Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier

Los trzynastoletniej przyszłej Królowej wydaje się przesądzony: dziewczynka ma wyjść za mąż i objąć tron. Jednak czuje, że jej miejsce jest gdzie indziej...

Pewnego dnia podczas lektury niezwykłej książki odkrywa, że Czas to człowiek, który decyduje o przeznaczeniu każdego z nas. Postanawia więc go odnaleźć i poprosić, aby odmienił jej los – zatrzymał wskazówki zegara, by nigdy nie została władczynią Krainy Czarów, budzącą strach Królową Kier.

Informacje dodatkowe o Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier:

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2018-10-26
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier

Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier - opinie o książce

Avatar użytkownika - blondeside
blondeside
Przeczytane:2020-10-11,

Któż z nas nie zna historii o Alicji w Krainie Czarów! A pamiętacie okrutną Królową? To właśnie o niej przeczytacie w książce, a Krainę Czarów odkryjecie po raz kolejny!

Przyszła Królowa jest przerażona tym co ją czeka - w wieku czternastu lat obejmie tron i wyjdzie za mąż. Przecież nie jest na to gotowa! Marzy o przygodach, podróżach, o których czyta w pięknych książkach... Jak wygląda świat poza pałacem? Czy istnieją Gryfy? A Dziaberłak? Czas ucieka nieubłaganie a dzień koronacji zbliża się wielkimi krokami. W jednej z ksiąg odkrywa coś niesamowitego - Czas jest człowiekiem! A gdyby tak odnaleźć Czas i poprosić go o to, aby się zatrzymał? Przyszła Królowa postanawia uciec. Poznaje ciekawych towarzyszy podróży, doświadczy czym jest niebezpieczeństwo i zdrada a także jak ważna jest dana obietnica.

"Nocą, gdy nieśmiały półksiężyc rozświetlał niebo, zawiązała się dziwna grupa: przyszła Królowa, która wyruszyła na wyprawę, by nie zostać Królową, rycerz, który przeżywa swoją pierwszą rycerską przygodę, choć wcale tego nie chce i banda rabusiów, którzy przygodę maja we krwi".

A w niespodziewanych momentach pojawiać się będzie Kot!
Powieść napisana z myślą o młodszych czytelnikach z pewnością skradnie także serce każdego dorosłego fana "Alicji w Krainie Czarów". Ciekawe przygody, świetni bohaterowie, magiczny świat! Pod lupą mamy Królową Kier - przedstawiono tutaj jej losy do momentu objęcia tronu. Jakie pełniła rządy wszyscy wiemy, ale czy zastanawialiście się, jaka była przed koronacją? Co dała jej ucieczka z pałacu?

Motyw przyjaźni, walki dobra ze złem, sprawiedliwości... wszystko znajdziemy w tej powieści! Moim ulubionym bohaterem został Kot, który zawsze niósł dobre rady, jednak radził mało konkretnie i bardzo zagadkowo ;)
Niezwykle przyjemna podróż do Krainy Czarów.
Książkę jak najbardziej polecam!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Akapit Press

Czy kojarzycie Królową Kier? Czarny charakter z "Alicji w Krainie Czarów". Postrach świata wymyślonego przez Lewis'a Carroll'a. Cała Kraina Czarów drżała, aby nie padły słowa "ściąć im głowy". Czy Królowa Kier była zawsze taka bezduszna i okrutna? Zapraszam was do zapoznania się z literacką wariacją na temat tej postaci, napisaną przez Elisę Puricelli Guerra.

Fabuła
Trzynastoletnia Przyszła Królowa czuje się więźniem w pałacu. Wszyscy jej mówią, jak ma się zachowywać, ubierać, co przystoi, a co nie damie. Cały czas jest obserwowana, oceniana, krytykowana. Niedługo ma objąć tron, ale jest to ostatnia rzecz o jakiej marzy. Próbuje znaleźć sposób, aby odmienić swoje przeznaczenie. W ręce Przyszłej Królowej wpada książka, o Czasie. Dziewczynka ma plan. Odnajdzie Czas i przekona go, żeby się zatrzymał. Dzięki temu nigdy nie obejmie tronu.

Przygoda i...
Poza elementem przygody książka niesie wiele wartości. Przyszła Królowa, opuszczając złotą klatkę, będzie musiała poznać i zrozumieć życie poza pałacem, które dla niej jest kompletną egzotyką. Pozna siłę przyjaźni i współpracy. Wiele nauczy się od swoich przyszłych poddanych.
Dla mnie jednak najważniejsze jest przesłanie, które niesie rodzicom. "Ucieczka z Krainy Czarów" to piękna orędowniczka rodzicielstwa bliskości (które nie powinno być mylone z bezstresowym wychowaniem). Głowna bohaterka jest, może przerysowanym, ale dlatego tym bardziej wyraźnym, przykładem, do czego prowadzi niezaspokojona potrzeba miłości. Dlatego tych, którzy zdecydują się obdarować swoje dzieci tą książką, wyjątkowo zachęcam do wspólnego czytania. Gwarantuję, że da obu stronom do myślenia.

"Kot się uśmiechnął. - Twój preceptor ma rację, szczypiorku. - Uśmiech Kota powiększył się a jego puchate ciałko zaczęło znikać. Po chwili zostały tylko zęby ułożone w kształt półksiężyca. - Czasem w książkach piszą same bzdury. -Zęby błysnęły. - Zapamiętaj jedną rzecz cukiereczku. Dobrze ją zapamiętaj, bo jest ważna: masz wybór. Zawsze masz wybór. Każdy jest wolny, wszystko zależy od ciebie, wszystko jest w twoich rękach..."[1]

Ile Carroll'a w "Ucieczce z Krainy Czarów"?
Muszę przyznać, że autorce udało się zachować klimat znany z "Alicji w Krainie Czarów". To słodkie szaleństwo i upatrywanie sensu w nonsensie. Skomplikowane rytuały i sztywna etykieta na dworze (pamiętacie rozgrywki w Krokieta?), przedziwne stworzenia (np. znani z pierwowzoru Kot z Chesire lub Dziaberłak), fantastyczne imiona (Różanna, Ogórecznik, Słodkogorzka) oraz dynamiczne tło, to wszystko wprowadza nas w niepowtarzalny klimat Krainy Czarów.

Podsumowanie
Jestem wielką fanką "Alicji w Krainie Czarów" i takich szalonych światów w ogóle. Uwielbiam w nich brak zasad i nieprzewidywalność. Zjedzenie malutkiej jagódki, może być zaczątkiem zwariowanego ciągu wydarzeń.

"Ucieczkę z Krainy Czarów" mogą śmiało czytać zarówno fani "Alicji..." jak i ci, którzy nie znają książki Lewis'a Carroll'a. Miłośnicy pierwowzoru będą mogli powrócić do tej wspaniałej Krainy, a każdy, bez wyjątku, odbędzie przygodę. Jeżeli zdecydujecie się w nią wyruszyć musicie pamiętać, że w Krainie Czarów nie wszystko jest takie jakie się wydaje.

[1] Elisa Puricelli Guerra, "Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier", przeł. Monika Motkowicz, wyd. Akapit Press, Łódź 2018, s. 65.

Przyszła Królowa marzy o wielkich podróżach i wolności, lecz jej los jest z góry zaplanowany. W wieku czternastu lat zostanie Królową i otrzyma imię. Podczas lektury pewnej książki odkrywa, że Czas jest człowiekiem, który posiada ogromną władze. Dziewczyna postanawia go odnaleźć i prosić, by zatrzymała czas, by nigdy nie została Królową siejącą postrach w Krainie Czarów. Podróż ta okazuję się większym wyzwaniem niż myślała, a nowe znajomości odmienią jej życie na zawsze.

Ileż to było retellingów „Alicji w Krainie Czarów”, a nawet historię Królowej Kier poznałam niedawno. „Ucieczka z Krainy Czarów” nie wydaję się niczym nowym, a jednak potrafi zaskoczyć. Sięgnęłam po książkę ze względu na świat przedstawiony, lecz nie przypuszczałam, że ta niepozorna książka dla dzieci i młodzieży pochłonie mnie bez reszty.

Przyszła Królowa ma trzynaście lat i jak każde dziecko w tym wieku, boi cię odpowiedzialności i obowiązków, które bez wątpienia na nią spadną w dniu objęcia tronu. Nie pochwala surowych rządów Królowej Mieczykowej, matki, od której nie zaznała nigdy miłości. Ścięcie głowy to wyrok często wykonywany, a najmniejsze błędy są srogo karane. Przyszła Królowa nie chcę takiego życia i dlatego ucieka. W tym momencie zaczyna się przygoda, która potrafi pochłonąć. Kraina Czarów obfituję w niezwykłe miejsca, gdzie zjedzenie dziwnych jabłek, czy jagód, może zmniejszyć lub powiększyć łakomczucha, gadające koty i wiele, wiele dziwnych i niewyjaśnionych zjawisk. Książka bardzo ciekawa i dobrze się ją czyta. Akcja zawrotna, cały czas coś się dzieję i trudno oderwać się od lektury.

Przyszła Królowa, to sympatyczna bohaterka, z którą łatwo nawiązać więź. Nie tylko ona wzbudza zainteresowanie, bo w całą historię zostają wplątani artyści, którym bliżej do złodziejaszków, i to oni bardzo fajnie rozkręcają akcję i potęgują napięcie. Książka skierowana do młodszych czytelników, lecz mnie bardzo zauroczyła. Autorka pisze lekko, a mimo to w dojrzały sposób, który docenią starsi czytelnicy. Zostają tu poruszone ważne tematy, takie jak odpowiedzialność, zdrada, czy trudna przyjaźń. Co jest dobra, a co złe?  I w końcu: Nie wszystko jest takie, jakie się wydaję. Zawsze warto walczyć o prawdę i nie ocenia zbyt szybko.

„Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier” to pięknie napisana i skłaniająca do refleksji powieść! Czy polecam? Jak najbardziej. Więcej takich książek dla młodzieży, bo pod całą tą magią, jest wiele wartości, które każdy młody czytelnik z łatwością zauważy. I przygoda, piękna, pochłaniająca przygoda, która zabiera czytelnika do niezwykłego świata!
7/10

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-07-24, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Przyszła królowa uważa, że życie w pałacu jest za nudne i postanawia uciec w poszukiwaniu Pana Czasu. Chce go prosić, aby zatrzymał jej czas, tak aby nie musiała konczyć 14 lat i obejmowac tronu. Po drodze zyskuje ona przyjaciół i odkrywa niecne sprawki Wielkiego Szambelana Artretyka. By uratować przyjaciół sprzedaje niemal rok ze swojego życia i tak... staje się jednak krolową. W książce występują niektóre postaci znane z "Alicji w Krainie Czarów", takie jak Kot czy Kapelusznik.

Avatar użytkownika - karolinarymanow
karolinarymanow
Przeczytane:2018-12-09, Chcę przeczytać, Mam,

Rewelacyjna pozycja. Bardzo polecam. Wciągająca, ciekawa i pełna niespodziewanych wątków.

Avatar użytkownika - Natalia_Katarzyn
Natalia_Katarzyn
Przeczytane:2019-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2019,
Papierowe serca
Elisa Puricelli Guerra0
Okładka ksiązki - Papierowe serca

Witaj, kimkolwiek jesteś — tak zaczyna się pełna zagadek korespondencja Dana i Uny. Oboje trafili do szkoły, w której pozornie wolno robić...

Nieśmiertelny
Elisa Puricelli Guerra0
Okładka ksiązki - Nieśmiertelny

Narcisuss Spark, bohater książki, który wyszedł z jej kart, znów znalazł się w samym centrum zaskakujących wydarzeń. W mrocznym Londynie po piętach depcze...