Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-5731-3

Fascynująca podróż przez historię śladami trucizny.

Historia trucicielstwa to historia walki o władzę. Członkowie królewskich rodów obawiali się zgubnego działania trucizny, która mogła zostać dodana do ich posiłku przez wrogów. Aby zapobiec otruciu, korzystali z rogów jednorożca i antidotów wypróbowanych na skazańcach oraz z usług testerów jedzenia. Słudzy oblizywali sztućce monarchów, zakładali ich bieliznę i testowali nocniki.

Jednak przerażeni niebezpieczeństwem otrucia władcy nie dostrzegali, że trucizna często kryła się w ich codziennej rutynie. Kobiety stosowały podkłady zrobione z ołowiu i rtęci. Mężczyźni wcierali w łysiejące miejsca zwierzęce odchody. Lekarze przepisywali im rtęciowe lewatywy i maści z arszenikiem.

Trucizna nie odeszła w zapomnienie wraz z dawnymi rodami królewskimi. Wciąż jest obecna na szczytach władzy. Trudniejsza do wykrycia. Skuteczniejsza. Chętnie używana przez współczesnych dyktatorów w walce z politycznymi wrogami. Trucizna wciąż żyje i ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Eleanor Herman odkrywa przed nami dzieje trucizny, jakiej nie znamy. Łączy w swojej książce świetną znajomość królewskich archiwów z najnowszymi odkryciami medycyny sądowej. Snuje opowieść o życiu w najwspanialszych europejskich pałacach – o trujących kosmetykach, śmiercionośnych lekarstwach i okrutnych morderstwach.

Tagi: historyczne trucizna

Kup książkę Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku

Opinie o książce - Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Bardzo ciekawa książka, pokazująca historię z zupełnie innej strony. Można dużo dowiedzieć się o higienie, kosmetykach w średniowieczu oraz o trucicielstwie.

Avatar użytkownika - Lucas
Przeczytane:2019-10-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Ta książka jest fascynująca! Ma śliczną okładkę. A zawartość pełna ciekawostek, o których nie miałam zielonego pojęcia! W dzisiejszych czasach mało kto zdaje sprawę w jakich warunkach kiedyś ludzie żyli i jaki był fatalny poziom medycyny. Ludzie leczyli się, ubierali, jedli i upiększali tak, że właściwie sami się truli...Bardzo wartościowa książka, bogata w wiedzę. Pokazuje jak medycyna się rozwijała ale i zwyczaje ludzi. Polecam!

Królowe i ich kochankowie. 900 lat intryg, namiętności i pasjonującej polityki
Eleanor Herman0
Okładka ksiązki - Królowe i ich kochankowie. 900 lat intryg, namiętności i pasjonującej polityki

W swojej drugiej książce Eleanor Herman otwiera przed czytelnikami drzwi buduarów królowych. Poznajemy tajemniczych kochanków władczyń, którym zakochane...

Eleanor Herman0
Okładka ksiązki - W łóżku z królem. 500 lat cudzołóstwa, władzy, rywalizacji i zemsty. Historia metres królewskich

Królewskie metresy przez całą historię ludzkości były uważane przez jednych za godne zazdrości, podziwu czy uwielbienia, przez innych za postacie przerażające...

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś