Ulica rzeczna

W swej najnowszej powieści "Ulica Rzeczna" ("Going Down River Road", Londyn 1976), uważanej przez afrykanistów za najlepszą z dotychczas napisanych przez niego, opisuje życie jednej z dzielnic Nairobi, zamieszkanej przez najuboższe warstwy społeczne.

"Ulica Rzeczna" to symbol zła, nędzy i degradacji psychicznej i fizycznej człowieka. To świat robotników, prostytutek, podejrzanych knajp, tanich nocnych klubów i domów publicznych. Mieszkańcy tej dzielnicy egzystują jak zwierzęta, wyzyskiwani przez bogatych waścicieli kamienic, którzy w bezwzględny sposób zmieniają wysokość czynszu nie licząc się z lokatorami. Z wielką wrażliwością analizuje autor problem prostytucji kobiet w różnym wieku, kobiet sprowadzonych do roli "maszyn do miłości", traktowanych jak przedmioty i niemal zupełnie wyzutych z człowieczeństwa.

Budowa gmachu Ministerstwa Rozwoju posłużyła autorowi za tło do przedstawienia życia robotników, życia, które jest zupełnym przeciwieństwem tego, co ma reprezentować wznoszony budynek. Symbolizuje on obojętność władzy na cierpienia i nędzę mas, władzy, której cechą charakterystyczną jest wysoka stopa życiowa i korupcja. W książce tej znalazło się również miejsce na piękne ludzkie uczucia: przyjaźń i miłość. Przyjaźń między głównym bohaterem - Benem i jego przyjacielem Ochollą, która pozwala im przetrwać trudne chwile. I miłość Bena do małego chłopca, porzuconego przez matkę prostytutkę, którego on wychowuje. Miłość do dziecka okaże się trwała wartością w jego życiu.

Informacje dodatkowe o Ulica rzeczna:

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 1982-04-01
ISBN: 8320703433
Tytuł oryginału: Going Down River Road
Tłumaczenie: Maryla Metelska

Kup książkę Ulica rzeczna

Ulica rzeczna - opinie o książce