Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Literacki, sceniczny i filmowy fenomen w drapieżnym przekładzie Jacka Poniedziałka

Przy życiu trzymają ich iluzje. Chance Wayne wierzy, że może przechytrzyć czas i marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Tom ma dość gwiazd filmowych przeżywających przygody za zwykłych ludzi i układa scenariusz swojego życia z dala od matki i siostry. Były pastor Lawrence Shannon w żadnej z życiowych ról nie znajduje spełnienia. Blanche Dubois, chcąc oczarować innych, nie mówi prawdy, lecz jedynie to, co - jak uważa - powinno nią być. Margaret, by swe kłamstwa przemienić w rzeczywistość, nie cofnie się przed niczym.

Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych. Bohaterów Tennessee Williamsa nękają niespełnione ambicje i wspomnienia o dawnej świetności. Zmagają się z uzależnieniami, tłumioną seksualnością i lękiem przed wyobcowaniem. Walczą przede wszystkim z własnymi słabościami.

Ekranizacje sztuk Williamsa, z niezapomnianymi kreacjami Marlona Brando, Elizabeth Taylor czy Paula Newmana, zdobyły łącznie 25 nominacji do Oscarów. Współczesnego przekładu pięciu najważniejszych dramatów dokonał Jacek Poniedziałek - aktor, reżyser i autor wielu tłumaczeń, m.in. Aniołów w Ameryce Tony'ego Kushnera i Kruma Hanocha Levina.

Wspaniała literatura, aktualne i bulwersujące historie w przekładzie, który podbije serca nowego pokolenia.

Krystyna Janda

Sądzę, że dramaty Williamsa wrócą triumfalnie na polskie sceny także między innymi dzięki przekładom Jacka Poniedziałka.

Jan Englert

Tennessee Williams odważnie szedł pod prąd. Choć powstało tyle wspaniałych spektakli i ekranizacji, jego dramaty wciąż chce się odkrywać na nowo. Wciąż chce się w nich grać.

Andrzej Chyra

Informacje dodatkowe o Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-09-06
ISBN: 978-83-240-2221-2

Kup książkę Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty - opinie o książce

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017 - 100 książek ,
Tego w ogóle nie powinno się czytać tylko oglądać na scenie. Ale teraz, jak już wiem o czym jest, to na pewno tego oglądać nie pójdę. Najwyraźniej nie zrozumiałam fenomenu. W Nowym Orleanie mieszka sobie małżeństwo Kowalskich :-). Żyją sobie prosto i swobodnie, kochają się w ten prosty sposób i w ogóle sprawiają wrażenie raczej szczęśliwych. Pewnego dnia jednak, zwala im się bez uprzedzenia na głowę siostra pani Kowalskiej. Problem z nią polega na tym, że jest za mało świrnięta, żeby się zamknąć we własnym świecie, a za dużo, żeby się dało z nią wytrzymać. Wprowadza to pewien rozłam pomiędzy Stanley'a i Stellę Kowalskich. Na pewno jest to postać tragiczna, na której życie cały czas wpływają wydarzenia z młodości, jednak na pierwszy plan wysuwa się to, że jest upierdliwą, nachalną, kłamliwą alkoholiczką - nimfomanką. Być może moja ocena nie jest adekwatna bo zamierzałam przeczytać i przeczytałam jedynie "Tramwaj..."
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2012-09-28,
Każdy, kto zna z teatru lub z kina „Tramwaj zwany pożądaniem” lub inne zamieszczone w tym tomie dramaty (czyli „Kotka na gorącym blaszanym dachu”, „Szklana menażeria”, „Noc iguany” i „Słodki ptak młodości”), powinien koniecznie przeczytać tę książkę. Tennessee Williams umiał wspaniale uchwycić emocje i rozterki bohaterów, odzwierciedlając je w ciętych dialogach. Natomiast tłumaczowi świetnie udało się to wszystko oddać po polsku. Niektórzy nie lubią czytać tłumaczeń ani dramatów: w tym wypadku to nie jest żadna przeszkoda, wszystkie pięć sztuk czyta się jak prozę, wszystkie pięć wciąga i zmusza do zastanowienia. Pomimo potocznego, lekkiego języka nie jest to bowiem łatwa lektura: problemy bohaterów, ich trudne charaktery i cały świat przedstawiony jest raczej przygnębiający, ale dzięki temu autentyczny.
A Streetcar Named Desire And Other Plays
Tennessee Williams0
Okładka ksiązki - A Streetcar Named Desire And Other Plays

Tennessee Williams`s sensuous, atmospheric plays transformed the American stage with their passion, exoticism and vibrant characters who rage against their...

Cat On A Hot Tin Roof
Tennessee Williams0
Okładka ksiązki - Cat On A Hot Tin Roof

One hot summer night in the house of the Mississippi Delta`s richest cotton planter, a family imprisoned by the past is torn apart by the revelations of...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska