Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą podróżą

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Data wydania: 2017-09-19
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-65897-03-9

Czy chcielibyście być uczniami we własnych klasach? Czy Was samych wciągnąłby sposób, w jaki przekazujecie wiedzę? A może tak samo z utęsknieniem czekacie na koniec lekcji jak Wasi słuchacze znudzeni tematem?

Jak udaje nam się wzbudzić u dzieci tak wielką niechęć do szkoły?
Pernille Ripp zauważyła, że ciągłe sterowanie uczniami i narzucanie im metod pracy hamuje ich rozwój i pozbawia radości płynącej z uczenia się. Uznała wtedy, że powinna wziąć odpowiedzialność za dzieci, które przyszły do szkoły pełne entuzjazmu (a przynajmniej bez objawów niechęci do niej), a wyszły z podciętymi skrzydłami. Postanowiła odejść od tego, czego nauczyła się na studiach, zaufać swojej intuicji i poszukać własnej drogi do dobrej edukacji. Podając przykłady zmian wprowadzonych przez siebie, zachęca wszystkich do wdrażania własnych sposobów na przywrócenie szkół uczniom i tworzenia klas, które wypełnią się pasją do nauki.

Kup książkę Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą podróżą

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Nauczanie to jedno z największych wyzwań dzisiejszych czasów. Papierologia, która zdominowała pracę nauczycieli oraz stale wyśmiewany system sprawiają, że nauczyciele postawieni zostali między młotem a kowadłem – mogą nie wychylać się i płynąć z systemowym prądem albo postawić się, ryzykując utratę pracy, ale za to mając świadomość, że zrobili wszystko, co możliwe, by wspierać uczniów na ich edukacyjnej drodze. Pernille Ripp postanowiła zaryzykować. W miejsce obowiązku postawiła pasję, w miejsce nudy – fascynującą podróż. Wszystko zaczęło się od postawienia sobie pytań o to, czy chciałaby być uczniem we własnej klasie oraz czy jej sposób przekazywania wiedzy jest wciągający, czy może nudny, sztampowy, usypiający i zniechęcający? Odpowiedzi wcale jej się nie spodobały. Autorka spostrzegła, że narzucanie uczniom metod pracy hamuje ich rozwój oraz pozbawia ich kreatywności, a także zabija radość, która mogłaby – w odpowiednich warunkach – płynąć z nauki. Ripp postanowiła więc przywrócić wychowankom klasy, sprawić, by byli oni głównodowodzącymi w szkolnych ławkach, a także by mieli realny wpływ na to, co i jak będą robić. Zrealizowanie tego planu nie było łatwe, bowiem autorka musiała zrezygnować z wdrażania wszystkiego tego, czego nauczyły ją studia, a także zmienić swój sposób myślenia o lekcji. Uczyć ...

Opinie o książce - Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą podróżą

Avatar użytkownika - Beata123
Beata123

Pernille Ripp to nauczycielka matematyki. Prywatnie matka czwórki dzieci. Uczy na wszystkich szczeblach edukacji. Jej książka powinna być obowiązkową lekturą adeptów pedagogicznych szkół wyższych i "starych belfrów". szczególnie tych drugich nauczy na nowo patrzeć na ucznia. Ucznia XXI wieku. Uczyć się z pasją podejmuje zagadnienia udzielania głosu uczniom w klasie, traktowania ich podmiotowo przez nauczyciela. W dobie kolejnej refomy polskiej szkoły, powinni po nią sięgnąć nauczyciele, którzy zostali sprowadzenie do roli urzędnikow realizujących podstawy programowe i przygotowujących uczniów do zdawania standardowych egzaminów. Otoczeni masą papieru nauczyciele nie mają ułatwionej innowacji, ale nie jest to niemożliwe, jak wskazuje przykład Pernille Ripp. Autorka sugeruje, że wielką zmianę zacząć należy od siebie. Ona zrezygnowała z ocen i zadań domowych. Nawiązała bliskie relacje ze swymi uczniami; pozwoliła dzieciom umeblować klasę wg ich gustu. Autorka ciężką pracą i budowaniem od nowa (po rozczarowaniu metodami edukacyjnymi poznanymi na studiach) zasad nauczania osiąga sukcesy i jest wzorem dla nauczycieli z całego świata. W polskiej szkole działa Ruch Budzących się Szkół, gdzie innowacje są mile widziane, a uczeń chodzi do szkoły z przyjemności, nie z obowiązku.

Avatar użytkownika - sloneczko25
sloneczko25