To jeszcze nie koniec


Tom 2 cyklu Marie Výrová
Ocena: 5 (2 głosów)

Upalne lato 1987 roku. Magda, Zuza i Hana spędzają wakacje w starej willi rodziny Třebovickich. Sielankę przerywa wyjątkowo drastyczne morderstwo. Funkcjonariusze nadzwyczaj szybko wskazują i aresztują sprawcę, zupełnie lekceważąc zeznania jednej z dziewczynek, która twierdzi, że na miejscu zbrodni widziała dziwną zieloną zjawę...

Dwadzieścia pięć lat później podinspektor Marie Výrová, zwana Wielką Sową, wraca do starej sprawy. Wkrótce przekona się, że w dawnym śledztwie roiło się od błędów i nadużyć. Nakłania więc świadków, aby minuta po minucie odtworzyli tamten tragiczny dzień. Co Třeboviccy ukrywali przez lata i czy zabił któryś z nich?

To jeszcze nie koniec jest połączeniem pasjonującej powieści kryminalnej, historii o upadku wpływowej rodziny oraz mrocznej ballady romantycznej.

A Michal Sýkora, w kolejnym po Człowieku pana ministra tomie serii o śledczych z Ołomuńca, potwierdza swój talent, czerpiąc z najlepszych tradycji gatunku.

Informacje dodatkowe o To jeszcze nie koniec:

Wydawnictwo: Afera
Data wydania: 2022-08-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788365707543
Liczba stron: 312
Tytuł oryginału: Ještě není konec
Język oryginału: czeski
Tłumaczenie: Krzysztof Wołosiuk

więcej

Kup książkę To jeszcze nie koniec

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

To jeszcze nie koniec - opinie o książce

Avatar użytkownika - sztukaczytania
sztukaczytania
Przeczytane:2023-07-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Ta sprawa jest makabryczna, a przy tym dość szczególna."

"To jeszcze nie koniec" to kawał dobrej prozy przepełnionej mrokiem i tajemnicami rodzinnymi.

Opowieść rozpoczyna się dusznym, osobliwym klimatem upalnego lata 1987 roku. Kuzynki Magda i Zuza Třebovickie wraz ze szkolną koleżanką Haną, spędzają wakacje w domu dziadków w Ołomuńcu.

Spokojne wakacje przerywa wyjątkowo brutalne morderstwo popełnione w szopie na podwórku domu rodziny Třebovickich.

,,Tego dnia wszystko się skończyło."

Hana tuż przed makabryczną zbrodnią zobaczyła postać zieloną od stóp do głów. Czy to był morderca? Człowiek? Może wodnik? Albo tylko wyobraźnia dziewczynki?
Nikt nie bierze na poważnie słów Hany, a sprawa zostaje szybko uznana za rozwiązaną według zasady, że najprostsze rozwiązanie jest najbardziej prawdopodobne.
Po dwudziestu pięciu latach podinspektor Marie Vyrova (Wielka Sowa) zaczyna ponownie przyglądać się sprawie. Szybko odkrywa, że podczas śledztwa popełniono wiele błędów i niedopatrzeń. Możliwe też, że wcale nie wytypowano prawidłowo sprawcy, który przez te wszystkie lata pozostawał na wolności.

Wszechobecne poczucie winy, próba ukrycia prawdy w celu chronienia bliskich, spowodowały, że wcześniejsze dochodzenie zostało wyprowadzone na manowce. Po latach Wielka Sowa ma bardzo trudne zadanie. Sama ma ogromne wątpliwości, czy uda jej się coś zdziałać i trafić na jakieś nowe wskazówki. Czy wystarczy odkurzyć pamięć rodziny Třebovickich i ich sąsiadów? Czy Wielkiej Sowie uda się dotrzeć do prawdy?

Ta opowieść tętni od emocji. Zbrodnia i śledztwo prowadzone ponownie po latach są przyczynkiem do poznania prawdziwych losów rodziny. Bo to nie tylko świetny kryminał, to powieść o tym, jak bardzo tajemnice mogą zniszczyć rodzinę, doprowadzić do jej rozkładu i upadku. To opowieść o zadawnionych waśniach, wzajemnych pretensjach, animozjach, niuansach w relacjach międzyludzkich, mroku i nadziei, o niespełnionych ambicjach i fatalnych porażkach. Dodatkowo sprawa dotyczy okresu przełomu ustrojowego, więc mowa również o konsekwencjach społeczno-politycznych postępowania bohaterów, co czyni powieść jeszcze ciekawszą. Klimat lat osiemdziesiątych XX wieku został świetnie oddany.

I co ważne - nic nie jest takie, jakim się początkowo wydaje, a motywy, którymi kierują się postacie, zaskakują na każdym kroku.

,,To jeszcze nie koniec" to piękny, wielowymiarowy tekst i przykład tego, że niektórzy autorzy mają wielką moc i umiejętność znakomitej manipulacji czytelnikiem, a przy tym wzbudzania skrajnych emocji.

Link do FB:
https://www.facebook.com/aniasztukaczytania/
Zapraszam:)

Link do opinii
Avatar użytkownika - manuela_orkan
manuela_orkan
Przeczytane:2022-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pięć martwych psów
Michal Sýkora0
Okładka ksiązki - Pięć martwych psów

Czerwiec, ZOO w Ołomuńcu – pełnię sezonu zakłóca dziwne wydarzenie. Nocą zabito portiera i skradziono trzy niedźwiedzie. Marie Výrová wraz z ekipą...

Czeskie Krymi. Człowiek pana ministra
Michal Sýkora0
Okładka ksiązki - Czeskie Krymi. Człowiek pana ministra

Na uniwersytecie w Ołomuńcu zostaje odnalezione ciało docenta Ondřeja Chalupy. Czy ten lubiany wykładowca zginął dlatego, że za bardzo interesował się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy