Upiory XX wieku

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: b.d

Antologia czternastu opowiadań, których autorem jest Joseph Hillstrom King, syn mistrza horroru Stephena Kinga. Jego talent literacki i nieposkromioną wyobraźnię potwierdzają otrzymane już wyróżnienia: British Fantasy Award, International Horror Guild Award oraz dwie Nagrody Brama Stokera. Mity i fascynacje XX wieku, niespełnione sny, marzenia i koszmary, które ukształtowało najbardziej dynamiczne i przerażające stulecie w dziejach ludzkości – o tym jest ta książka. O dziewczynie, która została zamordowana w kinie i straszy tam jako duch. O lekarzu mordującym ludzi, których uważa za wampiry. O człowieku, który budzi się jako gigantyczna szarańcza i zaczyna zabijać, poczynając od własnego ojca i macochy. O mężczyźnie latającym peleryną, który zabiera na przejażdżkę swoją byłą dziewczynę...

Kup książkę Upiory XX wieku

Opinie o książce - Upiory XX wieku

Bardzo lubię twórczość Joe Hilla i chętnie do niej wracam.

Tym razem za sprawą nowego wydania sięgnęłam po „Upiory XX wieku”. Jest to zbiór opowiadań od których być może włos nie będzie się jeżyć na głowie, ale za to serce zacznie szybciej bić. Hill pisze niezwykle lekko, pomimo że wywleka ludzkie niedoskonałości i zło na światło dzienne. W opowiadaniach porusza różne historie. Pisze o dobrych, jak i złych ludziach. O ich maskach i tym jak próbują udawać kogoś kim zupełnie nie są. Porusza także tematykę miłości, aby za chwilę nawiązać do egoizmu oraz okrucieństwa. Stanowi to swoistą mieszankę wybuchowa, jednak u Hilla wszystko to ze sobą świetnie współgra.

Oczywiście znajdują się tutaj zarówno te lepsze, jak i gorsze opowiadania. Jednak co je łączy to na pewno niesamowity klimat. Czy znalazłam jakieś ulubione? Raczej nie. Każde z nich ma w sobie „to coś” i potrafi wzbudzić w czytelniku przeróżne emocje. Być może zabrakło mi tutaj tego strachu, którego tak bardzo oczekiwałam. Jednak nie uważam, aby czas spędzony z tą książką był zmarnowany.

Jeżeli lubicie klimaty grozy oraz horroru, ale może nie koniecznie chcecie się bać to zdecydowanie polecam Wam te opowiadania.

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2014-11-07, Ocena: 5, Przeczytałem, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
trudno udawać, że Joe Hill nie jest synem Stephena Kinga.Całkiem zrozumiały zabieg, by publikować pod pseudonimem, uzasadnić można też tym, że choć twórczość obu panów porusza się po tych samych mrocznych korytarzach pełnych złowieszczych klaunów, strzyg i nawiedzonych przedmiotów, to jednak stylistycznie jest to jednak całkiem inna para przysłowiowych kaloszy. Hill ma ewidentną skłonność i przyznać to trzeba sporą łatwość do lapidarnych miniatur, lubi też niedopowiedzenia, niepokojące wrzutki, które pozostawiają czytelnika w niezdrowym napięciu, nie oferując oczyszczającego katharsis. Co ciekawe, każde z opowiadań pomieszczonych w tym tomie o jakże znamiennym tytule, ma swój odrębny klimat, suwerenną osobność, wyróżnia się i pozostaje w pamięci nawet po skończeniu lektury całości.
Avatar użytkownika - cod
cod
Ocena: 5, Czytam,
Świetny zbiorek. Nakręciłem się na tą książkę i nie rozczarowałem się. Świetnie skonstruowane opowiadania. Niektóre straszne, niektóre chwytające za serducho. Polecam!
Avatar użytkownika - Gyero-Saski
Gyero-Saski
Przeczytane:2011-07-06, Ocena: 5, Przeczytałem,
Solidny zbiór opowiadań najstarszego syna Stephena Kinga. Koncepcyjnie nic innowacyjnego, jednak napisane z taką wprawą i lekkością, że każdy w tych tekstach znajdzie coś dla siebie. Od dawna nie było w horrorze tak dobrego wyboru.
Avatar użytkownika - Grzegorz74
Grzegorz74
Przeczytane:2021-10-14, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-09-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

