Uciekinierka

Sam Dryden, były żołnierz sił specjalnych, wiedzie spokojne życie w południowej Kalifornii. Pewnego wieczoru spotyka na plaży przerażoną dziewczynkę, która próbuje uciec przed grupą uzbrojonych mężczyzn.

Dwunastolatka pamięta jedynie swoje imię i ostatnie dwa miesiące życia, kiedy była więziona przez służby specjalne i poddawana tajnym eksperymentom. Rachel ma ponadto wyjątkowe umiejętności - potrafi czytać w myślach.

Dryden decyduje się jej pomóc. Chce zrozumieć jej przeszłość oraz ochronić Rachel przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Z czasem zaczyna zdawać sobie jednak sprawę, że ludzie, przed którymi uciekają, są tylko częścią zagrożenia. Odkrywa, że w życiu dziewczynki kryje się coś o wiele bardziej przerażającego...

Patrick Lee jest autorem trzech bestsellerów: Tunel, Ghost Country i Deep Sky. Na co dzień mieszka w Michigan.

Wspaniała galeria postaci, zapierająca dech w piersiach akcja. Zapnijcie pasy. Przyjemnej przejażdżki!. - Jesse Kellerman

Rzadko można znaleźć historię napędzaną w równym stopniu fabułą i postaciami. Uciekinierka to niesamowita, porywająca powieść, która pędzi naprzód szybciej niż większość z nas czyta. Dla opisania tej książki powinniśmy znaleźć słowo lepsze niż ,,thriller. - Nelson DeMille

Patrick Lee ma wielki talent, a Uciekinierka to jak dotąd jego najlepsza książka - trzymająca w napięciu, wciągająca, napisana z rozmachem. - Lee Child

Prawdziwy zastrzyk adrenaliny! Nareszcie powieść akcji, w której pełno złożonych postaci i szczerej pasji. Nie do przegapienia!. - Lisa Gardner

Akcja nie zatrzymuje się ani na chwilę i toczy się w zawrotnym tempie. Tą książką Patrick Lee wstępuje do kręgu najlepszych autorów powieści sensacyjnej. - ,,Kirkus Reviews"

Oto właściwie napisany thriller. Aż się prosi, dosłownie, by przeczytać go w jeden wieczór. Już to mówiłem, ale powtórzę: Patrick Lee wie, o co chodzi. - Steve Berry

Uciekinierka startuje jak rakieta i utrzymuje prędkość aż do ostatniej strony. Mocno zarysowane postaci, wiarygodne dialogi i rewelacyjna fabuła. - Alafair Burke

Informacje dodatkowe o Uciekinierka:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-02-18

Kup książkę Uciekinierka

Uciekinierka - opinie o książce

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Sam Dryner to spokojny mężczyzna po trzydziestce, który po tragicznej śmierci żony i córeczki, wycofał się z życia. Kiedyś jego życie obfitowało w adrenalinę, jako, że był żołnierzem elitarnej jednostki zajmującej się odbijaniem terrorystów. Nie obce mu były pościgi samochodowe, bomby, skoki spadochronowe i zdobycze techniki. Teraz jedyne, co mu przypomina o dawnym życiu to nawyk codziennego porannego biegania. I właśnie podczas jednej z takich przebieżek napotyka na uciekającą dziewczynę.To spotkanie zmusi Sama do przypomnienia sobie wszystkich tricków z przeszłości i ponownie postawi jego życie pod znakiem zapytania. Rachel ma dwanaście lat i właśnie uciekła z ośrodka naukowego, w którym była przetrzymywana przez dwa ostatnie miesiące. Nie pamięta nic sprzed czasu niewoli, lecz wie, że jest kimś ważnym, kimś, kogo ludzie z rządu chcą zabić. "Uciekinierka" to książka sensacyjna z domieszką elementów fantastycznych, w której akcja przypomina scenariusz filmu w iście hollywoodzkim stylu. Nie ma czasu na nudę, zbędne opisy czy nadmiar sentymentalizmu. Zaczyna się mocno i jest mocno do końca. I chociaż z reguły wiadomo jak taka książka się skończy, nie zmienia to faktu, że czyta się ją z wielkim zaangażowaniem. Oczywiście niektóre sceny są mocno przesadzone, lekko pozbawione realizmu, ale dla kogoś, kto lubi filmy typu "Mission impossible", będzie znakomitym relaksem. Wątki fantastyczne nie są wymyślne, wręcz przeciwnie, człowiek zastanawia się, czy nie są realne. Wizja ta byłaby dość przerażająca ale nie od dziś naukowcy próbują ingerować w DNA, by zmieniać możliwości człowieka. Fabuła nie jest innowacyjna ale przykuwa uwagę sposobem wykonania. Jest lekko, płynnie i spójnie a przede wszystkim ciekawie. Pościgi, walki wręcz, wyścig zbrojeń, intrygi w rządzie, nowoczesna technologia, eksperymenty naukowe i obopólna, namacalna sympatia pomiędzy głównym bohaterami, sprawiają, że przez powieść się przemyka. Nie jest to literatura wysokich lotów, na pewno nie pobudza szarych komórek do pracy, pozwala im natomiast dobrze wypocząć:) Ja bawiłam się doskonale i miałam spory problem, gdy musiałam odrywać się od czytania.
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2015-04-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Patricka Lee już od pewnego razu miałam ochotę przeczytać. Zaopatrzyłam się w dwie jego pozycje: "Tunel" oraz "Uciekinierka". Na "pierwszy ogień" poszedł kryminał "Uciekinierka". Powieść wchodzi w kanon powieści Czarnej Serii jednakże różni ona się od swoich "koleżanek". Czym? Otóż autorem powieści jest Ameykanin- Patrick Lee. Czarna Seria przyzwyczaiła czytelnika, że autorami jej składowych są zazwyczaj  pisarze skandynawscy. A tu taka miła niespodzianka.  Patrick Lee urodził się w 1976 roku w Michigan. Jest autorem czterech bestsellerów. "Uciekinierka" jest pierwszym tomem, w którym czytelnik poznaje byłego wojskowego Drydena. Prawa do ekranizacji tego tytułu wykupiła wytwórnia Bros. Jak wspomniałam powyżej główną postacią "Uciekinierki" jest były wojskowy Dryden. Mężczyzna w stanie spoczynku od pięciu lat próbuje otrząsnąć się po tragicznej śmierci swojej żony oraz córeczki. Mężczyzna nie może w nocy spać, a jedyne zajęcie , które daje mu ucieczkę od straszliwych wspomnień, to jogging, po plaży.  Pewnej  nocy  jogging zostaje przerwany przez spotkanie z uciekającą (przed grupą uzbrojonych mężczyzn) dwunastolatką. Dziewczyna ma na imię Rachel i lakonicznie informuje, że pamięta tylko tyle, że przez ostatnie dwa miesiące była więziona, szprycowana lekami, a jej prześladowcy otrzymali zadanie, by ją zabić. Dryden pod działaniem adrenaliny zaczyna uciekać z dziewczynką, a gdy gubi ubrojonych mężczyzn zdaje sobie sprawę, że nie może wrócić z nią do domu. Rachel wyjawia mężczyźnie , że ma niezwykły dar i potrafi czytać ludzkie myśli. Dryden zdaje sobie sprawę, że wplątał się w bardzo poważnie tarapaty, lecz musi pomóc dziecku ....

"Uciekinierka"  to kryminał sensacyjny. Połączenie bardzo charakterystyczne dla literatury amerykańskiej. Amerykańscy twórcy mają to do siebie, że kreuwują bohatera, który jest poniekąd herosem. Zazwyczaj ma za sobą jakieś kontakty z wojskiem. Niektórym może to razić. Mnie nie. Mnie postać Sama Drydena bardzo się podobała. Człowiek załamany, borykający się ze stratą, a jednocześnie psychicznie silny, potrafiący "śpiąć się", by wykrzesać z siebie te cechy, które kiedyś były jego codziennością. Ucieczka, użycie broni czy najnowszej technologii to także kolejna cecha charakterystyczna "Uciekinierki". Na pryzkład satelita Miranda nieraz sprawi, że bohaterowie poczują na barkach oddech zabójców.  Lektura budzi silne emocje oraz strach. Mnie przeraził rozdział, w którym poznałam Owena. Upośledzonego mężczyznę z rozumem dziecka, który zaczyna słyszeć głos "Żwira", a ten każe mu robić okropne rzeczy. Jak sam tytuł wskazuje pościg goni pościg. Fabuła zatem musi pędzić. Podoba mi się fakt, że postać Rachel nie jest taka oczywiśta. To, że dziewczynka potrafi czytać w myślach wiemy od pierwszych stron, ale to nie koniec tajemnic, które skrywa jej umysł. A te, są wyjawione dopiero około stu stron przed końcem książki.  Sekret Patricka Lee tkwi przede wszystkim w przemyślanej fabule, ale i smaczkach, które budują napięcie oraz zaciekawienie czytelnika. Mnie się "Uciekinierka" bardzo podobała i mam nadzięję, że Patrick Lee jeszcze nie raz znajdzie się wśród pisarzy, których kryminały będzie wydawać Wydawnictwo Czarna Owca.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Recenzja pochodzi z mojego bloga: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-uciekinierka-patrick-lee/ -> na który Was serdecznie zapraszam :D ON - Sam Dryden, świetnie wyszkolony, były amerykański żołnierz, od kilku lat zamieszkujący w El Sedero, wycofany z życia towarzyskiego, żyjący z dnia na dzień, pozostający w zawieszeniu i poczuciu bezsensu po przeżytej w przeszłości traumatycznej stracie. ONA - dwunastoletnia dziewczynka o imieniu Rachel, która nie pamięta niczego ze swojego życia poza wydarzeniami z ostatnich dwóch miesięcy. Była więziona, wielokrotnie przesłuchiwana, a teraz udało jej się zbiec i grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Jej tropem podążają ludzie pragnący jej śmierci. Pewnej nocy, za sprawą losu, tych dwoje wpada na siebie na nadmorskim deptaku. Dryden, widząc przed sobą bosą i śmiertelnie przerażoną dziewczynkę, postanawia jej pomóc. "Znał ten ton, ton prawdziwego przerażenia. To dziecko nie bało się kary za drobne przewinienie. Obawiało się o swoje życie." Szybko jednak przekonuje się, że Rachel nie przypomina innych dzieci i zaczyna rozumieć, dlaczego wydano na nią wyrok. Nie zdaje sobie jednak sprawy, co kryje jej przeszłość... "(...) cokolwiek mam w głowie, tych ludzi to przeraża. Boją się tak, jak ludzie boją się najgorszych rzeczy. Chorób, wojen. Jakby coś... nadchodziło." "Uciekinierka" jest pierwszym tomem serii o przygodach Sama Drydena. Jej autorem jest Patrick Lee, znany i ceniony amerykański pisarz, znany z cyklu o przygodach byłego gliniarza Travisa Chase'a ("Tunel", "Widmowa kraina", "Deep Sky"). Już w młodości odniósł niemały sukces sprzedając studiom filmowym z Los Angeles dwa swoje scenariusze. Niestety nie zostały wyprodukowane. Teraz pojawiła się przed nim kolejna szansa, bowiem prawa do ekranizacji pierwszej części przygód Sama Drydena na podstawie powieści "Uciekinierka" wykupiło studio Warner Bros. "Uciekinierka" startuje jak rakieta i utrzymuje prędkość aż do ostatniej strony. Mocno zarysowane postaci, wiarygodne dialogi i rewelacyjna fabuła." - Alafair Burke ("Dziewczyna, która zniknęła") Zgadzam się z każdym powyższym słowem. "Uciekinierka" to powieść, która od samego początku wciąga czytelnika w wir wydarzeń i nie wypuszcza ze swych objęć aż do ostatniej strony. Tu akcja goni akcję, przy czym jest ona tak brawurowa, że momentami przypomina tę znaną widzom z filmów o Jamesie Bondzie. Bo też czego tu nie ma! Szaleńcze pościgi, skoki ze spadochronem, szpiegowska siatka, supernowoczesna technologia, a przy tym wszystkim akcent czysto fantastyczny, który nie dość, że nadaje całości rumieńców, to jeszcze zmusza nas do zadawania sobie pytań typu: a co, jeśli to prawda?; może coś takiego faktycznie ma miejsce, tylko jesteśmy tego nieświadomi? Fabuła powieści nie dość, że jest rewelacyjna, to doskonale widać, że została dobrze przemyślana przez autora. Tu wszystko ma swoje miejsce, jest poukładane, jedno wynika z drugiego, nie ma żadnego chaosu. Lee ma lekkie pióro i doskonały styl. Umiejętnie stopniuje napięcie i potrafi przykuć uwagę czytelnika. Jego bohaterowie zostali przez niego bardzo dobrze wykreowani. Są autentyczni i wielowymiarowi. Podczas lektury towarzyszą nam różne emocje jak chociażby współczucie, litość, troska czy niepokój, ale też żądza wymierzenia sprawiedliwości i zemsty. Po "Uciekinierkę" powinni sięgnąć wszyscy miłośnicy porządnej sensacji oraz fantastyki. Spodoba się każdemu, kto lubi emocjonujące historie pełne zawrotnej akcji i niespodziewanych jej zwrotów. Koniecznie sięgnijcie po tę książkę i cytując Jesse'ego Kellermana "Zapnijcie pasy. Przyjemnej przejażdżki!". Moja ocena: 5/6
Avatar użytkownika - Gramona97
Gramona97
Przeczytane:2019-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

To jedna z tych książek, od której trudno było mi się oderwać. Plus dla zwrotów akcji, niedopowiedzeń i język bez zbędnych dodatków. Bohaterowie opisani powściągliwie, to daje dużą możliwość interpretacji charakteru, zachowań i przyszłych wydarzeń. Całość można by powiedzieć tchnie wojskiem, jak jej główny bohater Sam Dryden, dyscyplina i szybkość, ale też jak Rachela otoczona jest aurą tajemniczości. Dla ulubieńców tego gatunku gorąco polecam.

Avatar użytkownika - Wiesia63
Wiesia63
Przeczytane:2018-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Głównym bohaterem jest były amerykański żołnierz Sam Dryden. Spotyka w nocy 12-letnią dziewczynkę, która ucieka przed groźnymi mężczyznami. Dryden pomaga małej Rachel i odkrywa przerażające fakty z jej życia.

Avatar użytkownika - Paola35
Przeczytane:2019-11-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Posiadam, ulubione,
Widmowa kraina
Patrick Lee0
Okładka ksiązki - Widmowa kraina

Sensacyjno-przygodowa powieść z elementami science fiction, w której napięcie od pierwszej do ostatniej strony cały czas rośnie. Dwa tajemnicze obiekty...

Sygnał
Patrick Lee0
Okładka ksiązki - Sygnał

Sam Dryden, były żołnierz jednostek specjalnych, prowadzi spokojne życie w małym nadmorskim miasteczku w południowej Kalifornii. Pewnego dnia odbiera niepokojący...