To ja, Gorączka

Wspierająca książeczka, dzięki której oswoicie gorączki.
- książka poprowadzona w duchu rodzicielstwa bliskości
- trudne sprawy tłumaczy w zrozumiały dla dzieci sposób
- miękka oprawa, wygodna przy pracy z maluchem
- 36 pięknie ilustrowanych stron
- autorskie i ponadczasowe ilustracje
- książeczka przygotowana “jako pomoc dla rodzica do rozmowy z dzieckiem o gorączce i chorowaniu-zdrowieniu”

Informacje dodatkowe o To ja, Gorączka:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria wiekowa: 3-5 lat
Ilustracje:tak

Tagi: Gorączka odporność zdrowie

Kup książkę To ja, Gorączka

Dodaj cytat

To ja, Gorączka - opinie o książce

Część zjawisk, z którymi się na co dzień stykamy wydają nam się niekorzystne lub nieprzyjemne, a nie zawsze tak też jest. Jednym z nich jest gorączka, która wielu z nas spędza sen z powiek i chwielibyśmy jej za wszelką cenę uniknąć. Jednakże, jak dobrze wiemy ze szkoły wcale nie jest taka zła, a więc walczyć należy z daną chorobą, a nie tylko i wyłącznie skupiać się na zbijaniu temperatury.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Gorączkę pod postacią przyjemnego, puchatego, pomarańczowego stworka. Bohaterka postawiła sobie za zadanie przedstawić się z jak najlepszej strony czytelnikom, którymi w tym przypadku są dzieci, gdyż do nich kierowana jest ta książeczka. Opowiada o tym kim jest, dlaczego przychodzi, co robi, by nam pomóc w walce z chorobą, a także przedstawia nam inną postać, jaką jest Odporność. Ponadto wskazuje do czego służy termometr i jakie są jego rodzaje. Uświadamia też małego odbiorcę, iż do dorosłych również przychodzi i choć lubi wieczorem poszaleć, to da się z nią żyć. Na koniec znika, ale się nie żegna, bo na pewno jeszcze wróci. W jaki sposób zaprezentowała się Gorączka? Jakie fakty zostały w książce poruszone? O tym w książce „To ja, Gorączka” autorstwa Marcina Korczyka i Doroty Zięby.

Pomysłowość

Pomysł na zaprezentowanie gorączki pod postacią przyjaznego stworzonka, które opowiada o swych zaletach dzieciom, uważam za bardzo dobry i wyczekiwany, gdyż sam będąc niegdyś dzieckiem obraz tego objawu kojarzył mi się źle i tak też był opisywany przez dorosłych. Nie każdy rodzic lub opiekun potrafi wytłumaczyć dziecku, dlaczego ma ono temperaturę, a dawniej większa część ich sama mogła nie mieć takiej wiedzy. Toteż owa bajka jest doskonałym rozwiązaniem na oswojenie gorączki i uświadomienie dziecka w prosty i przyjemny sposób z czym ma do czynienia. Bohaterka odpowiada na najczęściej stawiane przez dzieci pytania w tym zakresie, a przy okazji czytelnik spędza zabawnie czas. Mam nadzieję, że powstanie również historyjka o Odporności, która się tu pojawiła również, jako słodka postać.

Podsumowanie

Książeczkę czytało mi się przyjemnie i z pewnością przypadnie do gustu moim uczniom. Pozycja dedykowana jest dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat, ale myślę, że i te nieco starsze będą zadowolone. Na każdej stronie są wspaniałe ilustracje pasujące do danej akcji, co zdecydowanie sprawia, iż lektura staje się bardziej atrakcyjna. W gratisie dołączone są naklejki związane z różnymi sytuacjami odbywającymi się podczas gorączki. Okładka przedstawia główną bohaterkę, która dzięki swej skromności i przyjaznemu wyglądowi spodoba się dzieciom. Gorąco polecam bajkę wszystkim rodzicom, a zwłaszcza ich pociechom, bo dzięki niej ten temat nie będzie już taki straszny i zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-01-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Jak oswoić temat gorączki?

Po kilku całkiem konkretnych publikacjach dla dorosłych, tym razem Pan Tabletka daje radość oraz solidną porcję wiedzy sporo młodszym czytelnikom. "To ja, Gorączka" to książeczka skierowana do dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat. Format jest poręczny, a w odróżnieniu od poprzednich pozycji autora tym razem dostajemy małe dzieło sztuki w miękkiej oprawie, która jest dość specyficzna w dotyku. Maluchy z pewnością to docenią!

Tekstu jest niewiele - wręcz idealnie dla małych miłośników literatury. Ilustracje Doroty Zięby znakomicie komponują się z całością - są pomysłowe, ale i wymowne. Zdradzają emocje bohaterów i odzwierciedlają dynamikę opisywanych sytuacji. Do ich stworzenia zostały wykorzystane jedynie trzy kolory, ale nie jest to czymś, co można by odebrać za minus - wręcz przeciwnie, ponieważ ten zabieg sprawia, że koncentrujemy się przede wszystkim na przekazie (bez niepotrzebnego odwracania głównej uwagi od istotnych treści). Bohaterowie są sympatyczni, więc dzieci z przyjemnością przewracają kolejne strony.

Kluczowy jest tu przekaz edukacyjny. Młody czytelnik dowiaduje się, czym (a w tym konkretnym przypadku - kim) jest Gorączka i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić. Można jej nawet przybić piątkę na początku znajomości ;) To takie symboliczne oswojenie z nieznanym.

"Powiem Ci w tajemnicy, że niektórzy ludzie mnie nie lubią. Wiesz, oni chyba się mnie boją. Boimy się zwykle tego, czego nie znamy."

Warto pamiętać, że gorączka nie jest chorobą i sama w sobie nie jest zła. Co ciekawe, Gorączka, którą stworzył Pan Tabletka budzi innego przesympatycznego bohatera, jakim jest Odporność.

"Im większa będzie Twoja Odporność, tym łatwiej będzie nam walczyć z chorobą."

Dalej dowiadujemy się m.in., dlaczego Gorączka z Odpornością są duetem idealnym. Czegoś jednak jeszcze potrzeba, by szybko wrócić do zdrowia, ale o tym najlepiej samemu przeczytać! Albo jeszcze lepiej z kimś bliskim ;)

Najlepszy dowód, że książka podoba się dziecku?
Na drugi dzień po przeczytaniu przez rodzica przyłapujesz pociechę, że czyta ją samodzielnie! A do tego dopytuje później, gdzie książeczka o Odporności! I weź się teraz człowieku tłumacz... 😅

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?
Marcin Korczyk0
Okładka ksiązki - Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?

Fascynująca opowieść o tym, skąd się bierze odporność, jak o nią dbać i jak jej nie szkodzić. Opowieść o przedszkolnych glutach i gilach, napisana...

Gorączka. Przewodnik dla rodziców
Marcin Korczyk0
Okładka ksiązki - Gorączka. Przewodnik dla rodziców

"Gorączka" to takie czułe objęcie rodzica i powiedzenie "wiem, że się boisz, rozumiem cię, ale jesteśmy w tym razem i dasz sobie świetnie radę". Napisana...

Paderborn
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona