordowanego przed kilkunastu laty policjanta.
W poszukiwaniu prawdy o własnej przeszłości Kat przypadkiem trafia na ślad działalności przestępców, którzy w okrutny sposób wykorzystują ludzki lęk przed samotnością.

Informacje dodatkowe o Tęsknię za tobą:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-10-08
Tytuł oryginału: Missing you
Tłumaczenie: Robert Waliś

Kup książkę Tęsknię za tobą

Tęsknię za tobą - opinie o książce

Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2017-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 :),
Kawał dobrej Cobenowskiej prozy. Świetnie skonstruowana fabuła, żywe opisy i naturalna narracja gwarantują wspaniałą rozrywkę dla miłosników twórczości tego autora.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2016-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Tęsknię za tobą' i oto powróciłeś. Coben w starym dobrym stylu, znanym ze swoich pierwszych thrillerów. Zawiła intryga, brutalnie szczere i rozbrajające dialogi, które śmieszą zawsze tak samo oraz wciągająca od pierwszej do ostatniej strony historia. To taka powieść Cobena, że znów zaliczyłam nockę z książką, bo zwyczajnie nie wyobrażałam sobie pójścia spać przed poznaniem wszystkich wątków. Razem z Kat po kolei przebijałam się przez zawiłości śledztwa, okrywałam mroczne sekrety i doszukiwałam się możliwych rozwiązań. Mam nadzieję, że w swoich kolejnych powieściach autor utrzyma wysoki poziom i nie zaliczy więcej wpadek (typu seria młodzieżowa z Mickey'em Bolitarem). Jedna z lepszych książek w dorobku Cobena.
Avatar użytkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2016-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Czasami jedno przypadkowe kliknięcie może odmienić całe życie. Kat Donovan, nowojorska policjantka zmaga się z demonami swojej przeszłości. Od lat próbuje rozwikłać zagadkę śmierci jej ojca oraz znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego została porzucona przez narzeczonego. Wszystko zmienia się w momencie gdy przypadkowo na portalu randkowym odnajduje profil jej byłego narzeczonego. Pójście tym tropem doprowadzi do zagmatwanego śledztwa za którym kryją się makabryczne zbrodnie.
Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Nawet gdyby oderwano okładkę i zamazano nazwisko autora i tak od pierwszych stron wiedziałabym, kto napisał tę książkę. Coben ma tak charakterystyczny styl i humor, że nie sposób pomylić go z kimś innym. Głównie za sprawą jego wyszukanego dowcipu i lekkiego pióra, powieści (nieważne czy mające 300 czy 500 stron), czyta się praktycznie jednym tchem. Tym razem nie było inaczej - 2 popołudnia i Coben zaliczony. Może jego powieści nie są arcydziełem jeśli chodzi o intrygi, napięcie, czy dramatyzm, ale z wielką przyjemnością zaczytuję się w każdą kolejną książkę. A jeśli dodatkowo od pierwszych stron dostaję zdania w stylu: "Jakiś wielki mięśniak z włosami zaczesanymi na żel stanął przed Stacy i popatrzył na jej piersi. - No, no ale duże cycki. Stacy też się zatrzymała i opuściła wzrok na jego krocze. - No, no ale mały fiut." nie jestem w stanie powstrzymać się od głośnego śmiechu. Dodatkowo Harlan w swojej twórczości zawsze jest na czasie jeśli chodzi o internetowe smaczki, suchary, czy głupie teksty. W Tęsknię za Tobą zaprezentował nam kilka "najlepszych tekstów na podryw (czyli jak skutecznie odstraszyć od siebie potencjalną kandydatkę)": "Wiesz, co by na mnie dobrze leżało? Ty.", "Jesteś moją nową szefową? (Wskazał na swoje krocze) Bo właśnie dałaś mi podwyżkę." Oczywiście powieści Cobena, które są poza cyklami o Bolitarach, nie są tak dobre i wybitne (jeśli chodzi o odbiór i treść), ale Tęsknię było całkiem fajne. Mogłabym się przyczepić, że po części to taki romans kryminalny ale i taką książkę przeczytać można. Ogólnie fabuła jest podzielona na dwa główne wątki, które łączy jedna osoba, czyli główna bohaterka Kat Donovan. Z jednej strony detektyw chce zamknąć rozdział "Zabójstwo ojca" i próbuje na własną rękę dowiedzieć się, kto go zabił i dlaczego. Z drugiej jest samotną kobietą i za namową przyjaciółki rejestruje się na portalu randkowym, gdzie odnajduje domniemanego byłego narzeczonego i wpada w środek podejrzanego procederu. Angażuje się w przedstawioną jej przez młodego chłopaka Brandona sprawę i wiąże niby przypadkowe wyjazdy internetowych zakochanych z wymuszeniami finansowymi i zaginięciami kolejnych ludzi. Pod koniec klocki zaczęły do siebie pasować, kolejne elementy wyjaśniać, jednak czuję niedosyt - zbyt cukierkowy powrót dwójki dawnych narzeczonych i na dokładkę dość straszne i przykre wyznanie, które w zasadzie zostaje puszczone w niepamięć, bo miłość jest ważniejsza...
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
W książce ,,Tęsknię za Tobą" - Harlana Cohena - poruszane są zgoła inne tematy. ŻYCIE PRZESZŁOŚCIĄ - Czy też ciągle żyjecie przeszłością i zastanawiacie się dlaczego musiało się stać taka nie inaczej... czy też za każdym razem, gdy kładziecie się spać analizujecie swój dzień? Jeżeli tak to ta książka jest właśnie dla Was. Główna bohaterka Kim Donovan ze względu na swój wiek (ma około 30 ;) ) nie spotyka się z mężczyznami, gdyż zraniona dawna miłość pozostawiła niesamowita traumę w jej psychice. Poza tym dalsze życiowe tragedie - strata ojca policjanta - sprawiły, że stała się osoba wycofaną z życia społecznego. Jej jedyna koleżanka postanawia to zmienić i rejestruje ją na jednym z portali randkowych. Co z tego wyniknie czy znajdzie upragnioną miłość polecam przeczytać samemu. To jest tylko jeden z wątków tej powieści - w moim odczuciu główny wątek. Pobocznymi wydarzeniami jest np. próba rozwikłania zagadki, kto zamordował ojca głównej bohaterki oraz porwań paru osób z różnych stanów, które przepadły bez wieści. Główna bohaterka początkowo nieufnie spróbuje znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania. Czy jej się to uda? Akcja powieści i wielowątkowość trzymają czytelnika w napięciu do samego końca. Cohen jak zwykle nie zawiódł nikogo. Ta książka to istny majstersztyk i doskonałe potwierdzenie kunsztu literackiego tego autora. Poszczególne sceny są idealnie dopasowane do siebie i płynnie przechodzą jedna w drugą. Przez to każda przewrócona kartka sprawia, że czytelnik rozwiązuje zagadki razem z Kim Donovan :) POLECAM tę książkę każdemu na "gorsze dni". Jestem pewna, że przeczytacie ją jednym tchem - Warto ;)
Avatar użytkownika - StillChangeable
StillChangeable
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Znowu chciałabym zaprosić Was do przeniesienia się na chwilę w świat książki... Ty razem będzie to kryminał, który czyta się naprawdę szybko, bo fabuła, jak to zresztą na tego autora przystało, wciąga w mgnieniu oka. Mowa o thrillerze Harlana Cobena - "Tęsknię za tobą".

"Czasami koszmar zaczyna się od jednego kliknięcia..." - to zdanie, widniejące na okładce książki idealnie opisuje przyczynę wydarzeń, o jakich Kat Donovan - główna bohaterka, nawet sobie nie śniła! Kat - bo tak najczęściej zwracają się do niej bliscy to detektyw nowojorskiej policji, samotna kobieta, która po tym, gdy jej narzeczony Jeff zostawił ją osiemnaście lat wcześniej, nie potrafi ułożyć sobie na nowo życia. Właściwie wszystko, co pochłania jej cenny czas to praca, a wraz z nią ciągłe szukanie wyjaśnienia innego, przykrego wydarzenia, jakie miało miejsce w przeszłości głównej bohaterki. Otóż jej ojciec został zamordowany, a Kat nadal nie jest w stanie pogodzić się z faktem, że "coś jej w tej historii nie pasuje". Stąd gdy tylko nadarza się okazja by domknąć sprawę śmierci ojca, kobieta nie waha się ani chwili. Jednocześnie jej przyjaciółka namawia ją do założenia profilu na portalu randkowym, gdzie Kat natrafia na... Jeffa! Dodatkowo zostaje wplątana w niezwykle tajemnicze dochodzenie... Jak potoczą się losy głównej bohaterki, szukającej odpowiedzi na dręczące ją pytania z przeszłości? Czy rozwiąże w końcu sprawę śmierci swojego ojca? A może czeka ją jeszcze o wiele więcej przykrych wydarzeń? Na te, jak i inne pytania, znajdziecie jednak odpowiedź, jeśli sami sięgnięcie po książkę "Tęsknię za tobą."

Muszę przyznać, że książkę, mimo iż liczy około pięćset stron, pochłonęłam naprawdę szybko. Bo - no właśnie, jej się nie czyta, a po prostu pochłania w tempie niezwykłym, cały czas czekając w napięciu na to, co się wydarzy. Taki jest już po prostu styl pisania autora, że te wszelkie historie wciągają czytelnika na parę godzin do swojego świata pełnego tajemnic, nierozwiązanych spraw i zagadkowych pytań, których odpowiedzi odnajduje się najczęściej w przeszłości... Tak też było i tym razem - parę wątków, które jednak w jakiś sposób łączyły się ze sobą w spójną, naprawdę logiczną całość. Oczywiście nie brakuje też momentów, w których czytelnik zostaje zaskoczony takim czy innym faktem z życia bohaterów, chociaż wcześniej doszukiwał się innego rozwiązania danej sprawy czy motywów postępowania poszczególnych postaci. Główna bohaterka jest z kolei typem osoby, która w jakiś sposób mi imponowała. Zdeterminowana, chcąca rozwikłać każdy sekret, często nie zważając na to, że prawda może zaboleć ją o wiele bardziej niż niewiedza. Nie poddaje się jednak i brnie dalej do celu, bo tym, na czym jej zależy jest prawda. Wydaje się niewiele, a może znaczyć naprawdę wszystko, zwłaszcza wtedy, kiedy dotyczy najważniejszych osób w naszym życiu. Jednocześnie Kat to kobieta wierna swoim postanowieniom, potrafiąca także troszczyć się o innych, jak i również nie skreśla kogoś od razu, nawet pomimo jego drobnych przewinień... Tak, w jakiś sposób się z nią zżyłam. To zdecydowanie plusy tej książki: wciągająca (jak zresztą napisałam wyżej - chyba nie ma książki tego autora, której by się nie pochłaniało), z dość ciekawą fabułą i naprawdę barwną główną bohaterką.

Jednak nie byłabym szczera z samą sobą, gdybym nie przyczepiła się do paru prostych faktów związanych z tą książką... Zwłaszcza jeśli chciałabym popatrzyć na nią na tle innych thrillerów Cobena. Co prawda, jak napisałam wyżej - fabuła niezwykle wciągała, często pojawiały się zaskakujące momenty, ale - no właśnie, były i takie, w których moje spekulacje, w ostatnich już rozdziałach (kiedy to zresztą najczęściej czytelnikowi przedstawiane są rozwiązania zagadek), okazały się trafne! Może jedynie nie do końca udało mi się odczytać motywy postępowania bohaterów, bo były w pewien sposób naprawdę zagmatwane. Tutaj więc pojawia się moje pytanie - Harlanie Cobenie, co się stało? Czyżbyś lekko się wypalił? Na tle innych książek "Tęsknię za Tobą" jawi się jako dobra, ale nie najlepsza... A przeczytałam tych kryminałów już sporo (mimo że recenzja prawdopodobnie do tej pory była tylko jednego - fenomenalnego "Nie mów nikomu", którego akcja trzymała w napięciu do samego końca, a wszelkie rozważania czytelnika okazywały się błędne), stąd mam poniekąd porównanie. Dlatego - tak, pochłania się tą książkę w mgnieniu oka. Tak, historia wciąga na tyle, że chce się więcej i więcej, ale... Nie - nie jest aż tak nieprzewidywalna jak zazwyczaj. Drogą dedukcji można spokojnie odczytać wiele faktów, które później okażą się trafne i to w jakiś sposób rozczarowuje... Bo to tak, jakby thriller nie do końca spełnił oczekiwania - w końcu miał zaskoczyć, sprawić, że  pomyślę: "ach, ten autor jednak zawsze potrafi tak zagmatwać fabułę, że moje teorie zostają obalone, a jednak jego działania, zlepiają się w całość". W przypadku "Tęsknię za Tobą" zabrakło mi jednak mocnego elementu zaskoczenia.

Tym samym myślę, że dla osoby, która po raz pierwszy spotyka się z twórczością Cobena, książka okaże się naprawdę wciągająca i sprawi, że sięgniecie po inne jego thrillery. Jednak dla czytelników, którzy już mają parę książek tego autora za sobą, "Tęsknię za tobą" może wydać się zbyt... schematyczne. W końcu kolejny raz - tajemnice związane są z przeszłością, a finał nie jest aż tak spektakularny jak zazwyczaj. Niemniej, polecam - czemu by nie, zwłaszcza dla fanów tego pisarza. Nie będzie jednak do tej książki cytatów, ponieważ czytając nie skupiałam się szczególnie na jakiś głębszych myślach (poza tym to książka, która raczej opiera się na ciekawej fabule aniżeli przemyśleniach), dlatego tym akcentem powoli przechodzę do końca tej recenzji.

Więcej recenzji na: Chaos myśli

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Wędrujemy życiowymi drogami. Sami wybieramy podróż, ale czasami jesteśmy zmuszeni zmienić trasę. (s. 159) Bohaterowie powieści Harlana Cobena ,,Tęsknię za tobą" wędrują swoimi ścieżkami, czasami ich ścieżki się przecinają, czasem łączą lub rozwidlają. jak to w życiu. Jednak wędrówki w przeszłość mogą się okazać niebezpieczne. Pewnych spraw z przeszłości lepiej nie ruszać, bo prawda odkryta na nowo może przysporzyć cierpień i nie wyzwoli nas z nich. Lecz główna bohaterka - 40-letnia policjantka z Nowego Jorku, singielka Katarina Donovan, zwana Kat, wciąż nie wie, kto tak naprawdę zamordował jej ojca i dlaczego przed 18 laty odszedł od niej narzeczony. Zaczyna znów węszyć, gdyż nadarzyła się okazja, aby zamknąć dawną sprawę - rzekomy morderca jej ojca Monte Leburne umiera na raka w więzieniu i może przed śmiercią będzie chciał w końcu wyjawić prawdę. Z pomocą przychodzi pielęgniarka i serum prawdy. Lecz odkrycie prawdy utrudnia przełożony kapitan Stagger oraz matka Kat. W międzyczasie przyjaciółka Kat Stacy zakłada jej konto na internetowym serwisie randkowym YouAreJustMyType.com. przeglądając zdjęcia mężczyzn Kat zauważa znajomą twarz... To Jeff, jej były narzeczony. Teraz oboje samotni i skrzywdzeni. Wracają wspomnienia i pytania. Tęsknota uderza ze zdwojoną siłą. Pojawiają się przemyślenia i pytania o przeszłość. Kat nawiązuje kontakt na portalu i drąży sprawę, choć ich wspólny schizofreniczny przyjaciel Aqua odradza jej, mówiąc: Miejsce dawnych ukochanych jest w przeszłości. (s. 247) Uparta i konsekwentna w dążeniu do poznania prawdy policjantka nie odpuszcza. Przeprowadza własne śledztwo. Dowiaduje się, że Jeff zmienił tożsamość i ukrywa się. W archiwum odgrzebuje stare akta o morderstwie ojca, odwiedza matkę, która nie chce z nią o tym rozmawiać: Nie da się zmienić przeszłości. Ale można ją kształtować za sprawą wspomnień. To ja wybieram, które z nich zachowam, nie ty. (s. 267) A w pracy Kat też się dzieje. Na posterunek przychodzi 19-latek Brandon Phelps i zgłasza zaginięcie matki, ale coś przy tym kręci. Smsy od matki są dziwne według niego. Poza tym chłopak ma smykałkę do komputerów, zna sztuczki internetowe i włamuje się na konto portalu randkowego Kat. Wie o niej dużo i prosi o pomoc... Między krótkimi rozdziałami pojawia się oddzielny wątek. Na farmie Amiszów w Pensylwanii dzieje się coś niedobrego. Ludzie są przetrzymywani w skrzyniach w ziemi, głodzeni i co jakiś czas przyprowadzani do domu Titusa. Ten wyciąga od nich pewne dane, a gdy są już mu niepotrzebni, to... Wszystkie te wątki autor bardzo umiejętnie ze sobą splótł. W pierwszej części książki zwłaszcza wątek Titusa wydaje się być oderwany od reszty, ale to tylko pozory. Elementy układanki wskoczą na swoje miejsce w odpowiednim momencie, a utworzony z nich obrazek zaskoczy czytelnika na koniec powieści. Coben wie, jak zbudować intrygę i zaskoczyć czytelnika. Ale i odkrywa przed Kat i czytelnikiem pewne prawdy życiowe, w tej powieści jest ich wyjątkowo dużo. Otóż przeszłość najlepiej zostawić w przeszłości, a najważniejszą lekcją i zarazem najprostszą była ta: ...ciesz się tym, co masz, i o to dbaj. Szczęście jest kruche. Doceniaj każdą chwilę i rób wszystko, co możliwe, żeby je chronić. (s. 471) Jednak w tej powieści w przeciwieństwie do innych zabrakło mi tego napięcia trzymającego mnie w szponach. Nie przeczę, książka jest ciekawa i czyta się sama mimo dużej objętości. Fabuła jest bardzo dobrze przemyślana. Akcja wciąga swoimi zwrotami oraz chęcią odkrycia prawdy z osobistej przeszłości Kat. Do tego sprawny warsztat autora i jego przystępny język, komunikatywny styl. Przez dłuższy czas odbierałam tę książkę jako obyczajówkę o policjantce, bowiem opisywane sceny wydawały się takie normalne i ludzkie, takie życiowe. Dopiero pod sam koniec, gdy akcja się zagęszcza, a trupy wychodzą z szafy, następuje wzrost adrenaliny. Znawcy powieści Harlana Cobena doszukają się zapewne pewnego schematyzmu w konstruowaniu fabuły (tajemnica z przeszłości, rozwiązanie po latach, współczesne wydarzenia), lecz za każdym razem to inna historia i za każdym razem zaskakujące rozwiązanie. Jeśli chodzi o bohaterów, to najlepiej w tej powieści została przedstawiona Kat. To ciekawa postać, która od razu da się lubić. To ją nachodzą różne sprzeczne myśli, zaś tęsknota za dwoma najważniejszymi mężczyznami w jej życiu coraz bardziej ogarnia kobietę i ściska jej serce. Z jednej strony czytelnik dopinguje Kat, by kontynuowała śledztwa i wyjaśniła rodzinne tajemnice z przeszłości, a z drugiej nie chce, by kobieta cierpiała po odkryciu prawdy. Pozostali bohaterowie też są dobrze nakreśleni i stanowią ważny element układanki. Nawet ci źli potrafią wzbudzić chwilami sympatię. ,,Tęsknię za tobą" to dobra powieść sensacyjna, aczkolwiek bez dużej dawki napięcia i adrenaliny, jednak mimo tego polecam, by każdy mógł się przekonać, czym grozi grzebanie w przeszłości i odkrycie prawdy...
Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam,
Po wielu zachwalających opiniach które mnie skusiły do przeczytania tej pozycji, długo zastanawiałam się co napisać. Niestety ta książka nieco mnie zawiodła, możliwe że oczekiwałam od treści czegoś co mnie poruszy, coś co po przeczytaniu moje nastawienie do kryminałów nieco się polepszy. Jest to pierwsza przeczytana przeze mnie pozycja pana Cobena, dużo dobrego słyszałam o jego książkach, ale mimo to zapewne po jakimś czasie zapomnę o niej, a tytuł nic nie będzie mi mówił. Dobry kryminał i tyle.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2015-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Kat Donovan straciła ojca osiemnaście lat wcześniej. Szanowany policjant został zamordowany na zlecenie jednego z szefów mafii. Do zabójstwa przyznał się człowiek, który został już skazany na dożywocie za zabicie dwóch innych osób. Teraz ten człowiek jest umierający. Kat nigdy do końca nie była przekonana o jego winie, dlatego też odwiedza go w więzieniu, by po raz ostatni spróbować wydusić z niego prawdę. Pod wpływem morfiny morderca przyznaje, że do zabójstwa jej ojca przyznał się, by oddać komuś przysługę. Ta wiadomość elektryzuje kobietę. I chociaż nikt nie ma wątpliwości co do winy skazanego, Kat zaczyna drążyć sprawę w szeregach swoich kolegów. Czy jej dążenie do prawdy stało się już obesją? Czy skutki poszukiwań jej nie przerosną? Kat jest czterdziestoletnią, samotną kobietą. Praca w nowojorskiej policji jest jej pasją. Jedyną prawdziwą przyjaciółką jest dla niej Stacy, uosobienie marzeń każdego faceta. Obie są wysportowane, inteligentne i piękne. Jednak to za Stacy ogląda się większa część męskiej populacji. Pracująca jako prywatny detektyw kobieta prowadzi dość bogate życie osobiste, jej zmatwieniem jest samotność przyjaciółki. Dlatego też w dobrej wierze zakłada dla Kat konto na portalu randkowym. Początkowa niechęć, po kilku drinkach zamienia się w ciekawość i pewnego wieczoru Kat loguje się po raz pierwszy. Jej zdziwienie i szok nie mają granic, kiedy znajduje wśród potencjalnych partnerów konto swojego byłego narzeczonego, Jeffa. Jeff był miłością jej życia, jednak po śmierci ojca Kat stała się bardzo wycofana, a Jeff nie wytrzymał i zerwał zaręczyny. Od tej pory nie słyszała o narzeczonym. Aż do teraz. Wysyłając wiadomość do Jeffa zwraca na siebie uwagę niewłaściwych osób. Sprawa śmierci ojca i przypomnienie o Jeffie spędza sen z oczu kobiety. Kiedy do jej biura przychodzi młody chłopak prosząc o pomoc w znalezieniu matki, Kat początkowo zbywa chłopaka, lecz Brandon zachowuje się tak, jakby ją znał. Jest uparty. Jest zrozpaczony. Kat w końcu postanawia się przyjrzeć tej sprawie. Pewien niemłody już człowiek jest przepełniony szczęściem. Poznał kobietę swoich marzeń, kupił pierścionek zaręczynowy i właśnie wybiera się z nią na wycieczkę. Jego życie wreszcie przestanie być samotne. Rozradowany wsiada do wynajętej limuzyny i ....budzi się w trumnie. Jacyś ludzie go przetrzymują w całkowitych ciemnościach, na starej farmie w środku lasu. Czego od niego chcą? Jak się tu znalazł? Wszystkie poruszone wątki łączą się w końcu w zgrabną, wiarygodną całość. Coben nieźle popuścił wodze wyobraźni i stworzył naprawdę świetny, wciągający kryminał. Wielowątkowa fabuła porwała mnie na maksa, główna bohaterka jest bardzo dobrze wykreowana, wzbudza sympatię i sprawia, że przez całą książkę czytelnik trzyma za nią kciuki. Trochę gorzej ma się sprawa Jeffa, który jest postacią bardziej papierową, za to Aqiua, przyjaciel Kat ze studiów i jej instruktor jogi, ze swoją chorobą psychiczną jest naprawdę nieźle stworzony. Książka, jak to u Cobena, ma sporo elementów humorystycznych, zwłaszcza w dialogach pomiędzy przyjaciółkami. Styl lekki, przejrzysty, bez dłużyzn. Akcja równa i szybka, zwłaszcza w końcowych rozdziałach. Nie obyło się bez krwawych szczegółów, gdyż mamy tutaj osobnika, który bardzo lubi sprawdzać możliwości przeróżnych narzędzi np.zardzewiałej piły. Im dalej brniemy tym więcej pytań się nasuwa, a juz sprawa starej farmy absorbowała moją uwagę przez większą część książki. Reasumując "Tęsknię za tobą" to bardzo dobry kryminał, w którym powoli odkrywamy i dopasowujemy kawałki układanki zarówno z przeszłości jak i teraźniejszości, nie nudząc się przy tym ani przez chwilę. Mamy tutaj wielką miłość, samotność, tajemnice z przeszłości, zwyrodniałych morderców, sutenerstwo, porwanie, tortury, zmienioną tożsamość, ucieczkę, nadzieję i zaskakujący finał. Zabawa przy lekturze jest przednia, więc zapraszam do lektury:)
Avatar użytkownika - vesta
vesta
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2015 roku,
Książka przeczytana jednym tchem. Nie sposób się od niej oderwać. Chęć poznania dalszego ciągu jest nie do pokonania. Przyznam szczerze, że wcześniej czytałam dwie inne książki Cobena, jedne z pierwszych. Pamiętam, że czytało się gładko i przyjemnie. Nadal tak jest. Tu oprócz wątku kryminalnego, a w zasadzie dwóch, przewija się wątek niespełnionej miłości, tęsknota z drugim człowiekiem. Tęsknota za ojcem i narzeczonym. Tęsknota za miłością i przede wszystkim przestroga dla osób korzystających z internetowych serwisów randkowych...
Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Zakupione od marca 2014,
Nie jestem fanką Cobena, owszem przeczytałam do tej kilka jego książek, ale do grona jego miłośników zaliczyć mnie nie można. Najnowszy jego tytuł zakupiłam z powodu braku ciekawej sensacji,a po przeczytaniu streszczenia fabuły pomyślałam, że może to być dobra rozrywka na jesienne wieczory. Nowy Coben okazał się interesująca lekturą, przy której zapominamy o upływającym czasie. Akcja biegnie szybko, cały czas pojawiają się nowe tropy i ślady, wątki zgrabnie łącza się w jedną całość. Nie jet to może książka, która zapada w pamięci na dłużej, jednak książka wciąga i sprawia, że w połowie odłożyć jej nie można. Podsumowując - polecam, nowy Coben nie zawiódł.
Avatar użytkownika - cyrysia
cyrysia
Przeczytane:2014-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku,
Czasami należy zostawić przeszłość za sobą, nie przywoływać ukrytych w pamięci złych obrazów, a pewnych spraw lepiej nie ruszać, bo może się to źle skończyć. Przekonała się o tym osobiście główna bohaterka ''Tęsknię za tobą'', najnowszej powieści Harlana Cobena. Kat Donovan, detektyw nowojorskiej policji, pewnego dnia, za namową najlepszej przyjaciółki loguje się na portalu randkowym. Przeglądając profile mężczyzn przypadkiem natrafia na zdjęcie Jeffa, byłego narzeczonego, który osiemnaście lat temu porzucił ją i złamał jej serce. Niestety były chłopak nie chce odnawiać znajomości. ''On: Nie powinniśmy więcej ze sobą rozmawiać. Jego słowa uderzyły w nią jak zaskakująca fala na plaży. On: Wracanie do przeszłości to błąd. Muszę zacząć wszystko od nowa. Rozumiesz?'' Zraniona Kat próbuje zapomnieć o całej tej sprawie i skupić się na ważniejszych wydarzeniach, między innymi na zbójcy swojego ojca, przebywającego we więzieniu, który jest w agonalnym stanie. Wprawdzie śledztwo już dawno zostało oficjalnie zamknięte, mimo to Donovan intuicyjnie czuje, że coś jest nie tak, dlatego dalej usilnie drąży ten temat. Niespodziewanie wpada na trop działalności niebezpiecznych oszustów matrymonialnych zajmujących się porywaniem, okradaniem i mordowaniem samotnych, pragnących miłości ludzi. Co więcej, wygląda na to, że Jeff prawdopodobnie też ma coś z tym wspólnego. Jak skończy się to dochodzenie? Czy dawny ukochany Kat rzeczywiście ma powiązania z gangiem naciągaczy? I kto tak naprawdę jest winny śmierci jej ojca-policjanta? Wreszcie przyszedł moment, kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po twórczość Harlana Cobena, amerykańskiego pisarza literatury sensacyjnej, który debiutował w 1995 roku powieścią ''Bez skrupułów'', jednak to wydanie thrillera ''Nie mów nikomu'' zekranizowanego w 2006 r. przez Guillaume'a Caneta, okazało się przełomem w jego karierze i przyniosło mu międzynarodową sławę. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą - Edgar Poe Award. W swoim dorobku literackim posiada między innymi: ''Na gorącym uczynku'', ''Wszyscy mamy tajemnice'', ''Zostań przy mnie'', ''Schronienie'', ''Kilka sekund od śmierci'', ''Sześć lat później''. Wciąż budzi zainteresowanie filmowców: na podstawie ''Sześć lat później'' powstaje film z Hugh Jackmanem w roli głównej, a prawa do ekranizacji ''Tęsknię za tobą'' zostały kupione przez Warner Bros. Na polskim rynku wydawniczym Coben jest bardzo popularny i ceniony, dlatego ogromnie się cieszę, że w końcu sięgnęłam po jedną z jego powieści. Czy jestem usatysfakcjonowana? Bez wątpienia tak, chociaż myślałam, że będzie nieco więcej fajerwerków. Fabuła jest jak rozsypane puzzle, które należy cierpliwie, krok po kroku poskładać w jedną całość. Główną rolę odgrywa Kat, bardzo ambitna i zaangażowana w swoją pracę policjantka. Mimo upływu lat ciągle drąży sprawę morderstwa swojego ojca. Nie potrafi trzymać się na dystans. Musi koniecznie rozwiązać tę zagadkę. Także enigmatyczne odejście Jeffa niesie za sobą wiele znaków zapytania. Czy te oba przypadki mają ze sobą coś wspólnego? A może to tylko dziwny zbieg okoliczności? Zdradzę jedynie, im dalej w las, tym więcej... wilków. Policjantka w końcu budzi demony sprzed lat, które prowadzą ją do szokującej prawdy. Okazuje się, że zarówno jej ojciec jak i były narzeczony mieli swoje tajemnice, sekrety, które kładły się cieniem na całym ich dotychczasowym życiu. Współczułam Kat, momentami było mi jej żal, z zaangażowaniem śledziłam jej skomplikowane życie rodzinne i ze zdumieniem odkrywałam wszystkie fakty związane z wydarzeniami sprzed prawie dwóch dekad. Coben porwał mnie totalnie swoim lekkim, konkretnym stylem pisania okraszonym subtelną nutą dowcipnych dialogów. Tempo akcji jest dość dynamiczne i pełne niespodzianek, więc nie poczucia nudy i stagnacji. Czekają nas nie lada atrakcje, między innymi: kłamstwa, tajemnice, spisek, śmierć, morderstwa, cierpienie, walka z narzuconą na siebie samotnością, sutenerstwo, wymuszenia, oszustwa, kradzież tożsamości etc. Na uznanie zasługuje też dokładna, wiarygodna charakterystyka i analiza zachowań głównej bohaterki. Pisarz rewelacyjnie uchwycił wszelkie jej wady, zalety i wewnętrzne rozterki. To sympatyczna, spontaniczna, wrażliwa na krzywdę innych, silna osobowość. Minus daje jedynie za mało wyraziste sylwetki drugoplanowych postaci, szczególnie Jeff okazał się miałki, nijaki i dość przeciętny. Na szczęście widowiskowe zakończenie w pełni rekompensuje wszystkie braki i niedociągnięcia powieści. Przygotujcie się na ogromne emocje, bowiem nie zabraknie pościgu, eksplozji i scen walk. Moje pierwsze literackie spotkanie z Cobenem wypadło nadzwyczaj dobrze i zapewne jeszcze nieraz sięgnę po jego twórczość. Tymczasem gorąco polecam ''Tęsknię za tobą''. To bardzo udany, pełen dygresji, mrocznych zagadek i śmiertelnych zagrożeń thriller kryminalny z podwójnym dnem. Oprócz przytłaczającej atmosfery niepokoju, niesie ze sobą niezwykle, egzystencjalne przesłanie. ''Ciesz się tym, co masz, i o to dbaj. Szczęście jest kruche. Doceniaj każdą chwilę i rób wszystko, co możliwe, żeby je chronić. Reszta życia to w pewnym sensie tylko szum w tle''. Książkę polecam wszystkim fanom pisarza oraz miłośnikom literatury z dreszczykiem. Myślę, że nie będziecie zawiedzeni.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Chciałoby się powiedzieć Harlan Coben wiecznie żywy! Niby wszystko już w jego powieściach było: zaginiona kilkanaście lat temu osoba, upór detektywa w dążeniu do prawdy, okrutnie zbrodnie, bezwzględność zbrodniarzy i rozwiązanie dosłownie na ostatniej karcie, a mimo wszystko książka świetna. Autor potrafi zaskakiwać i umiejętnie stopniować napięcia. Polecam

To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem i nie ostatnie. Słuchałam w wykonaniu pana Gosztyły i w sumie z jego powodu sięgnęłam po tę książkę. To dobrze skonstruowana intryga, a właściwie intrygi: jedna z przeszłości Kat, a druga osadzona w teraźniejszości. Chodzi o zapoznawanie miłości przez portal randkowy, którego próbowała Kat, co ją zaprowadziło na trop przestępstwa (i to jest ta intryga). Druga, to osobiste sprawy nowojorskiej policjantki, jej zaginiony kochanek sprzed lat, którego ogłoszenie randkowe znalazła na portalu i sprawa śmierci ojca. Kat nie ułożyła sobie życia, wciąż kocha narzeczonego sprzed 18 lat, a pracuje tam, gdzie kiedyś jej ojciec, ze znajomymi ojca. W sumie żyje przeszłością. To ciekawy tym kobiety, są takie. W efekcie kryminał jest typowym kryminałem z tego gatunku, jakie teraz się powszechnie pisuje i czyta: jest problem społeczny i pogubione życie głównej bohaterki. W każdym razie akcja jest bardzo ciekawa, postacie barwne, zbrodnia mocna, zbrodniarze podli, a pan lektor Gosztyła jak zwykle przeczytał wyśmienicie.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2018-05-24, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2018, Posiadam,

Harlan Coben jak zawsze mnie nie zawiódł.Jest on dla mnie mistrzem pióra.Jego styl pisarski,lekkość z jaką się czyta powieści sprawiają ,że w rękach mam niesamowitą książkę przy której nie będę się nudzić.
"Tęsknię za Tobą" to niesamowicie skonstruowany thriller,który porwał mnie od pierwszych stron.W początku musiałam trochę pogłówkować ,gdyż autor daje nam do rozwiązania nie jedną a kilka zagadek i trzeba je było jakoś połączyć.No i zaczęło się to co kocham w takich książkach.Niesamowita akcja pełna napięć,niepewności,tajemnic.Do tego przeszłość głównej bohaterki wkrada się aby odkryć to co skrywało się przez osiemnaście lat.Wszystko tu jednak do siebie pasuje a elementy układanki pasują do siebie idealnie.A i tematyka książki jest na czasie,gdyż porusza i temat portali internetowych,jak i problem homoseksualizmu ich odmienność i akceptacja.

Avatar użytkownika - Kalinka89
Kalinka89
Przeczytane:2024-02-08, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2024,
Nieznajomy. Audiobook
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Nieznajomy. Audiobook

Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony przez nieznajomego...

Zostań przy mnie
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Zostań przy mnie

Megan Pierce wiedzie życie będące ucieleśnieniem American Dream: u boku męża. w domu z ogrodem i basenem, realizując się jako matka nastoletnich dzieci...