Test na przyjaźń

17-letnia Veronica Clarke ma wszystko. Jest popularna, ma świetnego chłopaka, dobrze sobie radzi w szkole, a jesienią ma pójść do jednego z najlepszych college'ów. Nigdy nie sądziła, że chciałaby oblać jakiś test - do czasu, gdy trzyma w ręku kawałek plastiku z dwiema różowymi kreskami.

Kiedy dowiaduje się, że jej chłopak zaplanował to, by nie wyjeżdżała, wie, że jedyną opcją jest aborcja. Jednak legalnie i bez wiedzy rodziców może jej dokonać tylko daleko od domu, w Nowym Meksyku. Veronica zwraca się po pomoc do swojej dawnej najlepszej przyjaciółki, Bailey. Obie wyruszają w podróż, która wiele ich nauczy o nich samych.
To inteligentna i zabawna historia o przyjaźni, marzeniach i prawie wyboru, a także krętej i wyboistej drodze do dorosłości.

Uwaga: wydanie filmowe związane z premierą na HBO.

Informacje dodatkowe o Test na przyjaźń:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2021-02-24
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: Unpregnant
Tłumaczenie: Dzierżawska Aleksandra, Olasik Magdalena
Ilustracje:brak

Tagi: Ciąża aborcja przyjaźń szkoła podróż bycie popularną nauka

Kup książkę Test na przyjaźń

Test na przyjaźń - opinie o książce

Wsiadłam z bohaterkami do auta i wyruszyłam w drogę przez pół kraju. Cóż to była za podróż! Niezwykła! Emocjonalna! Burzliwa! Odkrywcza! Pełna nieprzewidzianych zwrotów w życiu nastolatek - wykroczeń i szalonych przygód! Momentami zabawna i niebezpieczna, pełna przeszkód. Na pewno była to długa droga. Ponad 2000 mil przebyte w ciągu weekendu. Podróż ku prawdziwej przyjaźni. Podróż ku dorosłości. Podróż życia.

Autorzy poruszyli w powieści wiele tematów. Przemyślane podjęcie decyzji o aborcji i jej dokonanie to tylko wierzchołek góry lodowej. Z tym wiąże się opracowanie planu działania i niejedno kłamstwo - dbanie o dobrą opinię w domu, w szkole, wśród przyjaciółek. To książka o dorastaniu, szukaniu własnej tożsamości. O dokonywaniu świadomych wyborów, o prawie do wyboru, pokonywaniu własnych lęków i realizacji marzeń. Nikt nie powinien być zmuszany do urodzenia dziecka i bycia rodzicem, ani też zmuszany do dorosłości. Warto zwrócić uwagę na kilka rodzin przedstawionych w powieści.

Dla Veronici ta podróż to również rozliczenie się z własnym egoizmem i doskonałością. W powieści widać proces mierzenia się bohaterki samej z sobą, analizowanie własnego zachowania, szczere rozmowy z Bailey. Nie bez kozery powieść ma taki tytuł. Tylko ,,w biedzie" widać, komu możemy powierzyć tajemnicę, bezgranicznie zaufać, poprosić o pomoc. Dużo tu tematów typowo szkolnych: nauka, sympatie, imprezy, przyjaźń, miłość. Powieść mimowolnie zmusza do refleksji.

Książkę czyta się lekko, przyjemnie i szybko. Autorzy świetnie oddali styl młodzieżowy w mowie i zachowaniu bohaterów. Szybkie tempo akcji, nieprzewidziane zwroty i dylematy okrasili humorem. Wiele tu kontrastów. Veronica i Bailey - pani doskonała i panna zbuntowana ze skłonnościami przestępczymi; aborcja i organizacja pro-life, komis i klub ze striptizem, Kevin i Bob, rodzina rozbita i katolicka.

,,Test na przyjaźń" to kręta i wyboista powieść drogi. Nie tylko do Nowego Meksyku, lecz przede wszystkim do dorosłości, odpowiedzialności, realizacji marzeń, świadomych wyborów. Mądra i zabawna historia przyjaźni dwóch nastolatek, skłaniająca do wielu przemyśleń. Czy ty zdasz test na przyjaźń?