Tove Jansson. Mama Muminków

Muminki to nie całkiem bajka...

Tove Jansson, młoda fińska pisarka szwedzkojęzyczna, obiecująca malarka, ilustratorka książek dla dzieci i uznana rysowniczka politycznych karykatur. Jej ojciec Viktor Jansson był rzeźbiarzem, a matka, Signe - projektantką. Jej bracia również byli artystami. Mieszkała w Helsinkach, ale większość czasu spędzała z dala od swojego atelier, na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej, która stała się tłem dla jej książek.

Życie Tove zmieniło się, gdy w 1945 roku wydała pierwszą powieść o małych trollach, które pokochali dorośli i dzieci. Stworzyła Dolinę Muminków - szczęśliwą krainę, o której marzyła podczas wojennych nalotów - pełną ciepła, przyjaźni i koloru, choć niewolną od mroku i problemów.

Przez czterdzieści lat, aż do śmierci, żyła ze swoją partnerką, graficzką Tuulikki Pietilä, pierwowzorem Too-tiki. Ich podróże oraz pobyt na wyspie zostały utrwalone na taśmach filmowych, które stały się podstawą kilku filmów o ich życiu.

Intymne dzienniki z niemal całego życia, tysiące listów i szpargałów, ale przede wszystkim wieloletnia zażyłość z Tove pozwoliły Boel Westin, profesorce ze Sztokholmu, napisać fascynującą opowieść o twardo stąpającej po ziemi artystce i fenomenie jej Muminków.

Wkrótce na ekranach film biograficzny Tove w reżyserii Zaidy Bergroth.

Boel Westin jest szwedzką literaturoznawczynią i wykładowczynią na uniwersytecie w Sztokholmie. Jej doktorat był nowatorskim i wnikliwym studium Familjen I dalen (The Family in the Valley), poświęconym fenomenowi Doliny Muminków. Podczas tych prac weszła w bliską zażyłość z Tove Jansson, dzięki temu uzyskała dostęp do bardzo prywatnych, wręcz intymnych materiałów - dzienników, jakie Tove systematycznie pisała, i do jej korespondencji. Wiele razy odwiedziła Polskę, promując swą książkę i spotykając się z czytelnikami i miłośnikami twórczości Tove Jansson.

Informacje dodatkowe o Tove Jansson. Mama Muminków:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2020-10-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Tove Jansson. Ord, bild, liv

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Tove Jansson. Mama Muminków

Tove Jansson. Mama Muminków - opinie o książce

Avatar użytkownika - agga
agga
Przeczytane:2013-04-03,
Bardzo ciekawa biografia niezwykłej kobiety, twórczyni kultowych postaci i bajki o Muminkach. Osoba, której życie dalekie było od bajkowej doliny, którą stworzyła. Przeszła przez wojenną traumę, samotność, różne aspekty popularności, trudną miłość. Wydaje się, że bajkowy świat który stworzyła, był rodzajem ucieczki od realnego, niełatwego życia do świata z marzeń, nieoczekiwanie zaowocował jej wielkim sukcesem. Książka oparta na jaj własnych zapiskach i pamiętnikach, pozwala lepiej poznać pisarkę, osobę nietuzinkową, bardzo barwną i niejednoznaczną.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2013-01-09,
Ciepła książka o niezwykłej kobiecie, której książki zaznaczyły na stałe swoją obecność w życiu wielu z nas.Drobiazgowa i wnikliwa próba sportretowania niezwykłej osobowości, silnej i obdarzonej wspaniałą wyobraźnią. Boel Westin, profesorka ze Sztokholmu,z prawdziwą pasją i jednocześnie sympatią dokumentuje twórcze dokonania Mamy Muminków, kobiety zapamiętanej głównie z powodu stworzenia sympatycznych stworków, a przecież były one zaledwie ułamkiem dokonań artystycznych Tove Jansson.Utalentowana malarsko, nie stroniła także od grafiki, czy też rzeźby, pisanie książek było zatem tylko jednym z wielu rodzajów manifestowania samej siebie. Autorka biografii tej niezwykle skrytej osoby pozwala nam zapoznać się z genealogią całej sagi o Muminkach, wnikliwie analizując całe filozoficzne podłoże tych, zdawałoby się błahych i sympatycznych, opowieści. Rzetelna i dopracowana w każdym calu książka, obowiązkowa dla każdego miłośnika Muminków:)

Książka nr 45/2021: “Tove Jansson. Mama Muminków” - Boel Westin.

“Tove Jansson była geniuszem uniwersalnym z wybujałą potrzebą wyrażenia siebie, od pierwszych obrazków po ostatnią książkę. Powodowana nieustannym pragnieniem pisania i malowania - bez przerwy odczuwała głód tworzenia czegoś nowego”.

Mama Muminków była postacią wyjątkową. Ta książka pozwala spojrzeć na jej życie z szerokiej perspektywy. Jej twórczość zawiera wyraźne odniesienia do rzeczywistości. W postaciach z Doliny i ich przygodach kryją się losy rodziny autorki, relacje, namiętności oraz obawy.

Błędem jest uważać, że Muminki to sprawa dla dzieci. Historie małych trolli kryją w sobie przesłania również dla dorosłych: umiłowanie wolności oraz strach przed samotnością.

Avatar użytkownika - Domi__T
Przeczytane:2016-01-14, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2014-09-06, Przeczytałam,
Tove Jansson. Mama Muminków
Boel Westin0
Okładka ksiązki - Tove Jansson. Mama Muminków

Genialne książki dla dzieci są genialne nie bez powodu. Stoi za nimi niezwykła siła osobowość autorów. Talent, jaki zdarza się raz na milion - tajemniczy...