Ubik

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-05-01
ISBN: 978-83-7510-523-0

"Ubik, książka inna niż wszystkie, używana zgodnie z instrukcją zapewni pełnię doznań estetycznych i metafizycznych, będąc przy tym źródłem dobrej zabawy" zapewnia w przedmowie Łukasz Orbitowski

"Nudzą cię standardowe powieści science fiction? Masz dość inwazji kosmitów, wykoncypowanych światów i żołnierzy kosmosu? Oto Ubik, książka inna niż wszystkie, używana zgodnie z instrukcją zapewni pełnię doznań estetycznych i metafizycznych, będąc przy tym źródłem dobrej zabawy." z przedmowy Łukasza Orbitowskiego

"Wewnątrz świata rażonego obłędem... normalność zachowują już tylko ludzie. Dick poddaje ich więc ciśnieniu przeraźliwej próby i w jego fantastycznym eksperymencie niefantastyczna pozostaje tylko psychologia bohaterów. Walczą oni do końca, stoicko i zajadle, z nacierającym zewsząd chaosem, którego źródła są właściwie niedocieczone... Osobliwości Dickowych światów biorą się zwłaszcza stąd, że dogłębnemu rozszczepieniu i powieleniu ulega w nich - jawa... Końcowy efekt jest zawsze taki sam: rozróżnienie między jawą a zwidem okazuje się niemożliwością. Strona techniczna tego zjawiska jest niezbyt istotna... Rzecz w tym, że świat ów... stwarza praktyczne dylematy, znane tylko teoretycznym spekulacjom filozofii. Jest to świat, w którym filozofia schodzi niejako na ulicę..." z posłowia Stanisława Lema do pierwszego polskiego wydania Ubika

Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty...

Kup książkę Ubik

Opinie o książce - Ubik

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-05-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Powieść sci-fi wydana w 1969, a której akcja dzieje się w 1992 roku - trzeba przyznać, że autor miał optymistyczną wizję rozwoju technologicznego: loty kosmiczne, elektronika. Rywalizacja telepatów i tych, którzy ich blokują (szpiegostwo przemysłowe?). Dążenie ludzkości do pokonania śmierci przybrało dziwny obrót: utrzymywanie zamrożonych trupów w czasie "pół-życia", aby można się z nimi było kontaktować. Historia trochę zbyt "odjechana" jak na mój gust, ale stan dezorientacji co się dzieje z bohaterami całkiem nieźle skonstruowany.
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-05-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
To nie prosta, lekka fantastyka, z jaką spotykamy się w czasach obecnych, a satysfakcjonujący, poruszający reprezentant wszystkiego, co w gatunku najlepsze. Takie właśnie powinno być science fiction, nieoczywiste, niejednoznaczne i skłaniające do myślenia. ,,Ubik" zaspokaja ambitne czytelnicze potrzeby, jednocześnie oferując prawdziwą ucztę wyobraźni. Całość mojej recenzji na blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/05/08/ubik-philip-k-dick/
Świetna książka! Jest to pierwsza powieść P.K. Dicka jaką przeczytałam, wcześniej udało mi się zapoznać jedynie z pojedynczymi jego opowiadaniami. Jestem pod wielkim wrażeniem. Wydaje mi się że fenomenem Dicka (wynika to także z rozmów z innymi jego fanami) polega na jego nieprzewidywalności. Zawsze dorzuci taki zwrot akcji, że trudno się z niego otrząsnąć, co zmusza do myślenia i analizowania przedstawionych sytuacji. Takie niespodzianki znajdujemy też na ostatnich stronach powieści, co pozostawia ją niedopowiedzianą, otwartą na dalsze przemyślenia czytelnika. Fantastyczne!
Avatar użytkownika - jestempsychiczny
jestempsychiczny
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 6, Przeczytałem,
Od tego warto zacząć przygodę z Philipem Kindredem Dickiem ; )
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-01-19, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Co tak naprawdę jest prawdziwe, a co jest złudzeniem? Kim lub czym jest Bóg? W jakim momencie kończy się życie, a kiedy zaczyna śmierć? Czy na pewno nie ma nic pomiędzy tymi stanami? “Ubik” książka, “używana zgodnie z instrukcją zapewni pełnię doznań estetycznych i metafizycznych, będąc przy tym źródłem dobrej zabawy”

Avatar użytkownika - zxcc65
Przeczytane:2013-07-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Labirynt śmierci
Philip K. Dick0
Okładka ksiązki - Labirynt śmierci

Doskonała powieść, w której mroczna atmosfera skrywa morderstwa, pytania o istnienie Boga i naturę rzeczywistości. Na planetę Delmak-O przybywa czternaścioro...

Zapłata
Philip K. Dick0
Okładka ksiązki - Zapłata

Ile jest wart żeton telefoniczny? Parę groszy czy może całe życie? Jak odróżnić człowieka od jego wiernej kopii? Na czym polega istota człowieczeństwa...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska