Trzynaście zagadek

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2006-04-02
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7384-549-6
Liczba stron: 248

Ocena: 5.09 (11 głosów)

Trzynaście zagadek kryminalnych zadawanych sobie przez zgromadzone towarzystwo. Wszystkie te opowiadania łączy fakt, że trafne rozwiązania niezmiennie znajduje panna Marple.

Kup książkę Trzynaście zagadek

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Trzynaście zagadek

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,

Po tytule spodziewałem się, że będzie to kolejny zbiór opowiadań. Choć każda z trzynastu przedstawionych historii jest niezależna, to mają one swój jeden mianownik - przynależność do "Klubu Wtorkowych Spotkań". 


Idea założenia tego klubu wzięła się z zamiłowania jej członków do rozwiązywania niewyjaśnionych lub dziwnych przypadków natury kryminalnej. Pierwsze takie spotkanie odbywa się w domu panny Marple i przez kolejne tygodnie sześć wyjątkowych opowieści zostaje przedstawionych przez poszczególnych gości zgromadzonych w gościnnych progach pani Jane. 


Kolejne historie są wynikiem opowieści toczonych przy stole u Sir Henry`ego Clitheringa, który wcześniej gościł u panny Marple. Ostatnie opowiadanie ma miejsce w St. Mary Mead i to Marple prosi Clitheringa o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Wszystkie opowiadania mają wspólny mianownik - wszystkie rozwiązania serwuje znakomita w obserwowaniu ludzkiej natury Jane Marple.


Ten zbiorek nie jest rewelacyjny pod względem pisarstwa Christie, jednak zasługuje na uwagę każdego liczącego się fana pisarki. Panna Marple daje cenną lekcję zgromadzonych u niej i kolejnym przyjęciu gościom - błyskotliwość umysłu to absolutnie nie jest stan związany z wiekiem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Panna Marple mieszka co prawda w niewielkiej wiosce jednak uważa, że obserwacje poczynione wśród jej mieszkańców dają jej obraz całego świata. Bo chociaż dekoracje mogą być różne to natura ludzka raczej się nie zmienia... Co więcej, opierając się na owych obserwacjach panna Marple potrafi rozwiązać najbardziej zagmatwane zagadki kryminalne... "Trzynaście zagadek" to właściwie zbiór opowiadań, których głównym motywem są takie właśnie historie opowiadane w gronie znajomych. Opowiadający musi znać rozwiązanie, a pozostali uczestnicy zabawy mogą na podstawie podanych szczegółów próbować odkryć sprawcę zbrodniczego czynu. Głównym atutem tej książki jest jej różnorodność - omawiane zdarzenia to nie tylko spektakularne morderstwa, ale również historie, które na pierwszy rzut oka nie zawierają w sobie żadnego przestępstwa. Domorośli detektywi to ludzie rozmaitych profesji, ale znający całkiem nieźle naturę ludzką - pisarz, duchowny, sędzia, lekarz, emerytowany policjant. Panowie posługują się logiką natomiast panie (bo w grze biorą udział również kobiety) stawiają na emocje. Ze wstydem trzeba przyznać, że początkowo wszyscy traktują pannę Marple z pewną pobłażliwością - ot, trochę staroświecka, śmieszna staruszka. Tylko jej udało się rozwiązać pierwszą zagadkę? Cóż, szczęście debiutanta. To samo za drugim razem? Zdarzają się takie fuksy. Trzecia, czwarta, piąta zagadka? No, no może i panna Marple jest staroświecka, ale intelektu i przenikliwości nie można jej odmówić...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
Według mnie ta książka jest najlepsza z całej kolekcji Agata Christie. Trzynaście oddzielnych, całkiem innych historii kryminalnych opowiadanych przy kawce w wyborowym towarzystwie a każdą rozwiązuje starsza Pani Marple. Godna polecenia :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2013,
Bardzo lubię pannę Marple, więc z przyjemnością przeczytałam. Co tu więcej pisać? Agathy Christie nie trzeba nikomu polecać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - martajaworska
martajaworska
Przeczytane:2019-07-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Książka z moiją ulubioną postacią autorki, panna Marple wystawiona na próbę rozwiązuje wszystkie zagadki

Link do opinii
Avatar użytkownika - moonraavi
moonraavi
Przeczytane:2016-07-07, Przeczytałem,
Inne książki autora
Pięć wieczorów z królową kryminału
Christie Agata0
Okładka ksiązki - Pięć wieczorów z królową kryminału

Śledztwo na cztery ręceCo się dzieje, gdy amatorzy zabierają się za śledztwo? Młode małżeństwo, Tuppence i Tommy, pozują na doświadczonych detektywów....

Niemy świadek
Christie Agata0
Okładka ksiązki - Niemy świadek

W sennym, prowincjonalnym miasteczku umiera w pozornie naturalny sposób dziedziczka nadzwyczajnej fortuny. Pogrobowy list od zmarłej, zawierający pewne...