The Red Harlequin. Barwy i maski

Tom 1 cyklu The Red Harlequin

Wejdź do świata, w którym liczy się tylko twój kolor.

Asheva, 14-letni Chromianin z Czarnego Narodu, zobaczy, jak jego świat się rozpada, i będzie musiał uciekać z rodzinnego miasta Axyum. W czasie desperackiej ucieczki przez wzgórza i lasy Czarnego Narodu do rozległych Błękitnych Równin miasta Ayas, Asheva nauczy się stawiać czoła niebezpieczeństwom. Dopiero wtedy zorientuje się, że pod maskami, które noszą wszyscy Chromianie, nic nie jest tym, czym się wydaje.

Informacje dodatkowe o The Red Harlequin. Barwy i maski:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-11-25
Tytuł oryginału: The Red Harlequin. Masks and Chromes

Tagi: nastolatek kolory harelquin królestwa maska egzekucja fantastyka młodzieżowa

Kup książkę The Red Harlequin. Barwy i maski

The Red Harlequin. Barwy i maski - opinie o książce

"Barwy i maski" zaintrygowały mnie swoim opisem i zdecydowałam się sięgnąć po audiobook w aplikacji EmpikGo.
Jest to pierwszy tom serii The Red Harlequin. Roberto Ricci wprowadza nas do świata Chromian, gdzie kolor jest najważniejszy. Narody podzielone są na różne barwy, czarną, czerwoną, niebieską, fioletową, żółtą, pomarańczową i zieloną.
Każdy naród posiada inną kulturę. Niektóre nawet są ze sobą skłócone i prowadzą wojnę.
Głównym bohaterem jest Asheva, czternastolatek pochodzący z Czarnego Narodu. Przez swój występek musi uciekać z rodzinnego miasta- Axyum. Na swojej drodze spotyka mniej lub bardziej przyjazne postacie. Nie raz ociera się także o śmierć.
Historia kończy się w takim momencie, że chciałoby się więcej.
Świat Chromian i ich podział na barwy mnie zaintrygował.
"Barwy i maski" to dobre wprowadzenie do świata kolorów. Mam nadzieję, że będę mogła poznać dalsze losy Ashevy.
Mimo tego, że książka jest krótka, a akcja rozwija się powoli zachęcam was, żeby sięgnąć po nią i wyrobić sobie własne zdanie.

Początek dla mnie taki sobie, ale gdy doszło do dramatycznych wydarzeń i czternastoletni Asheva musiał uciekać z domu i Czarnego Narodu, to przepadłam. Zanurzyłam się w świecie Chromian. Wciągnął mnie wir wydarzeń i niebezpieczne przygody, w dodatku bardzo kolorowe, gdyż chłopak na swej drodze spotyka przedstawicieli innych barw. Bohater jest jednocześnie narratorem i opowiada o Chromianach, rysując tło społeczne, religijne, historyczne, prawa nimi rządzące. Asheva mierzy się z kłamstwem, którego uczono go w seminarium. Polubiłam tego chłopaka za wrażliwość i odwagę. Trudno mi jednoznacznie osądzić jego czyn, bo choć był on naganny, to miał szczytny powód. W powieści znalazłam dużo nawiązań do starożytności m.in. politeizm, patriarchat, starsi na czele narodu, przygotowania chłopców do egzaminu dorosłości.

,,Barwy i maski", pierwsza część ,,The Red Harlequin" Roberta Ricciego, to dobra i interesująca fantastyka z wartką akcją, niebezpiecznymi przygodami, niesamowitym klimatem - nieco tajemniczym i mrocznym, pełna ludzi w maskach, za którymi nie wiadomo, kto się ukrywa i z jaką intencją. Skłania do myślenia nad istotą prawdy, przywdziewaniem masek, tolerancją i dyskryminacją ze względu na przynależność do danej barwy (rasy). Robert Ricci założył maskę na swoją powieść fantasy. W ten sposób piętnuje wojnę, skostniałą i złą władzę i okłamywanie przez nią społeczeństwa, fałszowanie rzeczywistości, napiętnowanie i zwalczanie przeciwników, sianie propagandy, źle pojmowany patriotyzm. W świecie Chromian można odnaleźć wyraźne skojarzenia do naszej rzeczywistości. Dobrze się słucha nie tylko ze względu na głos lektora, ale także na styl pisania Ricciego. Dla relaksu i refleksji.