Tu i teraz

Jest 2014 rok. Cztery lata temu szesnastoletnia dziś Prenna James wyemigrowała do Nowego Jorku, w którym nadal czuje się obco. Problem polega na tym, że dziewczyna nie przybyła z innego kraju - przybyła z przyszłości, w której ludzkość została zdziesiątkowana z powodu roznoszonej przez komary zarazy, a świat, który znamy, legł w gruzach. Ucieczka w przeszłość była jedyną szansą ocalenia dla tych, którzy przeżyli. Wszyscy muszą absolutnie podporządkować się dobru społeczności i ściśle przestrzegać reguł. Nawiązywanie bliskich relacji z ,,tubylcami" jest zakazane. Tylko co zrobić, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny chłopak, Ethan Jarves?

Informacje dodatkowe o Tu i teraz:

Wydawnictwo: Ya!
Data wydania: 2016-01-13
Tytuł oryginału: The Here and Now
Tłumaczenie: Janusz Maćczak

Kup książkę Tu i teraz

Tu i teraz - opinie o książce

Avatar użytkownika - LaylaA
LaylaA
Przeczytane:2019-03-10,

"Przepaść między tym, co mówimy, a tym, co czujemy, jest tak wielka i ciemna, że czasem myślę, iż wpadnę w nią i będę już wiecznie spadała."

Jest 2014 rok. Cztery lata temu szesnastoletnia dziś Prenna James wyemigrowała do Nowego Jorku, w którym nadal czuje się obco. Problem polega na tym, że dziewczyna nie przybyła z innego kraju – przybyła z przyszłości, w której ludzkość została zdziesiątkowana z powodu roznoszonej przez komary zarazy, a świat, który znamy, legł w gruzach. Ucieczka w przeszłość była jedyną szansą ocalenia dla tych, którzy przeżyli. Wszyscy muszą absolutnie podporządkować się dobru społeczności i ściśle przestrzegać reguł. Nawiązywanie bliskich relacji z „tubylcami” jest zakazane. Tylko co zrobić, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny chłopak, Ethan Jarves? Dzieli ich kilkadziesiąt lat, łączy uczucie. We dwoje są zdolni odmienić bieg historii. Ale czy będą w stanie to zrobić?

O książce „Tu i teraz” nigdy nie słyszałam i szczerze powiedziawszy to nie wiem, czy powodem tego jest mała popularność tej książki czy negatywne oceny. Przeglądając jednak książki, natknęłam się właśnie na nią i zaciekawił mnie bardzo opis. Dlatego bez zastanowienia zabrałam się za czytanie. Niestety zawiodłam się na całej powieści i stylu pisania autorki. Spodziewałam się czegoś lepszego, ale może po kolei.

" Prawda jest silna. W przeciwieństwie do kłamstwa z czasem staje się coraz silniejsza i ma moc łączenia rozmaitych uczuć i idei w taki sposób, w jaki kłamstwo nigdy nie potrafi. "

Główną postacią jest Prenna, która jest dość ciekawą postacią. Otóż Prenna pochodzi z przyszłości, w której rozniosła się zaraza i wiele osób zginęło, wszystko się rozpadło. Dzięki technologii udało im się uciec w przeszłość, gdzie mogli dalej żyć. Jednak życie nie jest łatwe dla ocalałych, muszą oni przestrzegać reguł, aby wszystko żyło w harmonii i porządku. Jedną z takich reguł jest trzymanie się jak najdalej od osób, które nie mają o niczym pojęcia. Niestety dla Prenny jest to bardzo trudne, gdyż jedyną osobą, którą naprawdę lubi jest osoba, z którą powinna spędzać jak najmniej czasu. Jak można się spodziewać książka opiera się na osobach z przeszłości, które muszą się dostosować do obecnego życia na ziemi. I sądzę, że autorka nie postarała się zbytnio przy tym wątku. Książka była dla mnie nudna i trochę schematyczna.

"Tu i teraz" to książka, która opiera się na ciekawym pomyślę, ale autorka nie wykorzystała go wystarczająco. Główni bohaterowie mnie do siebie nie przekonali, a Prenna momentami mnie denerwowała swoimi nieracjonalnymi pomysłami. Nie można jednak powiedzieć, że książka nie jest dynamiczna, pełna akcji i intryg, ale było tego za mało. Wątek podróży w czasie pojawia się w książkach coraz częściej i na chwilę obecną mam już tego dość, jednak Ann Brashares przedstawiła nam ten wątek dość oryginalnie, gdyż bohaterowie nie przenoszą się w przyszłość, ale w przeszłość, gdzie zaraz nie zrobiła jeszcze żadnych szkód. Mimo, że autorka wplatała w fabułę coraz to nowe intrygi i ciekawostki to nie zostałam w jakiś sposób zaskoczona, a czekałam na to od samego początku.

" Może to wcale nie zdemoralizowanie czy chciwość czyni nas tchórzliwymi. Może nie słabość, cierpienie czy nawet strach- lecz miłość. "

"Tu i teraz" to książka, która jest na jeden wieczór, przy której nie będziemy się musli skupić na fabule. Momentami bardzo ciekawa, ale nie zapadająca w pamięć. Myślę, że autorka mogła wykorzystać swój pomysł na powieść o wiele bardziej i wtedy książka na pewno wywarłaby na mnie bardziej piorunujące wrażenie, ale na ten moment uważam tą książkę na jeden wolny wieczór.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"(...) ,,Tu i teraz" to dobrze napisana historia, bazująca na ciekawym pomyśle, który autorce udało się przedstawić w swym dziele w sposób wiarygodny. Interesująca para głównych bohaterów, tajemnice, intrygi, dość dynamiczna akcja oraz lekki język powieści sprawiają, że czyta się ją szybko i bezproblemowo. I choć nie należy do książek, które na długo pozostaną w pamięci, stanowi dobrą rozrywkę na jeden-dwa wieczory. Choćby z tego względu warto po nią sięgnąć." Cała recenzja na moim blogu. Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/tu-i-teraz-ann-brashares/
Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2016-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Jestem zachwycona! Książkę przeczytałam za jednym zamachem. Po prostu nie mogłam oderwać się od powieści i jak najszybciej chciałam poznać zakończenie. Choć zapoznając się z jej opisem na końcu, nie byłam specjalnie zafascynowana tym rodzajem książki, to okazało się, że chyba tak naprawdę siebie nie znam. Poznawanie tej historii też przebiegało szybko i sprawnie, więc tym bardziej działa to na plus. Zacznijmy od tego, co działo się w książce. Ogólny pomysł na podróże w czasie jest już bardzo popularny i można nawet określić go jako ,,wypłowiały". Jednak tutaj przedstawiano go w trochę inny, odświeżony sposób. Bohaterowie nie przenoszą się w czasie ze zwyczajnej ciekawości, lecz starają się ratować swoje życia. Mają szereg zasad, do których się stosują, a za złamanie chociaż jednej z nich grozi sroga kara. Dodatkowo użyto tu typowego motywu silnej więzi między chłopakiem a dziewczyną. Łącząc to wszystko, otrzymujemy bardzo ciekawą i, co ważne, wciągającą historię. Akcja była bardzo dynamiczna. Ciągle coś się działo, pojawiały się nowe wątki, na których rozwiązanie czekałam z niecierpliwością. Wydarzenia niejednokrotnie mnie szokowały i wyprowadzały z równowagi. Wiadomo, czytając, starałam się przewidzieć, jakie będą konsekwencje danego czynu, lub jak zakończy się któryś z wątków. Niestety, kolejne zdarzenia za każdym razem zmieniały moje postrzeganie dalszej fabuły o sto osiemdziesiąt stopni. Okładka sama w sobie jest bardzo ciekawa. Choć, jak powiedziała moja przyjaciółka, lekko przypomina zeszyt, to w mojej ocenie okazała się oryginalna, mimo że nie pasuje do zawartości książki. Patrząc na nią pierwszy raz, nie miałam pojęcia, iż stykam się z literaturą fantastyczną. Prędzej do głowy przyszłaby mi książka związana z tajemnicami w związku czy kłótniami przyjaciół. Cóż, jeśli jednak ktoś nadał jej takową okładkę, pewnie miał soje powody. Jak to mówią, ilu ludzi, tyle pomysłów. A co z bohaterami? Byli zarówno ci dobrzy, jak i źli. O większości z nich nie mogę za dużo powiedzieć, bo zdradziłabym wam zbyt wiele z fabuły książki, a tego przecież nikt nie chce. Pokuszę się jednak o stwierdzanie, iż w większości przypadków dobrze przedstawiono poszczególne cechy danych osób. W szczególności ci ,,źli" prezentowali zachowania, które nieraz mnie denerwowały. I choć niezbyt lubię, gdy w książce coś mi działa na nerwy, to w tym przypadku było inaczej. Takie zachowanie sprawiało, iż jeszcze bardziej chciałam zagłębić się w historię i jak najszybciej dowiedzieć się, co wydarzy się za parę chwil. Skupiając się na Prennie, muszę przyznać, iż wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dziewczyna okazała się rozsądną i ułożoną nastolatką, która potrafi wyciągać wnioski z zaistniałych sytuacji. Oczywiście momentami jej zachowanie wydawało się nieracjonalne, ale działo się to rzadko. Poza tym jej relacje z Ethanem przedstawione zostały bardzo realistycznie. Typowe zachowanie nastolatków w obliczu nietypowych zdarzeń, tak charakterystyczne dla literatury młodzieżowej. Nie brakowało między nimi sporów, jak i chwil, w których mile spędzali ze sobą czas. Można powiedzieć, iż prezentowali bardzo schematyczną parę. To jednak wcale nie jest minusem. Nie byli w swoim zachowaniu banalni, zatem całość czytało się miło i przyjemnie. ,,Tu i teraz" pokazuje bardzo ciekawą, momentami zaskakującą czy bawiącą historię, która z pewnością na długi czas pozostanie w pamięci. Nie wymaga wielkiego skupiania się na fabule, dzięki czemu można czytać ją po ciężkim dniu z pewnością, iż nic nam nie umknie. Nie dość, że ładnie prezentuje się na półce, to potrafi zaciekawić i zszokować. Warta poświęcenia jej kilku chwil.
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2016-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Jest rok 2087. Na całym świecie panuje niezwykle niebezpieczna epidemia, która jest przenoszona przez komary. Każdy żyje w strachu, że następną ofiarą tej choroby może być ktoś bliski. Nikt nie jest w stanie uchronić się przed tym zagrożeniem i to tylko kwestia czasu, kiedy zdziesiątkowana zostanie cała ludzkość. Rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem, w którym naukowcy muszą jak najszybciej wynaleźć sposób na to, by ocalić garstkę osób, którym udało się jeszcze przetrwać tę zarazę. Jedynym ratunkiem dla nich jest przeniesienie się w czasie do 2010 roku. Jednak czy nowym przybyszom uda się odnaleźć w nowym świecie oraz zostawić za sobą wszystkie traumatyczne wspomnienia? ,,Prawda jest silna. W przeciwieństwie do kłamstwa z czasem staje się coraz silniejsza i ma moc łączenia rozmaitych uczuć i idei w taki sposób, w jaki kłamstwo nigdy nie potrafi." Wśród ocalałych osób znajduje się szesnastoletnia Prenna, która podczas epidemii straciła dwóch młodszych braci. Dziewczyna musi dostosować się do wielu zasad, jakie ustalili przywódcy zaraz po ucieczce ze świata ogarniętego śmiercionośną epidemią. Prenna nie może pogodzić się z tym, że musi bezczynnie patrzeć na to, jak świat w którym żyje coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Czy dziewczyna jest gotowa poświęcić wszystko oraz złamać obowiązujące zasady, jakie jej od dziecka wpajano, żeby zapobiec zbliżającej się tragedii? A jeśli tak, to czy nie jest na to jeszcze za późno? Co tak naprawdę jest przyczyną epidemii? Już wkrótce dziewczyna przekona się, że ingerowanie w bieg historii niesie ze sobą wiele konsekwencji... ,,Są zasady, których muszę przestrzegać - mówię. - Nie przetrwam, jeśli je złamię." Z każdym następnym dniem dziewczyna dokonuje coraz więcej niepokojących odkryć, które burzą jej jak dotąd spokojny oraz poukładany świat. Czy to możliwe, żeby ludzie którym Prenna najbardziej ufała, mogli oszukiwać ją przez cały czas? Na drodze dziewczyny staje wkrótce Ethan Jarves, który wywraca cały jej świat do góry nogami. Prenna musi być jednak ostrożna, ponieważ przywódcy nie patrzą przychylnym okiem na jej nową znajomość. Dziewczyna nie może zapomnieć o tym, że jedną z najważniejszych zasad w jej społeczności jest zakaz bliskości z ludźmi z innych czasów. Czy Prenna pójdzie za głosem swojego serca i zdecyduje się zaryzykować wszystko, aby być z Ethanem? ,,Może to wcale nie zdemoralizowanie czy chciwość czyni nas tchórzliwymi. Może nie słabość, cierpienie czy nawet strach- lecz miłość." Ann Brashares jest znana z serii ,,Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów" oraz książki ,,Nigdy i na zawsze", w której pojawił się wątek reinkarnacji. Byłam bardzo ciekawa jak na jej tle wypadnie ,,Tu i teraz" oraz jak autorka poradzi sobie z wątekiem podróży w czasie. Uwielbiam czytać dystopie oraz poznawać najróżniejsze wizje świata w odległej przyszłości. Im więcej książek tego gatunku się czyta, tym coraz ciężej jest zaskoczyć czytelnika. Czy Ann Brashares to się udało? Autorka miała bardzo ciekawy pomysł na książkę i uważam, że wykreowany przez nią świat jest niezwykle intrygujący. Niejednokrotnie można było odczuć ogromny niepokój oraz grozę, gdy poznawało się szczegóły związane z zarazą. Trochę żałuję, że autorka nie rozwinęła bardziej szczegółowo tematu epidemii oraz jej początków. Jednak rekompensuje to niezwykle wartka akcja oraz wiele zwrotów akcji, które nie pozwalają na choćby odrobinę nudy. Bardzo podobało mi się to, że do ostatniej strony nie była pewna, jak cała ta historia się skończy. Ann Brashares trzymała czytelników w napięciu niemal do ostatniej strony i pozostawiła z lekkim niedosytem. Autorka zmusza czytelnika do refleksji oraz pewnych przemyśleń nad naszym życiem. ,,Tu i teraz" to niezwykle ciekawa, jak i chwiali niepokojąca historia o dokonywaniu poświęceń, trudnych wyborów oraz o walce o lepsza przyszłość. Na takie książki warto czekać. Zdecydowanie polecam!
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Akcja książki dzieje się w Nowym Jorku w 2014 roku. Świat wygląda tak, jak teraz go widzimy. Niby nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Świat prze do przodu, technologia gna jak na szynach, odnotowujemy najróżniejsze nowości w medycynie. Bohaterami tej historii jest dwójka osób, Ethan Jarves siedemnastolatek z teraźniejszości i Prenna James, która przybyła z Postremo, z niezbyt odległej przyszłości, bo z końca XXI wieku. Na skutek zanieczyszczenia powietrza, globalnego ocieplenia, plam na słońcu, dochodzi na przestrzeni lat do niesamowitego ocieplenia i zawilgocenia klimatu. Ludzie zaczynają chorować na różne rodzaje grypy, które biorą początek od świńskiej grypy. Choroba mutuje w zastraszającym tempie i brakuje na nią lekarstwa. W finalnym stadium dochodzi do tego, że wszelkie śmiertelne choroby zostają przenoszone przez komary. Po przebadaniu ocalałych z tego pogromu, około tysiąc osób przenosi się w czasie, w przeszłość, aby zapobiec epidemii, która dziesiątkuje ludność. Nazywają siebie podróżnikami w czasie, żyją w enklawach, aby w pewien sposób odizolować się od nas, czyli tubylców w czasie. Żyją w nich według zasad, które ograniczają im swobodę. Muszą chronić swoją tożsamość, stronić od tubylców, przestrzegać posłuszeństwa wobec wspólnoty, nie szukać pomocy lekarskiej, usilnie starać się wtopić w społeczeństwo i w żaden sposób nie ściągać na siebie uwagi, nie wolno nigdy nawiązać fizycznej ani emocjonalnej relacji z kimkolwiek spoza wspólnoty. Ann Brashares, amerykańska pisarka, znana głównie z tetralogii Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów porzuca błyskotliwy humor i dobrą zabawę na rzecz znacznie poważniejszą i ważniejszą. Oczywiście, bohaterami są młodzi ludzie, ale oprócz tego, że jest to książka dla młodego czytelnika, posiada wątki: naukowy, fantastyczny, miłosny i kryminalny. Powieść Tu i teraz jest spójna i chyba niczego w niej bym nie zmieniła. Nawet zakończenia, które powoduje, że powieść nie jest zamknięta i może kiedyś autorka pokusi o dalsze losy Ethana i Prenny. Bohaterowie tej opowieści nie są papierowi, mają swoje charaktery i naprawdę dużo do zrobienia. Po za tym nie da się nie polubić tych dwojga młodych ludzi i ma się nadzieje, że mimo niesprzyjającej sytuacji znajdą wyjście, by być razem. Tu i teraz to bardzo przyjemna powieść. Czyta się świetnie i nie czuje upływającego czasu. Lekkie pióro Brashares pozwala szybko przejść przez tę fascynującą historię. Książkę czyta się płynnie i aż szkoda czasami odkładać ją na chwilkę, ale w końcu nie tylko książkami człowiek żyje. Mając nadzieję na dalszy ciąg przygód Prenny i Ethana, polecam gorąco tę opowieść każdemu, kto lubi książki dla młodzieży, trochę fantastyki, trochę kryminału i trochę delikatnego jak piórko romansu dwojga młodych ludzi. http://monweg.blog.onet.pl/2016/02/16/tu-i-teraz-ann-bashares/
Avatar użytkownika - xrosemarie
xrosemarie
Przeczytane:2016-02-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Szesnastoletnia Prenna James na pozór może wydawać się całkiem zwyczajną nastolatką. Jednak to tylko pozory. Dziewczyna tak naprawdę pochodzi z końca XXI wieku. Wraz ze swoją rodziną oraz innymi ludźmi urodzonymi w tamtym czasie, co ona, została zmuszona do ucieczki w przeszłość, do roku 2010. To wszystko przez pandemię przenoszoną przez komary, która zabiła miliony ludzi na całym świecie. Główna bohaterka zważywszy na to, skąd pochodzi, skrzętnie musi strzec swojej tajemnicy przed tubylcami. Musi przestrzegać rygorystycznych zasad, żeby ukryć swoje pochodzenie. I wydawałoby się, że idzie jej świetnie. Jest jednak pewien chłopak, Ethan Jarves, który sprawia, iż Prenna wątpi w słuszność wyznaczonych zasad... Gdy tylko miałam w swoich dłoniach "Tu i teraz" wiedziałam, że jest to książka dla mnie. Nie ma nic, co bym bardziej uwielbiała od dobrej fantastyki, a w szczególności dystopii. Pomysł Ann Brashares wybija się na tle podobnych powieści, których grupą docelową jest głównie młodzież. To wszystko zasługa tego, iż autorka do swojego dzieła wmieszała wizję futurystyczną, co nie ukrywam - okazało się dla mnie zdecydowanie najciekawszym aspektem całej historii. Prenna nie dość, że nie jest irytującą główną bohaterką (co niestety w młodzieżowych książkach zdarza się nagminnie), to jeszcze pochodzi z dalekiej przyszłości. Ann Brashares ma interesujący sposób pisania. Jej warsztat pisarski zdecydowanie przypadnie do gustu czytelnikom, którzy tak jak ja, cenią sobie literaturę, w czasie czytania której czas wydaje nie mieć się żadnego znaczenia. Ta autorka pisze lekko, sprawnie, a jednocześnie w "Tu i teraz" nie brakuje opisów pobudzających wyobraźnię. Właśnie głównie ze względu na styl napisania tej powieści, dosłownie po prostu nie mogłam się od niej oderwać. "Tu i teraz" ma dopracowaną fabułę, lekki styl napisania, a także i bohaterów, którym udało się zaskarbić moją sympatię, co wręcz pozorom nie jest to najłatwiejsze zadanie. Owszem, lubię czytać młodzieżowe książki, ponieważ mają one do siebie to, że przy nich całkowicie się zatracam, tracę poczucie czasu i zapominam o otaczającej mnie rzeczywistości. Jednocześnie jednak zazwyczaj mają jeszcze niemiły dodatek - irytujące osobowości, w szczególności zazwyczaj głównych protagonistów, w tym wypadku protagonistkę. Całe szczęście - ogromnie polubiłam Prennę. Jej odwagę, gotowość do poświęceń i stawania czoła temu, czego się boi. Właśnie to robiła - choć odczuwała strach, wciąż pięła do swojego celu, ponieważ wiedziała, że robi to dla wyższego dobra. Ethan zresztą nie pozostał jej dłużny, jak na swój wiek wykazał się godną podziwu odwagą. Ann Brashares stworzyła tak heroiczne persony jednocześnie zbyt karykaturalnego efektu końcowego. Prenna i Ethan tworzą dobry i zgrany duet, a ich odwaga wydaje się całkowicie naturalna, jest po prostu częścią tego, kim są. "Tu i teraz" to świetny pomysł na spędzenie jednego lub dwóch wieczorów dla czytelników, którzy lubują się w fantastyce, ale także i dla tych, którym wydaje się, że za nią nie przepadają. Ciekawy pomysł z wykorzystanym potencjałem, wartka i dynamiczna akcja oraz ciekawie wykreowani bohaterowie gwarantują świetną rozrywkę na kilka godzin. Polecam!
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2016-02-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że w dystopiach spotkaliśmy się już prawie ze wszystkim, co możliwe. Mimo tego nadal bardzo chętnie sięgam po książki z tego gatunku, licząc na pewien powiew świeżości. Teoretycznie nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, co nas czeka, a kto wie, być może autor ma jakiegoś asa w rękawie i jeszcze nas czymś zaskoczy. Czasami nawet jestem w stanie przymknąć oko na powielające się schematy, ale nie jestem pewna, od czego to zależy - podczas czytania jednych książek prawie w ogóle mi to nie przeszkadza, a w przypadku innych jestem całkowicie zbulwersowana podobną sytuacją. Może mi to ktoś wyjaśnić? Moim pierwszym spotkaniem z Ann Brashares była książka ,,Nigdy i na zawsze", która naprawdę mnie oczarowała. Nie trzeba mnie było długo namawiać, abym sięgnęła po jej najnowszą powieść, ,,Tu i teraz". To historia szesnastoletniej Prenny James, która żyła pod koniec XXI wieku, jednak śmiertelna pandemia zabiła wtedy miliony osób. Dzięki zaawansowanej technologii Ci, którzy przetrwali, uciekli do przeszłości, do roku 2010. Starają się dostosować do czasów, w których się znaleźli, a pomagają im w tym ściśle ustalone zasady całego społeczeństwa przyszłości. Wszystko po to, aby zapobiec kolejnej epidemii, która mogłaby się okazać fatalna w skutkach. Prenna zawsze wierzyła w zasady. Do czasu aż spotkała Ethana Jarvesa. Książka zapowiadała się naprawdę dobrze, wskazywały na to już pierwsze strony. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem odkrywałam pewne mankamenty tej powieści, które sprawiły, że historia Prenny i Ethana sporo straciła w moich oczach. Powiela się tutaj pewien schemat - dwójka młodych, teoretycznie ambitnych i zbuntowanych nastolatków, którzy za wszelką cenę chcą toczyć walkę z systemem. Z dnia na dzień odkrywają, że nie wszystko jest takim, jakim być się wydaje. Są w stanie rzucić wszystko, aby uciec od tych, którzy ich kontrolują i odkryć prawdę. Razem chcą zachwiać światem i społeczeństwem. A wszystko w imię miłości... Mimo wszystko są oni dosyć słabo wykreowani i nie byłam w stanie zżyć się z ich historią. Mimo że Ann Brashares chciała, żeby Prenna była twarda i odważna, tak wyszło to raczej sztucznie i momentami po prostu śmiesznie. Zgodnie z Zasadami, Prenna jako dziewczyna przyszłości nie może nawiązywać bliskich relacji z nikim z teraźniejszości. Oczywiście nieuniknione staje się to, że ulega Ethanowi, a on zakochuje się w Prennie po uszy. Gotów jest nawet umrzeć, za jedną noc spędzoną z tą dziewczyną. Jednak zdecydowanie zabrakło mi tutaj dobrze odczuwalnych emocji, których mogłabym doświadczać razem z bohaterami. Było kilka scen, w których naprawdę mogłaby to być lawina uczuć, ale ja jej w ogóle nie odczułam. ,,Tu i teraz" przypomina nieco książkę Lauren Oliver, ,,Delirium". Występuje tu naprawdę sporo podobieństw, nie tylko te związane ze stanem zakochania. Społeczeństwo z przyszłości jest ściśle kontrolowane, osoby wyższe rangą robią wszystko, aby utrzymać ich w ryzach, łącznie ze szprycowaniem ich dziwnymi pigułkami, którego prawdziwego działania nikt nie zna. Najnowsza powieść Ann Brashares miała w sobie jednak kilka elementów, które przypadły mi do gustu. Całkiem dobrze poznajemy wizję przyszłości, chociaż akcja toczy się w teraźniejszości. Prenna bardzo płynnie opowiada o swojej przeszłości, która logicznie rzecz biorąc jest przyszłością. Trochę to zagmatwane, prawda? Być może autorka zbyt się zagalopowała, bo połączyła elementy dystopii, podróże w czasie, reżim i kontrolę, walkę z systemem oraz romans w jedną całość. Chwilami miałam wrażenie, że sama się w tym nieco pogubiła. Nie mówię, że połączenie tych wątków jest czymś złym, wręcz przeciwnie, ale trzeba to odpowiednio zgrać. Plusem tej powieści jest jednak styl autorki, do którego nie ma żadnych zastrzeżeń. Ann Brashares zadbała również o odpowiednią dynamikę akcji, ale zabrakło mi tutaj chwil pełnych napięcia czy nieprzewidywalności. Niestety, jeżeli autor trzyma się schematów, to bardzo łatwo można przewidzieć bieg fabuły. ,,Tu i teraz" to książka, która mnie rozczarowała. Zapowiadała się naprawdę dobrze, jednak trafiła do grona tych powieści, które irytują mnie swoją schematycznością. Zabrakło mi tutaj wielu elementów i odebrałam ją jako powieść niedopracowaną. Ma swoje dobre strony, ale nie zdołały one na tyle przykryć wszystkich mankamentów, abym uznała ją za dobrą powieść. Określiłabym ją raczej mianem przeciętnej, która nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle innych powieści młodzieżowych. Nie ukrywam, że historia ta miała w sobie ogromny potencjał, ale autorka się gdzieś pogubiła i nie była w stanie go odpowiednio wykorzystać. www.bookeaterreality.blogspot.com
Przyszłość nie wygląda obiecująco, komary przenoszą śmiercionośna chorobę, która dziesiątkuje ludzkość. Nowe technologie i badania dały nadzieje mieszkańcom zrujnowanego świata. Grupa osób z XXI wieku przenosi się do roku 2010. Minęły cztery lata a oni nadal stanowią skrytą grupę i unikają asymilacji z tubylcami. Udało im się przeżyć, ale nie robią nic, by ocalić przyszłość. Prenna James odkrywa, że nie wszystko, co jej mówiono jest prawdą, a kiedy w jej ręce trafiają gazety z przyszłości, wie, że może zmienić teraźniejszość i podjąć próbę ocalenia świata. Prenna jest złakniona wiedzy i pragnie prywatności, lecz przywódcy są nieugięci i mają prawa, których złamanie jest surowo karane. Jest to dziewczyna, którą łatwo obdarzyć sympatią, dojrzała jak na swoje siedemnaście lat, lecz poznając jej życie z końca XXI wieku i uświadamiając sobie co przeżyła, wiele mi wyjaśniło. Jej listy do Juliusa są proste, a jednak w tej prostocie widać ogrom bólu i marzeń. Drugą interesującą postacią jest Seth. Jest mądry i sympatyczny, taki chłopak z sąsiedztwa. Książa jest krótka, niespełna 240 stron, to dla mnie stanowczo za mało. Fabuła jest interesująca i można z niej wycisnąć znacznie więcej. Tak krótki utwór nie pozwolił na szczegółowe zgłębienie tematu lub bliższe poznanie pozostałych bohaterów. Podróże w czasie to interesujący temat. Co może spowodować jedna zmiana teraźniejszości, jak wpłynie na przyszłość? Można długo nad tym rozmyślać i czasami potrafi to zawrócić w głowie, temat rzeka, nad którym można zastanawiać się w nieskończoność. Prenna i Seth skupiają się na zmianie jednego wydarzenia i to jest wątkiem przewodnim. Akcja jest wyważona, lekko się płynie przez książę. Czyta się szybko a język jest prosty i młodzieżowy, idealny dla grupy docelowej. ,,Tu i Teraz" to książka, przy której można miło spędzić czas. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i uważam je za udane. Książa o trudnych wyborach i stracie, a mimo to utrzymana w lekkim stylu. Polecam 4/6

"Tu i teraz" idealnie wpasowuje się w nurt powieści zapoczątkowanych przez "Niezgodną" czy "Więźnia Labiryntu". Prenna przybywa z przyszłości. Nie jest jedyną. Uciekli przed morderczą zarazą. Ich celem było naprawienie błędów, które doprowadziły do tragedii. Przynajmniej tak twierdzą przywódcy.
Prenna wyróżnia się na tle społeczności. Jest niepokorna, zadaje pytania. I łamie praktycznie wszystkie zasady obowiązujące w społeczeństwie. Przez co uznana jest za zagrożenie, które trzeba wyeliminować. Na szczęście ma kogoś, kto jej pomaga.
Nie wiem czy lubię Prennę. Mam co do niej mieszane uczucia. Chociaż trzeba pamiętać, że jest nastolatką rzuconą na głęboką wodę. I staje na wysokości zadania.
Mam wrażenie, że powieść ma potencjał, który nie został wykorzystany. Zapowiadało się ciekawie, historia interesująca ale zakończenie beznadziejne. Ogólnie biorąc szału nie ma ale źle też nie jest.

Avatar użytkownika - dariaa_13
dariaa_13
Przeczytane:2017-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam,
Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów: Rok później
Ann Brashares0
Okładka ksiązki - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów: Rok później

Były sobie kiedyś cztery dziewczyny, które na zmianę nosiły jedną parę dżinsów. Każda z nich była innego wzrostu i miała inną figurę, a jednak...

Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Trzecie lato
Ann Brashares0
Okładka ksiązki - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Trzecie lato

Kolejna część cyklu powieści dla młodzieży, którego bohaterki, zmagając się z problemami, dorastają i umacniają swą przyjaźń. Carmen, Tibby, Bridget...