20TH AND 21ST CENTURY GHOST STORIES

Przez lata większość wydanych na polskim rynku powieści Joe Hilla pozostawała poza zasięgiem fanów. Nakład się rozszedł, wznowień nie było, a rynek wtórny oferował poszczególne tytuły w cenach dla wielu astronomicznych. Na szczęście wydawnictwu Albatros zaczęło jakiś czas temu wznawianie wszystkich dzieł pisarza, a teraz wypuściło na rynek nieobecny od piętnastu lat jego debiutancki zbiór opowiadań, ,,Upiory XX wieku", docierając jednocześnie do momentu, gdy do wznowienia nie zostało już nic. Wydarzenie więc to ważne, bo w końcu miłośnicy prozy Hilla, którzy nie od razu odkryli dzieła autora, mogą uzupełnić w końcu swoją biblioteczkę. Jednak abstrahując od tego, ,,Upiory" to i tak kawał bardzo dobrej antologii grozy, która spodoba się wszystkim miłośnikom horrorów.

Przekonajcie się, co może się wydarzyć w trakcie prac redaktorskich nad antologią horroru! Poznajcie ducha straszącego w kinie! I chłopacy, który przyjaźni się z... nadmuchiwanym Hebrajczykiem! A to zaledwie początek!
W szalonym świecie Joe Hilla, chłopak budzi się jako gigantyczny owad, inny zostaje porwany, a jeszcze inny odezwa, że potrafi latać dzięki swojej pelerynie. A my kroczymy między kolejnymi bohaterami, zaglądając do wypożyczalni filmów czy na plan horror czy wyruszamy na nieoczkiwany wyjazd. I odkrywamy, jak wiele kryć się może za zasłoną rzeczywistości.

Avatar użytkownika - lukrecja84
lukrecja84
Przeczytane:2021-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

,,UPIORY XX WIEKU"

Joe Hill Wydawnictwo Albatros

Dzięki Wydawnictwu Albatros miałam możliwość przeczytania książki Joe Hilla ,,Upiory XX wieku". Według jednej z internetowych stron ,,Upiory XX wieku" przyniosły sławę jej autorowi. Książka ta została uhonorowana Bram Stoker Award - najważniejszą nagrodą z dziedziny literatury grozy. Na świecie premierę miała 10.11.2009r., w Polsce dopiero 15.09.2021 r. .
,,Upiory XX wieku" - to zbiór 15 opowiadań grozy. Jak w każdym zbiorze, tak i tu znajdują się opowiadania bardzo dobre, dobre i tragiczne. Według mnie, są tylko 3 bardzo dobre historie: ,,Duch XX wieku", ,,Pop Art" i ,,Peleryna". Te historie są godne uwagi. Pozostałe nie przypadły mi do gustu.
Czegoś mi w nich zabrakło. Niby niektóre są straszne, pełne grozy, ale coś jest w nich nie tak. Lubię pojedyncze dzieła autorstwa Joe Hilla. Ciężko mi teraz ocenić to dzieło.
Szkoda, że nie wszystkie mi się podobały. Autor tymi opowieściami próbuje wywołać u nas gęsią skórkę. Udało mu się to w moim przypadku 3x.
Książka ,,Upiory XX wieku" będzie idealna dla osób lubiących horrory. Jeżeli nie lubicie takich klimatów to nie sięgajcie po nią - odradzam. Szkoda waszego czasu.
Niestety nie jestem zadowolona z tej powieści. Liczyłam, że po przeczytaniu tych opowiadań nie będę mogła zasnąć. Nic takiego się nie stało. Opisane historie ulatują z głowy - poza tymi, które mi się podobały. Najbardziej zapamiętałam ,,Duch XX wieku". Polecam historię. Ps. Uważajcie w kinie. Może i do was przysiądzie się pewna dziewczyna.
Joe Hill lubi tworzyć powieści z grozą, dlatego mam nadzieję, że kolejna jego powieść będzie pojedyncza i wywoła u mnie mnóstwo strachu.

Toń
Joe Hill0
Okładka ksiązki - Toń

Trzeci album kolekcji poświęconej horrorowi we wszelkich odmianach - od krwawej jatki po wiktoriańską opowieść grozy. Pomysłodawcą kolekcji i jednym z...

Dziwna pogoda
Joe Hill0
Okładka ksiązki - Dziwna pogoda

Zbiór czterech mrożących krew w żyłach minipowieści. Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany...

Kwestia winy
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska