To ja, Judasz. Biografia apostoła

Najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Tajemnice i wszystkie twarze Judasza w książce Tomasza P. Terlikowskiego.

Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Kim był Judasz?

Tomasz P. Terlikowski proponuje świeże - biblijne, historyczne, literackie i psychoanalityczne - spojrzenie na postać Judasza. Czy w ogóle istniał? Co o nim wiemy, a czego nie? Co jest pewne, a czego się domyślamy? Jak możemy rozumieć jego historię? Być może Judasz, zanim dołączył do grona apostołów, był zwykłym handlarzem. Jednak możliwe również, że był on, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, terrorystą walczącym z bronią w ręku o wyzwolenie Izraela spod rzymskiego jarzma. Dlaczego uwierzył Jezusowi? Czy zdradził go z żądzy zysku, czy powodem było rozczarowanie i utrata wiary? Czy był niezbędnym elementem historii stanowiącej fundament chrześcijaństwa? Dlaczego jest tak ważny dla gnostyków?

Ta książka ma również dla Terlikowskiego wymiar osobisty, rozliczeniowy: oto biografia Judasza napisana z pasją przez autora, którego przecież nieraz nazwano właśnie Judaszem, zdrajcą polskiego Kościoła.

Informacje dodatkowe o To ja, Judasz. Biografia apostoła:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie postaci historycznych polityków i wojskowych

Kup książkę To ja, Judasz. Biografia apostoła

To ja, Judasz. Biografia apostoła - opinie o książce

" [...] Dra­mat Ju­da­sza jest więc osta­tecz­nie związany z jego ab­so­lutną sa­mot­no­ścią, z błęd­nym ro­ze­zna­wa­niem tego, kim jest on sam i kim jest Bóg. [...]"

Jak tylko zobaczyłam na Legimi e-book Tomasza P. Terlikowskiego pod tytułem "To ja, Judasz. Biografia apostoła" wiedziałam, że koniecznie muszę go przeczytać. Nie żałuję, że poświęciłam czas na jego czytanie.
Autor uświadomił mi, że każdy z nas jest jak Judasz. Na każdym kroku zdradzamy, ranimy i wyrzekamy się Boga w Trójcy Jedynego. W konfesjonale wyrzekamy się naszych grzechów i przepraszamy za nie. Judasz też żałował tego, że zdradził swojego ukochanego przyjaciela Jezusa Chrystusa. Wrócił, żeby oddać srebrniki, które otrzymał, ale było już za późno. Konsekwencją jego grzechu była śmierć Pana Jezusa. Czy Judasz potrafił sam sobie wybaczyć? Oczywiście, że nie, dlatego kolejną konsekwencją tego grzechu była jego samobójcza śmierć. Czy zrobił to, za namową szatana? Niestety pewnie tak. Czy Bóg mu to wybaczył? I tu jest temat do zastanowienia. Z jednej strony Bóg jest miłosierny i uczy nas, że trzeba przebaczać. Z drugiej strony jak ma wybaczyć komuś, kto sam się potępił? Jak myślicie, czy Judasz poszedł prosto do piekła, a może jest nadal w czyśćcu  i oczyszcza się w celu spotkania swojego ukochanego przyjaciela w Niebie? To jest bardzo trudna sprawa. Ja wierzę, że ten apostoł na sekundę przed śmiercią poprosił Boga o przebaczenie i możliwe, że już jest w Niebie.
Autor Tomasz P. Terlikowski poruszył moim zdaniem ważny temat, który często jest zamiatany pod dywan. Dlaczego? Każdy z nas na pewno już ocenił Judasza i skazał go na wieczne potępienie. Tylko czy nasze przekonanie jest prawdziwe? Patrząc przez ten pryzmat, czy my nałogowi grzesznicy mamy szansę na zbawienie? W czym my jesteśmy lepsi od tego apostoła? Często zdradzamy Boga za mniej niż 30 srebrników. Czy w takim wypadku zasługujemy na wieczne potępienie?
Książka "To ja, Judasz. Biografia apostoła" zmusza nas do głębokiej refleksji. Stawia pytania, na które odpowiedzi zna tylko Bóg.
Tomasz P. Terlikowski stworzył wyjątkową biografię. Chyba pierwszy raz czytałam książkę w pełni poświęconą Judaszowi Iskariocie.
Z tej biografii dowiecie się, co na  temat tego apostoła myślą między innymi: papież Franciszek i śp. papież Benedykt XVI. Warto przeczytać ich rozważania.
Tutaj znajdziecie również ilustracje, na których znajduje się ten apostoł.
Czy Jezus, powołując Judasza na apostoła wiedział, że on go zdradzi? Co tak naprawdę myśleli o nim ewangeliści: Mateusz, Marek, Jan i mój ulubieniec Łukasz? Co o nim pisali? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego dzieła Tomasza P. Terlikowskiego.
Jeżeli interesujecie się naszą religią i historią, uwielbiacie czytać biografie, to zachęcam was do poznania, tego najmniej znanego apostoła.
Czy wstydzicie się Judasza? Czy wybaczyliście mu jego haniebny czyn? Ile tak naprawdę w was jest z Judasza?
I tu doskonale sprawdzą się słowa Pana Jezusa Chrystusa "Kto z was jest bez grzechu, niech pierw­szy rzuci w nią kamieniem" (Ewangelia św. Jana 8).

Jestem bardzo ciekawa, czy Judasz wyglądał tak źle, jak go malują? Te ilustracje, o których wspomniałam, są naprawdę straszne i wywołują we mnie ciarki.
I na koniec zadam wam pytania: Czy tylko Judasz zdradził Jezusa w trakcie Jego najważniejszej próby? Co zrobili inni jego apostołowie?  Podpowiem wam, było ich razem 12 i każdy z nich uciekł od swojego Mistrza. Czy tylko jeden apostoł zasłużył na potępienie?
Warto przeczytać historię wyklętego apostoła. Może on nie był taki zły, jak go wymalowali. Może stał się kozłem ofiarnym, żeby Pan Jezus mógł Zmartwychwstać.
To bardzo dobre dzieło Tomasza P. Terlikowskiego zasługuje na waszą uwagę.

Kiedy sól traci smak. Etyka protestancka w kryzysie
Tomasz Terlikowski0
Okładka ksiązki - Kiedy sól traci smak. Etyka protestancka w kryzysie

Książka jest próbą przedstawienia mapy nowego sporu w łonie chrześcijaństwa. Granice i mury w kwestiach moralnych przechodzą w poprzek dotychczasowych...

Kościół ma być przezroczysty
Tomasz Terlikowski0
Okładka ksiązki - Kościół ma być przezroczysty

Ostatnie miesiące pokazały wyraźnie, że potrzebny jest zupełnie inny sposób mówienia o Kościele - o jego słabościach, o sprawach, które...