Ucieczka Sigmunda Freuda

Dramatyczna historia ucieczki Sigmunda Freuda z okupowanego przez nazistów

Wiednia

niechybna śmierć. Los Freuda i jego rodziny znajduje się w rękach Antona Sauerwalda -

jak ważną rolę odegrał w tym Sauerwald.

David Cohen w swojej książce nie tylko opowiada o kulisach tej niezwykłej operacji.

Rekonstruuje też ostatnie lata życia Freuda, analizuje jego stosunek do żydowskiego dziedzictwa

i ujawnia mało znane fakty z biografii psychoanalityka i jego rodziny.

Informacje dodatkowe o Ucieczka Sigmunda Freuda:

Ucieczka Sigmunda Freuda - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-01-15,

Nie mogłam się doczekać tej książki! Freud był austriackim lekarzem żydowskiego pochodzenia, neurologiem, twórcą psychoanalizy. Jego odkrycie m. in. funkcjonowania umysłu ludzkiego, zachowań ludzkich budziło podziw, a sam Freud był bardzo dokładny i dobry w tej dziedzinie.

👉Rok 1938. Po zdobyciu władzy przez nazistów Wiedeń przestaje być dla Freuda bezpiecznym miejscem. Przez nienawiść Goebbelsa i Himmlera do psychoanalizy grozi mu więzienie i niechybna śmierć. Los Freuda i jego rodziny znajduje się w rękach Antona Sauerwalda – nazistowskiego zarządcy majątkiem Freudów. Późniejsza udana ucieczka z miasta i przyjazd ojca psychoanalizy do Londynu staje się prawdziwym medialnym wydarzeniem. Jednak mało kto wie, jak ważną rolę odegrał w tym Sauerwald.

👉 Książka jest świetna, wspaniale się ją czyta, choć wylałam sporo łez. Autor dużą uwagę skupia na rodzinie. Sigmund Freud był twórcą podstaw psychoanalizy, jednak jego biografie są niezwykle ubogie... Bardzo dbał o prywatność i można jedynie znaleźć szczątkowe informacje. Nawet dziś badacze nie mają dostępu do archiwów, gdzie znajdują się listy i inne materiały. Świetna książka!

❗ Ocena: 9/10

Książka, wbrew tytułowi, nie przedstawia wyłącznie samej ucieczki Sigmunda Freuda z okupowanego przez nazistów Wiednia. Minie wiele czasu i stron nim do tego wydarzenia dojdziemy. David Cohen serwuje czytelnikowi coś więcej, robi wszystko, by ukazać nam jak najpełniejszy obraz ówczesnej sytuacji. Dowiemy się więc dużo na temat kondycji psychoanalizy w tamtym okresie, poglądach Żydów na różne sprawy, życia codziennego rodziny Freudów, losów ich znajomych, pacjentów, współpracowników.

Cieszę się, że dzięki tej pozycji, mogłam lepiej poznać postać "ojca psychoanalizy". Przede wszystkim dzięki studiowaniu jego prywatnych listów, więcej dowiadujemy się o nim jako człowieku. Nie miałam chociażby pojęcia o jego bolesnych przeżyciach z rakiem szczęki albo o jego stosunku do własnego pochodzenia. W moich oczach wyszedł z tego portret człowieka pełnego przeciwieństw - był niewierzący, ale dumny ze swojego żydostwa, uwielbiał żartować i śmiać się, chociaż wszystkie portrety przedstawiają go jako poważnego starszego mężczyznę.

Podobało mi się, że autor książki pozostawał przez cały czas obecny. Cohen nie fabularyzuje, nie udaje, że wie dokładnie, co Freud robił czy myślał w danej chwili. Autor zdaje nam relację ze swoim badań, streszcza listy, porównuje źródła z informacjami zawartymi w pracach innych badaczy. Widać, jak doskonale Cohen odnajduje się w tej tematyce, pokazuje nam swój ogrom wiedzy, a jednocześnie robi to w ciekawy i swobodny sposób. Bardzo dobrze i szybko się to czytało. Trudność może tylko sprawiać układ - nie chronologiczny, ale tematyczny. Tekst wydawał mi się przez to miejscami trochę chaotyczny, musiałam uważać na podawane daty, żeby uporządkować sobie w głowie, co i kiedy się działo.

Nigdy nie przepadałam za historią, a jednak co jakiś czas odkrywam książki historyczne i reportaże, które potrafią być ciekawsze od najlepszych kryminałów. Dzięki "Ucieczce..." wiele powtarzanych na lekcjach historii haseł ożyło w mojej głowie. Polecam, warto przeczytać.

Diana. Śmierć bogini
David Cohen0
Okładka ksiązki - Diana. Śmierć bogini

W tej książce Cohen po raz pierwszy odsłania odpowiedzi na najbardziej niepokojące pytania, jakie narosły wokół wydarzeń tamtej pamiętnej nocy....